Nasze projekty

Szkoła św. Tomasza: Nie bądź taki wyrywny

W życiu opłaca się zachowywać, tzw. “zimną krew”. Umiejętność powstrzymywania się od natychmiastowej reakcji, często opartej na błędnych lub niepełnych przesłankach, może uchronić od wielu poważnych kłopotów.

Reklama

Pamiętasz ze szkoły takich uczniów, którzy wyrywali się do udzielenia odpowiedzi na pytanie, zanim usłyszeli jego pełną treść? Jeśli ich przewidywania co do dalszej części pytania okazywały się chybione, czekał ich nieunikony, złośliwy rechot pozostałych uczniów.

Taka kara za “wyrywność” to jeszcze nic wielkiego. Gorzej, kiedy zbyt pochopne wypowiedzi formułuje się w znacznie poważniejszych kwestiach. Przykład?

Reklama
Reklama

Wyobraź sobie, że jesteś prezesem wielkiej firmy. Jeden z dyrektorów, który zawsze miał świetne wyniki, ostatnio wyraźnie spuścił z tonu. Wyciągasz wnioski, że już mu nie zależy na pracy dla twojej korporacji i zwalniasz go z przekonaniem o słuszności takiej decyzji.

Reklama
Reklama

Tymczasem gdybyś porozmawiał z tym pracownikiem, dowiedziałbyś się, że jego nastawienie do pracy nie zmieniło się, ale to poważne problemy osobiste powodują, iż jest mniej efektywny. Zamiast rozmowy, która pomogłaby znaleźć rozwiązanie przywracające go na właściwie tory, tracisz cennego pracownika, którego sytuacja staje się jeszcze cięższa.

tomasz2
tłum. dr Michał Wilk – Orygenes.pl

Św. Tomasz radzi, by nie formułować pośpiesznych wypowiedzi ani zbyt szybko nie zmieniać zdania. W innych słowach ujął to Henry Ford, twórca jednej z najpotężniejszych marek samochodowych świata, który twierdził, że “pośpiech jest wrogiem jakości”.

Reklama

Dlatego warto wziąć sobie do serca także cytat z kultowego polskiego filmu “Galimatias, czyli kogel-mogel II“, którymi jedna z bohaterek próbowała uspokajać swojego “w gorącej wodzie kąpanego” męża – “Zenuś, nie bądź taki wyrywny”.


Rubin_LepiejGretchen Rubin – „Lepiej. 21 strategii, by osiągnąć szczęście”

Chcesz spotykać bliskich, ale nie tylko na Facebooku? Chcesz regularnie biegać, ale niekoniecznie z domu do pracy? Chcesz się zdrowo odżywiać, ale to czekolada daje Ci szczęście?
Zastanawiasz się, czemu nie możesz znaleźć czasu, by robić to, co kochasz?

Autorka bestsellerowego Projektu szczęście daje odpowiedź: z powodu nawyków. To przyzwyczajeniom zawdzięczamy zdrowie, szczęście i spełnienie, lub przeciwnie – stres i frustrację. Rubin w żywy i dowcipny sposób pokazuje, jak naprawić swoje życie bez konieczności podejmowania trudnych decyzji i robienia czegokolwiek wbrew sobie. Ponieważ każdy z nas jest inny, proponuje 21 strategii. Poznaj je i wybierz własną drogę do szczęścia.

 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę