Nasze projekty
fot. Eden, Janine and Jim/Creative Commons Attribution 2.0/commons.wikimedia.org

Święty Józef – patron Krakowa

O szczególnej opiece św. Józefa krakowianie przekonali się w 1678 roku, w czasie panującej w mieście zarazy. Mieszkańcy oddali się pod opiekę świętego, a w  podzięce za ocalenie od śmierci zaczęli składać srebrne wota.

Reklama

W 2015 roku przypadała 300. rocznica ogłoszenia świętego Józefa patronem Krakowa. Szczególną rolę w szerzeniu kultu Oblubieńca Maryi odegrał krakowski zakon karmelitów bosych. Powszechnie łączy się duchowość karmelitańską z Najświętszą Maryją Panną, należy jednak pamiętać, że Opiekun Świętej Rodziny uważany jest nie tylko za protektora zakonu, ale również duchowego opiekuna, wstawiającego się u Pana za tymi, którzy proszą go o pomoc.

W kościele karmelitów przy ulicy Rakowickiej znajduje się słynący łaskami obraz św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Z wizerunkiem tym wiążę się niecodzienna historia, momentami tak niezwykła jak dzieje miasta, któremu patronuje św. Józef.

Niezwykły obraz

Wizerunek św. Józefa powstał ok. 1668 roku w klasztorze Santa Maria Della Scala w Rzymie. Namalował go flamandzki artysta, karmelita bosy, brat Łukasz Charles Sibrecque od św. Karola. Obraz przedstawia świętego Józefa jako ostatniego patriarchę Starego Testamentu, który podtrzymuje małego Jezusa – obiecanego Zbawiciela.

Reklama

Obraz początkowo znajdował się w nieistniejącym dziś  kościele pw. śś. Michała i Józefa. O szczególnej opiece św. Józefa krakowianie przekonali się w 1678 roku, w czasie panującej w mieście zarazy. Mieszkańcy oddali się pod opiekę świętego, a w  podzięce za ocalenie od śmierci zaczęli składać srebrne wota. Coraz liczniej spływające łaski potwierdzały szczególne wstawiennictwo św. Józefa.

Huczna procesja i cudowne uzdrowienie

W 1715 radni miejsce podczas tajnego głosowania jednomyślnie wybrali św. Józefa na patrona Krakowa. Rok później wybór ten zatwierdził papież Klemens XI. Decyzję tę mieszkańcy Krakowa przyjęli z wielką radością. Uroczystość ogłoszenia św. Józefa patronem miasta miała miejsce 11 maja 1715 roku.

Wokół rynku przeszła uroczysta procesja w czasie której niesiono słynący łaskami obraz. Procesji towarzyszyły wystrzały z armat i bicie dzwonów. Jeszcze tego samego dnia cudownie uzdrowiony został radny miejski Jan Antoni Słowakiewicz.

Reklama

Ukryty skarb

Historyczne zawieruchy nie ominęły słynnego krakowskiego obrazu. Po koniec XVIII wieku karmelici zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kościoła i klasztoru, który został zamieniony na więzienie. Cenne malowidło przeniesiono do klasztoru karmelitanek i tam przebywał w ukryciu przez następne 135 lat! Obraz powrócił do karmelitów dopiero w 1932 roku.

Kult św. Józefa rozkwitł na nowo po uroczystej intronizacji słynącego łaskimi obrazu w 1980 roku. Uroczystości przewodniczył ks. kard. Franciszek Macharski. Dziś odnowiony obraz znajduje się w kościele przy ulicy Rakowickiej i każdy, kto szuka wsparcia w swoich modlitwach, może zanieść swe prośby przed oblicze Pana za wstawiennictwem świętego patrona Krakowa.

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę