Nasze projekty
Reklama
fot. Katedra w Rouen/Canva Pro

Katedra w Rouen. Klejnot Gotyckiej Architektury

Katedra Najświętszej Marii Panny w Rouen to jedno z najważniejszych i najpiękniejszych osiągnięć gotyckiej architektury we Francji. Jej imponująca sylwetka dominuje nad miastem Rouen, stolicą regionu Normandii, i przyciąga turystów oraz miłośników sztuki z całego świata. Dziś w katedrze wybuchł pożar, a cały czas trwa akcja ratownicza.

Nie ulega wątpliwościom, że Katedra Najświętszej Maryi Panny w Rouen to świątynia niezwykle ważna dla Francuzów. Góruje ona bowiem nad miastem Rouen i budzi zainteresowanie nie tylko wierzących, ale także tych, którzy chcą podziwiać jej gotyckie wnętrze. Dziś w Katedrze wybuchł pożar, który gaszą zastępy straży pożarnej z całego miasta. Francuzi, miłośnicy architektury, a szczególnie mieszkańcy Rouen, dla których katedra była wizytówką, modlą się, by udało się jak najszybciej ugasić pożar oraz by nie spowodował on dużych szkód.

Czytaj także >>> Płonie katedra Najświętszej Marii Panny w Rouen

Informacja o pożarze wzbudziła tym większe emocje, gdyż nie tak dawno, bo w kwietniu 2019 r. w płomieniach stanęła najważniejsza dla Francuzów, a jednocześnie jedna z najpopularniejszych świątyń na świecie – paryska Katedra Notre Dame.

Reklama

Historia i Budowa

Budowa katedry rozpoczęła się w XII wieku na miejscu wcześniejszych świątyń, sięgających czasów rzymskich. Prace budowlane trwały przez kilka stuleci, co sprawiło, że katedra w Rouen jest świadkiem ewolucji gotyckiego stylu architektonicznego. W XIII wieku wzniesiono większość głównej struktury, ale prace kontynuowano aż do XVI wieku, dodając liczne detale i ozdoby.

Architektura i Wystrój

Katedra w Rouen jest przykładem gotyku francuskiego, charakteryzującego się strzelistymi wieżami, rozbudowanymi portalami i witrażami, które przepuszczają światło do wnętrza, tworząc niepowtarzalną atmosferę. Fasada zachodnia jest szczególnie imponująca, z trzema głównymi portalami ozdobionymi rzeźbami przedstawiającymi sceny biblijne i świętych.

Wewnątrz katedry znajdują się liczne kaplice, każdy z unikalnym wystrojem i historią. Najbardziej znane są kaplica św. Radegundy i kaplica św. Joanny d’Arc, która upamiętnia słynną bohaterkę Francji spaloną na stosie w Rouen w 1431 roku.

Reklama

Wieża i Witraże

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów katedry jest jej wieża, nazywana Tour de Beurre (Wieża Masła). Nazwa pochodzi od faktu, że została sfinansowana przez darowizny wiernych, którzy płacili za przywilej jedzenia masła podczas Wielkiego Postu. Wieża ta, wzniesiona w stylu późnogotyckim, jest jedną z najwyższych w kraju, sięgając 151 metrów.

Wnętrze katedry jest ozdobione wspaniałymi witrażami, które opowiadają historie biblijne i przedstawiają sceny z życia świętych. Witraże te, datowane na XIII wiek, są jednym z najważniejszych zbiorów tego typu w Europie.

Czytaj także >>> Pożar Katedry Notre Dame wzbudził wiarę

Reklama

Impresje Moneta w Katedrze w Rouen

Katedra w Rouen zyskała dodatkową sławę dzięki serii obrazów Claude’a Moneta. W latach 1892-1893 Monet namalował ponad 30 wersji fasady katedry, uchwycając jej wygląd o różnych porach dnia i w różnym oświetleniu. Te obrazy, znane jako „Katedra w Rouen” (fr. La Cathédrale de Rouen), są uważane za arcydzieła impresjonizmu i znajdują się w zbiorach wielu muzeów na całym świecie.

Znaczenie Katedry

Katedra w Rouen jest nie tylko miejscem kultu religijnego, ale również symbolem historii i kultury Normandii. Przez wieki była świadkiem ważnych wydarzeń, takich jak koronacje, śluby królewskie i inne ceremonie. Dziś jest ważnym celem turystycznym, przyciągającym zarówno pielgrzymów, jak i miłośników sztuki i historii.

Wizyta w katedrze w Rouen to nie tylko okazja do podziwiania wspaniałej architektury, ale również do zanurzenia się w bogatą historię i kulturę tego niezwykłego miejsca. Bez wątpienia jest to jeden z najcenniejszych skarbów architektonicznych Francji, który warto odwiedzić i poznać osobiście. Zatem tym bardziej warto pomodlić się, by szybko udało się ugasić pożar oraz by nie wyrządził on wielu szkód dla tego niezwykłego, pięknego miejsca kultu.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę