Nasze projekty
Fot. Freepik/Zdrapka Wielkopostna 2023

7 sposobów jak wprowadzać pokój w codzienności

„Pokój mój daję wam” – z taką obietnicą wkraczamy w tegoroczny Wielki Post. Przez 40 dni będziemy wprowadzać pokój do naszych serc i naszego otoczenia. Jak to zrobić? Twórcy Zdrapki Wielkopostnej 2023 proponują sprawdzone sposoby.

Reklama

Bądź orędownikiem pokoju

Rozglądając się wokoło, często czujemy się bezradni. Chcielibyśmy naprawiać świat, ale nie mamy wpływu na to, w jakim kierunku zmierza. Tyle że… to nie jest prawda! Każdy z nas dysponuje wielkim wpływem na los świata. Twoje słowa i myśli docierają do uszu samego Księcia Pokoju. Wykorzystaj to! Wypraszaj u Niego pokój: w twoim sercu, w sercach bliźnich, na całym świecie. Na polach Zdrapki odkryjesz niejedno wezwanie do modlitwy w różnych intencjach: swoich i cudzych, a także w intencji pokoju.

Pojednaj się

Sama modlitwa to za mało? Możesz wprowadzać w świat pokój słowem i czynem! Zacznij od naprawienia swoich relacji. Wyjaśnij trudne sprawy, przebacz urazy i poproś o przebaczenie. Wielki Post to także doskonała okazja, by przystąpić do sakramentu pokuty. Wcale nie po to, by lepiej uświadomić sobie bezmiar swoich grzechów i zanurzyć się po uszy w poczuciu winy. Stan łaski uświęcającej przywraca sercu pokój – pozwala mu pełniej odczuwać ojcowską miłość Boga. Zdrapka Wielkopostna co roku przypomina o pierwszym piątku miesiąca – ale z okazji do spowiedzi warto skorzystać zawsze wtedy, kiedy twoje serce poszukuje pokoju.

Reklama

CZYTAJ: „Pokój Mój daję wam”. Zdrapka Wielkopostna 2023

Czyń dobro

Na przekór wszystkiemu. Może nie masz wpływu na wielką politykę, nie powstrzymasz w pojedynkę rosyjskiej armii ani wzrostu cen paliw. Ale możesz ocalać świat wokół siebie – małymi krokami. Głodnych nakarmić, spragnionych napoić, strapionych pocieszać, urazy chętnie darować i tak dalej… Każdy znajdzie w tym zestawieniu coś na miarę swoich sił. Czy wiesz, że uczynkiem miłosierdzia może być choćby uśmiech do sąsiada? A jeśli potrzebujesz inspiracji, szukaj jej na polach Zdrapki. Dowiedz się, jak możesz praktykować miłosierdzie w codziennym życiu.

Pielęgnuj bliskość

Każdy lęk maleje, gdy dzielimy go z innymi. Zamiast skupiać się na tym, co cię niepokoi lub przerasta, skieruj swoją uwagę na pielęgnowanie więzi z bliskimi. Rozmawiajcie, dzielcie się swoimi pragnieniami i obawami, spędzajcie razem czas. Jedną z cech szczególnych Zdrapki jest pozytywne podejście do Wielkiego Postu. Chcemy przeżywać ten czas w duchu radości i wdzięczności za dobro, jakiego doświadczamy w naszym życiu. A wspierająca obecność drugiego człowieka to to jedno z największych błogosławieństw.

Reklama

Błogosław

Skoro o błogosławieństwach mowa… Czy wiesz, że błogosławieństwo ma wielką moc sprawczą? Naucz się je przyjmować i przekazywać dalej. Nieś w świat dobre słowo i życzliwą myśl. W tym roku Zdrapka bardzo mocno podkreśla zbawienny wpływ błogosławieństwa na naszą codzienność. Przynosi je również dla ciebie jako element niektórych zadań. A na pewno zachęca do tego, by prowadzić błogosławione życie.

Zatrzymaj się

Żyjesz w ciągłym pośpiechu, w natłoku obwiązków i spraw do załatwienia. Do tego jeszcze dociera do ciebie nieustanny szum negatywnych wiadomości z kraju i ze świata, przez który masz wrażenie, że nad twoją głową piętrzą się burzowe chmury. Powiedz: Stop! Wciśnij pauzę. Na przykład po to, by adorować Krzyż. Poświęć kilka lub kilkadziesiąt minut, by w ciszy i spokoju wpatrywać się w Tego, który przyniósł nam pokój (Zdrapka przypomni ci zresztą o takiej formie modlitwy). Możesz wówczas bez pośpiechu powierzyć Chrystusowi swoje trudności, lęk, cierpienie. Ale równie dobrze możesz zostawić wszystkie te sprawy za drzwiami i po prostu cieszyć się chwilą wytchnienia w Jego obecności.

Zbadaj swoje serce

Czego pragniesz? Co jest źródłem twojego niepokoju? Zbadaj swoje serce, zdefiniuj najważniejsze potrzeby i największe słabości. Następnie powierz te sprawy Jezusowi. On nie rozwiąże wszystkich problemów za ciebie, ale da ci siłę, by się z nimi zmierzyć. Zadania z tegorocznej Zdrapki dostarczają sporo okazji do refleksji nad tym, które obszary naszego życia wymagają szczególnej troski i zaangażowania. Pozwalają też śledzić postępy w pracy nad nimi.

Reklama

A sercami waszymi niech rządzi pokój Chrystusowy…

Wezwanie św. Pawła brzmi dziś równie aktualnie jak przed wiekami. My już je usłyszeliśmy – teraz przychodzimy z pokojem i błogosławieństwem do ciebie.

Odpowiesz? Zdrapka Wielkopostna posiada Nihil Obstat. Organizatorem akcji jest Wspólnota Życia Chrześcijańskiego w Polsce (wzch.org.pl). Odkryj pokój i błogosławieństwo. Przyjmij, przekaż dalej! Spróbujesz?

Zdrapkę Wielkopostną 2023 można zakupić:

na stronie internetowej organizatora>>>

sklepie internetowym dobroci.pl>>>

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę