Nasze projekty

Pożar katedry Notre-Dame w Paryżu

Jeden z najsłynniejszych kościołów świata, paryska katedra Notre-Dame stanęła w poniedziałek po południu w ogniu. Najpierw paliła się się iglica wznosząca się nad odnowioną częścią kościoła, po godzinie pożaru iglica runęła, palił się już cały dach. Trwa gigantyczna w rozmiarach akcja straży pożarnej.

Spowita w kłębach dymu świątynia została ewakuowana, na miejscu zjawiło się wiele jednostek straży pożarnej. Mimo wielogodzinnej akcji zawaliła się remontowana iglica, potem dach, a ogień zajął całe drewniane wnętrze tego symbolicznego kościoła. „Może nam się nie udać uratować katedry” – powiedział minister spraw wewnętrznych Francji.

„Stolica Apostolska z niedowierzaniem i smutkiem dowiedziała się o strasznym pożarze, który spustoszył katedrę Notre-Dame, symbol chrześcijaństwa we Francji i na świecie. Wyrażamy naszą bliskość wobec francuskich katolików i ludności Paryża. Modlimy się za strażaków i wszystkich, którzy starają się stawić czoła tej dramatycznej sytuacji” – napisał na Twitterze Alessandro Gisotti, dyrektor biura prasowego Watykanu.

Bardzo wielu ludzi zgromadziło się na bulwarach Sekwany niedaleko Notre-Dame i modli się na Różańcu w intencji ocalenia kościoła.

Reklama

„Módlmy się. Jeśli chcecie, możecie uruchomić dzwony waszych kościołów, by zaprosić do wspólnej modlitwy” – napisał na Twitterze arcybiskup Paryża Michel Aupetit.

Głos zabrał przewodniczący Episkopatu Francji. „Ten dramat przypomina nam, że nic na tej ziemi nie trwa wiecznie. Dużo myślę o diecezji paryskiej. Nie będzie można celebrować Mszy Krzyżma. Jest to część naszego ciała, która została zniszczona. Mam jednak nadzieję, że stworzy to nowy impuls, powszechny ruch” – powiedział abp Eric de Moulins-Beaufort. W wypowiedzi dla mediów arcybiskup Reims przypomniał, że właśnie w katedrze Notre Dame przyjął święcenia kapłańskie, ale jest też ona dla wszystkich jego rodaków symbolem Francji, miejscem historycznych wydarzeń i zgromadzeń. Dodał, że dziś po południu przechodził przed tą świątynią.

O swej solidarności z wiernymi Paryża zapewnił między innymi kard. Seán Patrick O’Malley z Bostonu w USA oraz arcybiskup Westminsteru (Londyn) kard. Vincent Nichols.

Reklama

„Ta płonąca katedra do symbol płonącej Europy” – powiedział w komentarzu kard. Stanisław Dziwisz>>

„Podobnie jak wszyscy moi rodacy dziś wieczorem jestem smutny, widząc jak pali się część nas wszystkich” – napisał prezydent Francji Emmanuel Macron.

Katedra Notre-Dame w Paryżu jest jednym z najsłynniejszych kościołów w Europie i na świecie. Położona na Île de la Cité, kolebce rzymskiej osady Lutecji, została wzniesiona na ruinach kościoła z IX wieku. Budowla świątyni zaczęła się w 1163 roku i zakończyła się po upływie ponad 180 lat.

Reklama

Katedrę okala aż 29 kaplic, z czego jedna, pod wezwaniem świętego Germana, od 1 grudnia 2018 roku, mieści w swoim wnętrzu kopię Matki Boskiej Częstochowskiej oraz relikwie św. Jana Pawła II.

W skarbcu katedralnym znajduje się relikwiarz drzewa Krzyża Świętego, który był obecny przy koronacji królów Polski od czasów Władysława Jagiełły poczynając. Stanowił on część skarbca koronnego, który w 1669 roku wywiózł bezprawnie po abdykacji król Jan II Kazimierz.

ad/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę