Nasze projekty

Jak się uczyć, żeby zdać

Wkuwanie, egzaminy, po prostu sesja. Oto kilka sprawdzonych metod, które pomagają łatwiej przyswajać wiedzę i uniknąć niepotrzebnego stresu.

Reklama

1. Wyśpij się
Sen jest niezbędny do tego, aby mózg mógł przyswajać kolejne informacje. Całonocny sen po dniu intensywnej nauki pomoże znacznie bardziej niż ślęczenie nad książką do późna. Nie zarywaj nocy – po pierwsze, naprawdę niewiele przyswoisz, po drugie, następnego dnia będziesz pół-przytomny. Warto też korzystać z drzemek  w ciągu dnia, ale trzeba przy tym pamiętać, że takie pauzy na regenerację nie powinny przekraczać 20 minut.

2. Zrób plan
Podziel materiał, który musisz opanować, na części, np. jeden rozdział na jeden dzień. Nie przekładaj obowiązków na później. Choćby nie wiem co, konsekwentnie przestrzegaj ustalonego planu.

3. Znajdź właściwe miejsce
Jeśli w domu zbyt wiele rzeczy cię rozprasza, wybierz bibliotekę. Takie rozwiązanie to same plusy: cisza, mnóstwo pomocy naukowych i inni uczący się, którzy stanowią dodatkową motywację. Weź komputer – jeśli naprawdę go potrzebujesz. Jeśli nie biblioteka, to wybierz takie miejsce, w którym nie będziesz mieć problemów ze skupieniem.

Reklama
Reklama

4. Podkreślaj
Oczywiście, nie całą stronę ;) Czytając, szukaj kluczowych informacji, które koniecznie musisz zapamiętać. Najlepiej mieć kilka zakreślaczy w różnych kolorach – można wtedy podzielić tematycznie wyróżnione fragmenty, co ułatwi zorientowanie się w temacie przy późniejszym przeglądaniu notatek.

Jak się uczyć, żeby zdać

Reklama
Reklama

5. Zapisuj kluczowe rzeczy
Najlepiej na samoprzylepnych karteczkach, które można umieścić w zasięgu wzroku. Takie notowanie jest jeszcze bardziej efektywne niż podkreślanie informacji w tekście – porządkuje i utrwala wiedzę.

6. Rób przerwy
Mózg potrzebuje przerwy, żeby odpocząć i „przetrawić” otrzymane informacje. Co 45 minut zrób sobie, 15 minutową przerwę. Wstań, poruszaj się trochę, zjedz coś. Unikaj „rozpraszaczy”, takich jak Facebook czy telewizja, które odciągną cię od nauki na dobre.

Reklama

7. Nie panikuj
Każdy egzamin można zdać. Nie trać więc energii na rozpaczanie przed czasem. Nie porównuj się też ze znajomymi, którzy twierdzą, że wszystko już przeczytali (dwa razy) lub z takimi, którzy wydają się nic nie robić, a zawsze jakoś zdają.

8. Módl się
Pomoc z nieba zawsze potrzebna. Poproś o pomoc w nauce Ducha Świętego, by pomógł ci wykorzystać wszystkie twoje zdolności. Polecamy także modlitwę za wstawiennictwem świętych, np. Józefa z Kupertynu czy św. Rity.


Modlitwa studenta za wstawiennictwem św. Rity


Modlitwa za wstawiennictwem św. Józefa z Kupertynu, patrona studentów


 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę