Nasze projekty

Pożar katedry Najświętszej Marii Panny w Rouen opanowany

Pożar iglicy katedry w Rouen został opanowany, choć jeszcze nie jest całkowicie ugaszony - wynika z informacji straży pożarnej prowadzącej akcję gaśniczą.

fot. 8tv.cat/x.com

O pożarze katedry Najświętszej Marii Panny w Rouen poinformowały francuskie media. Informację tą potwierdził także za pośrednictwem mediów społecznościowych burmistrz miasta Nicolas Mayer-Rossignol. Jak podkreślił, na ten moment nie są znane przyczyny pożaru. W akcję gaśniczą zaangażowane są wszystkie jednostki w mieście.

Wiadomo już, że pożar objął głównie plastikowe elementy rusztowania wokół remontowanej żeliwnej iglicy gotyckiej świątyni.

Katedra została ewakuowana i utworzono wokół niej kordon bezpieczeństwa. Nie ma ofiar w ludziach.

Reklama

Dalsza część artykułu poniżej.

Z katedry ewakuowano przebywających tam ludzi. Wokół została utworzona strefa bezpieczeństwa. Ze zdjęć i filmów pojawiających się w mediach społecznościowych wynika, że ogień pojawił się na remontowanej iglicy wieży katedralnej. Wydobywaj się z niej kłęby dymu.

Reklama

Alarm został ogłoszony o godzinie 12:00, a w akcji borą udział 33 wozy strażackie i 63 strażaków. Według prefektury Seine-Maritime, z którą skontaktowała się agencja AFP, „pożar wybuchł na szczycie iglicy, która nie jest wykonana z drewna, ale z metalu i jest obecnie poddawana pracom konserwatorskim”. Służby państwowe nie wiedzą obecnie, czy ucierpiała drewniana konstrukcja.

Według informacji podawanych przez lokalne media, nie ma osób poszkodowanych w wyniku pożaru. Jak na ten moment nie są znane szkody, jakie wyrządził ogień. Trwa akcja gaśnicza.

Dalsza część artykułu poniżej.

Reklama

To nie pierwszy pożar katedry w Rouen

Katedra Notre-Dame jest najbardziej prestiżowym zabytkiem miasta Rouen. Kościół ten, poświęcony Matce Boże Wniebowziętej jest gotycką budowlą, której fundamenty sięgają wczesnego średniowiecza. Rzadkością we Francji jest zachowanie pałacu arcybiskupiego i otaczających go przybudówek z tego samego okresu.

Podobnie jak większość wielkich budowli sakralnych okresu normańskiego gotyku, katedra posiada „wieżę latarni” na skrzyżowaniu transeptu. Wieńcząca ją drewniana iglica w stylu renesansowym, pokryta ołowiem, została zniszczona przez pożar wywołany uderzeniem pioruna w 1822 roku. Obecnie jest ona zwieńczona żeliwną iglicą, zbudowaną w latach 1825-1876, która osiąga wysokość 151 metrów.

Katedra Notre-Dame w Rouen jest najwyższa we Francji i była najwyższym budynkiem na świecie, gdy została ukończona w 1876 roku, pozostając tak do 1880 roku, kiedy to została zdetronizowana przez katedrę w Kolonii (157 metrów). Niemniej jednak pozostaje trzecim najwyższym kościołem na świecie, ustępując jedynie katedrom w Ulm i Kolonii. Jest to również katedra z najszerszą zachodnią fasadą we Francji, mierzącą 61,60 metra.

rmf24.pl, KAI, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę