Nasze projekty
fot. Nicole Michalou/pexels.com

Nietypowe zwyczaje świąteczne

Mając w tym roku odrobinę więcej czasu, może warto rozważyć wprowadzenie do swoich rodzinnych tradycji jakichś nowych, które są nam bliskie?

Reklama

Nadchodzące święta dla wielu z nas znów mogą być inne niż zwykle. Niektórzy przeżyją je z dala od przyjaciół i rodziny albo w kraju, gdzie wszystko jest pozamykane, a w szafce ostatnie słodycze i kilka marnych ziemniaków czy rzodkiewek. Oto kilka ciekawostek o nietypowych zwyczajach świątecznych z różnych stron świata. Może któryś z nich okaże się inspiracją do umilenia czasu Bożego Narodzenia.

Noc rzodkiewek

Nie bez przyczyny wyżej wspomniałam rzodkiewki! Noc Rzodkiewek to coroczne wydarzenie, które odbywa się 23 grudnia w Oaxaca w Meksyku. Noche de rabanos zmienia miasto w galerie rzeźb z wyrośniętych rzodkiewek, a zwyczaj sięga czasów kolonialnych. Może się wydawać to mało bożonarodzeniowe, ale na pewno gromadzi do pracy i podziwiania całe rodziny. 

Reklama

Zamiast opłatka

Zaskakującym są też tradycyjne zamienniki opłatka, którym podczas wieczerzy wigilijnej dzielimy się w Polsce. Na hiszpańskim wigilijnym stole zamiast niego przygotowywana jest chałwa, a w prawosławnej Rosji mieszkańcy dzielą się prosforą, czyli poświęconym chlebem. Najwięcej różnic w przeżywaniu świąt znajdziemy właśnie na stole.

Indyk z kasztanami, migdały, kaczka

Reklama

Jak mawiają, co kraj, to obyczaj. We Francji głównym bożonarodzeniowym daniem jest indyk nadziewany kasztanami, któremu nie towarzyszy kompotu z suszu, a szampan! Na deser tradycyjnie podawane jest ciasto w kształcie pnia drzewa, czyli „Buche de Noel”, które nawiązuje do zwyczaju przynoszenia do domu dużego polana drewna, które paliło się w kominku w świąteczny wieczór przez długie godziny. W Austrii zaś na talerzach goszczą pieczone migdały i kasztany oraz karp i pieczona kaczka.

Prezenty nie pod choinką, a na stole

A w Niemczech razem z prezentami, które leżą na stole, nie pod choinkę, można znaleźć tradycyjną struclę z bakaliami i orzechami, czyli Weihnachtsstollen. Co ciekawe w mojej rodzinie teściowa siostry mojej mamy jakoś przyniosła ten zwyczaj na nasz stół i jest to moje ulubione ciasto, na które czekam cały rok. W jej wykonaniu w środku są jeszcze jabłka i piernik. 

Reklama

Gwiazdka, Aniołek czy Dzieciątko?

Pocieszającym jest, że nie tylko pośród znajomych z pracy czy studiów rozprawiamy o tym, kto lub co przynosi prezenty pod choinkę – Gwiazdka, Aniołek, Dziadek Mróz, Dzieciątko. We Włoszech roznosi je Befana, czyli wiedźma, a w Szwecji Jul Tomte, czyli sympatyczny krasnal z brodą, być może odrobinę podobny do tych, które znamy z ogrodów. Pośród niewielkich wspólnot chrześcijańskich w Chinach dzieci wierzą w Shengdan Laoren, czyli lokalnego św. Mikołaja. 

Puste miejsce przy stole

Na zakończenie warto jeszcze wspomnieć, że w Portugalii puste miejsce przy stole, to symbol pamięci o bliskich zmarłych. Takie znaczenie miał ten symbol także dawniej w Polsce. Dziś to znak otwartości na niespodziewanego gościa, który chciałby dołączyć do naszej wigilijnej wieczerzy.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę