Nasze projekty

Ks. Bartczak: Ludzie są dla mnie odpoczynkiem

– Nawet zagraniczne wyjazdy nie są dla mnie tak atrakcyjne, jak miejsca w Polsce gdzie wiem, że spotkam wspaniałych ludzi. Przy nowo poznanych ludziach, którzy są zachwycający pod różnymi względami, najlepiej wypoczywam – mówi ks. Jakub Bartczak.

Reklama

Człowiek musi mieć odskocznię psychiczną

Człowiek tak po ludzku musi po prostu odpoczywać, mieć jakąś odskocznie psychiczną.

Odpoczynek to różnego rodzaju formy odreagowania. Można spędzać go aktywnie, ja np. nieraz nawet piekłem ciasta. Tak właśnie zacząłem kiedyś z rapem, przez duże zmęczenie psychiczne miejscem i różnymi sytuacjami. Była to dla mnie odskocznia, relaks. Człowiek tak po ludzku musi po prostu odpoczywać, mieć jakąś odskocznie psychiczną. W momencie, gdy coś się staje dla nas pracą, choćby zewnętrznie wyglądało, jak odpoczynek, to musimy poszukać innej odskoczni. Dla mnie był nią kiedyś hip hop. Teraz też czasami jest. Poprawia mi nastrój i samopoczucie.

Reklama

Nie ważne gdzie, ważne z kim

Jeśli chodzi o wakacyjny wypoczynek, zauważyłem, że lubię i dużo wędruję, choć nie tyle w miejsca, co dla ludzi. Ludzie dla mnie, wbrew pozorom, też są odpoczynkiem. Lubię jeździć tam, gdzie mogę spotkać jakichś świetnych ludzi. Nawet zagraniczne wyjazdy nie są dla mnie tak atrakcyjne, jak miejsca w Polsce gdzie wiem, że spotkam wspaniałych ludzi. Przy nowo poznanych ludziach, którzy są zachwycający pod różnymi względami, najlepiej wypoczywam.

Reklama

Cisza – relaks dla duszy

Ważne są takie momenty, żeby w ciągu dnia znaleźć samotne miejsce chociaż na chwilę.

Reklama

Próbowałem innych form relaksu. Poczynając od sportu – kiedyś grałem bardzo dużo w piłkę nożną – poprzez muzykę, o której już wspominałem, ale jednak najskuteczniejszym odpoczynkiem duchowym jest dla mnie modlitwa. Gdy byłem u Sióstr Zawierzanek w Częstochowie na rekolekcjach w ciszy, było mi trudno wytrzymać, ale jednak czułem się zupełnie zresetowany duchowo i natchniony Bogiem na nowo. Polecam takie rekolekcje w ciszy. Szczególnie jeżeli ktoś jest tak bardzo zabiegany i  cały czas coś robi, to przyda mu się tak po prostu zatrzymać, usiąść. Pamiętam, że jak tam przyjechałem to pierwszego dnia cały czas spałem. Tak na mnie to zwolnienie tempa zadziałało, że po prostu ciągle spałem. Uczestniczyłem w punktach dnia, ale między nimi tylko spałem. Siostra prowadząca nawet jakoś na to agresywnie nie zareagowała, chyba wiedziała, że musiało nastąpić przejście od takiego zwariowanego trybu do takiego, żeby zwolnić i później wprowadzić w to jeszcze mocniej Pana Boga. Dlatego też na co dzień są ważne takie momenty, żeby na końcu czy początku dnia znaleźć samotne miejsce chociaż na chwilę. Zawsze się staram, żeby chociaż na sekundkę gdzieś się urwać.

Twój wybór

Wypoczynek to czasem aktywność fizyczna, sportowa. Ważne, żeby zmieniać rodzaju wysiłku. Przede wszystkim jednak ważny jest wypoczynek psychiczny i duchowy, żebyśmy umieli żyć czymś innym. Relaksem duchowym, a nie tymi problemami dnia codziennego czy stresami. To jest dla mnie wypoczynek. Nowo poznani ludzie cieszą mnie bardziej niż miejsca. Jeśli chodzi o ducha, to cisza i modlitwa. Dla mnie też formą odpoczynku, która wprawia mnie w dobry nastrój jest hip hop.

Kiedyś jako ksiądz miałem pokusę, żeby z ministrantami kupić Playstation. Zaczęliśmy grać i mogłem pójść w dwie strony. Albo grać w Playstation i być mistrzem FIFY albo robić hip hop. Jednak postanowiłem, że będę robił coś bardziej kreatywnego i wybrałem hip hop. To jest dla mnie relaks i odskocznia.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę