Nasze projekty

Spotkania z Ojcem Świetym w Oknie Papieskim

Podczas Światowych Dni Młodzieży Ojciec Świety trzy raz spotka się z młodymi w oknie papieskim kontynuując zwyczaj swoich poprzedników - św. Jana Pawła II oraz Benedykta XVI

Reklama

Podczas Światowych Dni Młodzieży Ojciec Świety trzy raz spotka się z młodymi w oknie papieskim kontynuując zwyczaj swoich poprzedników – św. Jana Pawła II oraz Benedykta XVI.

– Spotkanie papieża z młodzieżą w oknie nawiązuje do tradycji, którą rozpoczął św. Jan Paweł II. Ich istotą była spontaniczność, dlatego też spotkanie papieża Franciszka z młodzieżą nie ma ustalonego scenariusza. Liczymy, iż Głowa Kościoła podtrzyma tę tradycję i zaszczyci młodzież swoją obecnością w oknie na Franciszkańskiej – mówi ks. Łukasz Michalczewski – koordynator projektu „Okno Papieskie”.

Reklama

Każde z wieczornych spotkań na Franciszkańskiej będzie dedykowane innej grupie. Na środowe zaproszono dzieci z domów dziecka, w czwartek będą obecne młode pary małżeńskie, natomiast w piątek szczególna uwaga zwrócona będzie na osoby chore i cierpiące. Oczekiwanie na Ojca Świętego wypełnią śpiewy i tańce lednickie.

Reklama

– Codziennie o godz.15.00 będzie odprawiana Koronka do Bożego Miłosierdzia. Wieczór zakończymy Apelem Jasnogórskim w języku łacińskim, tak jak to było przed 25 laty, gdy papież Jan Paweł II spotkał się z młodzieżą w Częstochowie – dodaje ks. Łukasz Michalczewski.

Z okna na ul. Franciszkańskiej podczas pielgrzymek do Polski Jan Paweł II prowadził długie nocne rozmowy z młodzieżą gromadzącą się naprzeciwko Pałacu, na skwerze klasztoru franciszkanów. Po raz pierwszy Jan Paweł II pokazał się w oknie kurii podczas pielgrzymki do Polski w 1979 roku. „Kiedy tu dawniej byłem w Krakowie, byłem całkiem porządnym człowiekiem. Nigdy nie wyłaziłem na okna. A teraz co się ze mną stało” – żartował papież 6 czerwca 1979 roku.

Reklama

Ostatnia rozmowa „przez okno” odbyła się w 2002 roku. „Niestety, jest to spotkanie pożegnalne – mówił wówczas papież. I, odpowiadając na śpiew „Witamy Cię, alleluja”, zaintonował: „Żegnamy cię, alleluja!”. Powtórzył ten refren kilkakrotnie, mimo iż zebrani krzyczeli „nie!”.
Przed „oknem papieskim” krakowianie zbierali i modlili się o zdrowie papieża, gdy w 2005 roku odchodził i później – po jego śmierci.


ks. Łukasz Michalczewski, Paulina Lenart

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite