Fot. Freepik/materiały prasowe zdrapkawielkopostna.pl

Czym jest pokój serca i jak go osiągnąć? Wyjaśnia o. Dariusz Michalski SJ

Radość, wewnętrzna harmonia, poczucie sensu, świadomość właściwego porządku mimo trudnej sytuacji zewnętrznej – chyba każdy z nas chciałby tak żyć. Dlatego motywem przewodnim tegorocznej Zdrapki Wielkopostnej stała się obietnica „Pokój Mój daję wam!”. Czym dokładnie jest pokój serca i jak go osiągnąć, wyjaśnia o. Dariusz Michalski SJ, jezuita, autor bloga "Chwila na dobre myśli".

Reklama

Pokój od Boga

Jezus prawdziwie daje nam pokój serca. Pokój serca pochodzący od Boga to nic innego jak Jego obecność w nas. Obecność, na którą się otwieramy i którą przyjmujemy. Światło rozpraszające nasze wewnętrzne ciemności.

Pokój serca to nie uczucie!

Pokój serca to więcej niż tylko uczucia, to doświadczenie duchowe z pogranicza wiary, nadziei i miłości. Nie muszą towarzyszyć mu pozytywne emocje, takie jak radość czy euforia. Ten stan przychodzi z czasem i wymaga zaufania do Pana Boga – zawierzenia, że w niesprzyjającej sytuacji nie jestem sam, że On jest ze mną i że o mnie nie zapomniał.

Efekt działania łaski

Pokój serca jest efektem działania łaski. Co robić z łaską? Łaskę trzeba przyjąć i z nią współpracować – oznacza to więcej niż po prostu pracę nad sobą. Człowiek wierzący jest zaproszony do tego, żeby współpracować z łaską, i otrzymuje wszelkie do tego środki: łaskę rozumu, wiary, nadziei, miłości czy przekraczania siebie.

Reklama

Pokój to też powiedzieć pewnym rzeczom: „nie”…

Pierwsza rzecz na drodze duchowego wzrastania, otwierania się na pokój to powiedzieć pewnym rzeczom: „nie”. Jakim na przykład? Niepotrzebnym informacjom i bodźcom napływającym do nas z zewnątrz, zwłaszcza przez media społecznościowe. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy się odcinać od ludzi.

…a niektórym zdecydowane „tak”!

Druga rzecz to powiedzenie “tak”. Jednym z owoców pokoju serca jest tworzenie wspólnoty, wyjście do drugiego człowieka. Zalęknieni i niespokojni uczniowie odzyskali pokój serca po zmartwychwstaniu Jezusa i umocnieni Jego obecnością odważyli się otworzyć drzwi Wieczernika. My również możemy otworzyć jakiś wewnętrzny obszar zamknięty, ciemny, miejsce, do którego się wycofaliśmy, szukając na własną rękę poczucia bezpieczeństwa.

Małe kroki

Wystarczy mała zmiana. Do pokoju serca prowadzą małe kroki. Zdrapka Wielkopostna zachęca do wprowadzania w życie niewielkiej zmiany każdego dnia – pozwala nieco oddalić się od świata pełnego trosk, zabiegania, egocentryzmu. Zaprasza nas do spojrzenia na nasze życie z Bożej perspektywy, zgodnie z naszym powołaniem.

Reklama

A zatem… w Wielkim Poście odkrywaj pokój serca – przyjmij łaskę i zmieniaj swoje życie. Krok po kroku. Dzień po dniu. Jedno pole Zdrapki po drugim.

Zdrapkę Wielkopostną 2023 można zakupić:

sklepie internetowym dobroci.pl>>>

Reklama

na stronie internetowej organizatora>>>

Aleksandra Bobrowska/zdrapkawielkopostna.pl

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę