Nasze projekty
Reklama
Fot. bozymlyn.pl

Boży Młyn – tutaj cuda dzieją się codziennie. Możesz pomóc je realizować!

37 235 kg żywności, 6 977 ciepłych posiłków, 214 godzin szkoleń/wykładów, 156 godzin konsultacji indywidualnych z psychologiem, 217 paczek świątecznych, 134 zaangażowanych wolontariuszy... A wszystko to w jeden rok, zrealizowane z potrzeby serca dla tych, którzy potrzebują wsparcia, rozwoju, a przede wszystkim - miłości i czasu od drugiego człowieka. Taki właśnie jest Boży Młyn.

Zaczęło się bardzo prosto – z potrzeby relacji i przebywania z drugim człowiekiem. Po Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie przy parafii św. Jana Kantego w Krakowie osoby zaangażowane w tworzenie tego wydarzenia, postawiły na dalsze, wspólne spędzanie czasu, by zastanowić się jak pomóc najbardziej potrzebującym oraz tym, którzy z różnych powodów boją się przekroczyć próg swoich domów i mieszkań i poprosić o pomoc. Tak w 2017 roku powstało Stowarzyszenie Latarnia, które koordynuje prace w Bożym Młynie.

Boży Młyn powstał, aby duch ŚDM trwał nadal. W tamtym pięknym czasie wytworzyła się niesamowita więź międzypokoleniowa. Ludzie angażowali się w przygotowania, a potem przyjmowania bardzo dużej grupy Francuzów. Żal byłoby taki żar ugasić, więc za zgodą ówczesnego ks. proboszcza Zbigniewa Zięby, zaczął działać Boży Młyn – wyjaśnia Monika Róg, prezes Stowarzyszenia Latarnia.

Tu jest miejsce dla każdego

Jak sami o sobie piszą – z ziarna dzielenia starszych i młodszych w Bożym Młynie powstaje mnóstwo mąki na Dobry Chleb! Boży Młyn szybko stał się miejscem integracji międzypokoleniowej, gdzie młodzi ludzie pomagali starszym, a oni drobnymi wpłatami wspierali ich wyjazd do Panamy. Po ŚDM w Panamie zaangażowani w działalność Bożego Młyna szybko dostrzegli nowe przestrzenie integracji i pomocy – nie tylko dla ubogich, ale dla całych rodzin.

Reklama

Z każdym dniem zauważaliśmy nowe potrzeby i tak rodziły się warsztaty dla rodziców, spotkania z ciekawymi ludźmi, spotkania biblijne, zajęcia dla dzieci. A przede wszystkim – potrzeba przygotowywania ciepłych posiłków dla osób bezdomnych, starszych, chorych. Kiedy już ustaliliśmy swoje priorytety, przyszła pandemia i konieczność pomocy starszym osobom w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości, a potem wojna na Ukrainie i pomoc Uchodźcom. Jesteśmy otwarci na to, gdzie jesteśmy najbardziej potrzebni, ale wiemy, że priorytetem jest troska o rodzinę – wyjaśnia Monika.

Chętnych do skorzystania z pomocy oferowanej przez Boży Młyn było tak wiele, że musieli oni ograniczyć wydawanie żywności dla osób z terenu parafii. Jednak jak podkreślają – z innego rodzaju pomocy może skorzystać każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Prowadzimy różnego rodzaju warsztaty, zajęcia dla dzieci, wykłady – wszystkie są bezpłatne i ogólnodostępne. Każdy też może przyjść do Bożego Młyna na pyszna kawę i coś słodkiego, porozmawiać z życzliwą osobą, spędzić czas w miłej atmosferze – zapewnia Monika Róg.

Reklama

Joanna Całko, która włącza się w pomoc przy parafii św. Jana Kantego w Krakowie podkreśla, że pomoc osobom z najbliższego otoczenia przełamuje wiele barier. Działalność charytatywna uwrażliwia mnie na drugiego człowieka, pomaga budować we mnie proaktywną postawę – nie tylko czekam, aż ktoś poprosi o pomoc, ale sama jestem w stanie takie osoby złowić w otoczeniu – mówi.

Boży Młyn potrzebuje pomocy. Mają wielkie plany w 2023 roku

Boży Młyn to nie tylko działanie, ale także uważne słuchanie drugiej osoby i odpowiadanie na jej potrzeby. Z rodzinnych warsztatów, spotkań, zajęć, zrodziły się pomysły na kolejne inicjatywy. Jedną z nich jest seria warsztatów i wykładów dotyczących problemu uzależnienia od smartfona – nie tylko u młodzieży, ale także u dzieci i dorosłych. 

Niedawno dotarły do nas takie zatrważające informacje, że średni czas spędzany przez dzieci przed smartfonem to 9 godzin dziennie! To więcej niż etat! Niestety, my dorośli, też musimy uderzyć się w pierś, jesteśmy uzależnieni. Dlatego chcemy przeprowadzić całą serię warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, pomagających uświadomić sobie stopień zagrożenia oraz pokazać jak można wyrwać się z tego cyfrowego nałogu – wyjaśnia Monika.

Reklama

Ale to nie koniec pomysłów. W planach Bożego Młynu na 2023 rok jest także zapewnienie ciepłych posiłków dla osób starszych lub bezdomnych, zakup środków czystości dla rodzin, opłacenie zajęć dla dzieci, udział w Szkole dla Rodziców i Wychowawców czy zorganizowanie warsztatów. W tym celu uruchomili specjalną stronę zbiórkową zrealizowaną przez Stację7, na której można wesprzeć Boży Młyn darowizną lub symboliczną kwotą na konkretny cel. Przykładowo – wystarczy jedynie 10 zł, by zakupić jeden ciepły posiłek dla osoby starszej lub bezdomnej. A potrzeby są duże.

Na początku marca mieliśmy 90 osób na liście do paczek świątecznych, dziś mamy ich 107, więc widać, jak bardzo wzrasta liczba potrzebujących.Tak samo jest z działalnością “Szkoły dla Rodziców” – w zeszłym roku planowaliśmy przeprowadzić 2-3 serie tych warsztatów, a skończyło się na 9, bo tak duże jest zapotrzebowanie! W tym roku też już skończyła się pierwsza edycja i mamy listę osób, które już czekają na na następne. W Stowarzyszeniu Latarnia, które prowadzi Boży Młyn, mamy założenie, żeby wszystkie zajęcia były bezpłatne, by mogły z nich skorzystać także osoby z mniejszymi możliwościami finansowymi. Dlatego bardzo potrzebujemy wsparcia – wyjaśnia Monika Róg.

Tutaj cuda dzieją się codziennie! Wystarczy o nich głośno powiedzieć

A wspierać Boży Młyn jest warto! Jak podkreśla Monika Róg, w Bożym Młynie cuda dzieją się codziennie. Rano przychodzi starsza osoba z prośba o pomoc w zorganizowaniu jej lodówki, a po południu dzwoni ktoś, że właśnie kupił sobie nową lodówkę i czy nie znamy kogoś, kto by potrzebował tą starszą, ale zupełnie dobrą. Czasami śmiejemy się, że jak czegoś potrzebujemy to trzeba stanąć na środku Bożego Młyna i głośno to powiedzieć  – śmieje się Monika.

Tak było nawet w przypadku samochodu, który jest nam bardzo potrzebny do przewozu żywności i osób. Zaczynaliśmy od zera na koncie, a w ciągu kilku miesięcy uzbieraliśmy całą potrzebną kwotę i nasz wspaniały Ford w wakacje woził starsze osoby na wycieczki w piękne miejsca, a w każdy poniedziałek przewozi żywność z Banku Żywności! Cały czas czujemy Boże prowadzenie w naszych działaniach.

Pamiętam historie i rozmowy, które prowadzę z potrzebującymi czy z bezdomnymi. Są to historie z więzieniem w tle, chorobą, wyrzuceniem z domu. Dotykają mnie także historie matek, które samotnie zmagają się walcząc o byt dla rodziny i cieszy mnie, że w tych wszystkich miejscach możemy pomagać – dodaje Joanna Całko.

Jak wesprzeć Boży Młyn?

Aby pomóc zrealizować zadania na 2023 rok w Bożym Młynie, wejdź na stronę zbiórki TUTAJ – możesz wpłacić dowolną darowiznę lub wykupić cegiełkę za wybraną przez siebie kwotę. 

Strona zbiórkowa została zrealizowana przez zespół kreatywny portalu Stacja7.pl

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę