Nasze projekty
Fot. Pia Skrzyszowska/Facebook

Skąd wzięło się imię Pia? Męski odpowiednik tego imienia nosiło wielu papieży!

Podczas mistrzostw Europy w Monachium jeden ze złotych medali w biegu przez płotki wywalczyła Pia Skrzyszowska. Jej imię nie jest w Polsce popularne - niewiele osób wie, że jest to żeński odpowiednik imienia, które nosiło wielu papieży!

Reklama

Co oznacza imię Pia?

Imię Pia to żeński odpowiednik męskiego imienia Pius, które oznacza „pobożny, uczciwy, oddany”. Imię to posiadało 12 papieży! W Polsce imię to używane jest bardzo rzadko. Kobiety o imieniu Pia obchodzą swoje imieniny 19 stycznia.

Co o swoim imieniu sądzi sama lekkoatletka Pia Skrzyszowska? Nigdy nie miałam z tym problemu. Dobrze się z tym czuję. Na swój sposób jest wyjątkowe – w naszym kraju, imię „Pia” jest używane bardzo rzadko. Kogo nie spotkam twierdzi, że nigdy wcześniej nie spotkał żadnej „Pii”… – wyznała w wywiadzie z Pawłem Wiśniewskim dla portalu sportowy24.pl.

Kim jest Pia Skrzyszowska?

Lekkoatletka wróciła z mistrzostw Europy w Monachium z dwoma medalami – złotym za bieg przez płotki na 100 metrów oraz srebrnym, który zdobyła w sztafecie 4×100 metrów.

Reklama

Pia Skrzyszowska jest córką lekkoatletów Jolanty Bartczak i Jarosława Skrzyszowskiego. W 2017 została złotą medalistką ogólnopolskiej olimpiady młodzieży w skoku w dal i na 100 m przez płotki. W 2018 została halową mistrzynią Polski do lat 18 w biegu na 60 m, a także zdobyła brązowy medal seniorskich halowych mistrzostw Polski w skoku w dal, ustanawiając wynikiem 6,02 m rekord życiowy.

Do 2018 reprezentowała OKS Skra Warszawa, była trenowana przez Przemysława Radkiewicza. Od 2019 jest zawodniczką AZS-AWF Warszawa, jej trenerem jest ojciec, Jarosław Skrzyszowski.

sportowy24.pl,wikipedia,zś/Stacja7

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę