Nasze projekty
Fot. bozymlyn.pl

Boży Młyn – tutaj cuda dzieją się codziennie. Możesz pomóc je realizować!

37 235 kg żywności, 6 977 ciepłych posiłków, 214 godzin szkoleń/wykładów, 156 godzin konsultacji indywidualnych z psychologiem, 217 paczek świątecznych, 134 zaangażowanych wolontariuszy... A wszystko to w jeden rok, zrealizowane z potrzeby serca dla tych, którzy potrzebują wsparcia, rozwoju, a przede wszystkim - miłości i czasu od drugiego człowieka. Taki właśnie jest Boży Młyn.

Reklama

Zaczęło się bardzo prosto – z potrzeby relacji i przebywania z drugim człowiekiem. Po Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie przy parafii św. Jana Kantego w Krakowie osoby zaangażowane w tworzenie tego wydarzenia, postawiły na dalsze, wspólne spędzanie czasu, by zastanowić się jak pomóc najbardziej potrzebującym oraz tym, którzy z różnych powodów boją się przekroczyć próg swoich domów i mieszkań i poprosić o pomoc. Tak w 2017 roku powstało Stowarzyszenie Latarnia, które koordynuje prace w Bożym Młynie.

Boży Młyn powstał, aby duch ŚDM trwał nadal. W tamtym pięknym czasie wytworzyła się niesamowita więź międzypokoleniowa. Ludzie angażowali się w przygotowania, a potem przyjmowania bardzo dużej grupy Francuzów. Żal byłoby taki żar ugasić, więc za zgodą ówczesnego ks. proboszcza Zbigniewa Zięby, zaczął działać Boży Młyn – wyjaśnia Monika Róg, prezes Stowarzyszenia Latarnia.

Tu jest miejsce dla każdego

Jak sami o sobie piszą – z ziarna dzielenia starszych i młodszych w Bożym Młynie powstaje mnóstwo mąki na Dobry Chleb! Boży Młyn szybko stał się miejscem integracji międzypokoleniowej, gdzie młodzi ludzie pomagali starszym, a oni drobnymi wpłatami wspierali ich wyjazd do Panamy. Po ŚDM w Panamie zaangażowani w działalność Bożego Młyna szybko dostrzegli nowe przestrzenie integracji i pomocy – nie tylko dla ubogich, ale dla całych rodzin.

Reklama

Z każdym dniem zauważaliśmy nowe potrzeby i tak rodziły się warsztaty dla rodziców, spotkania z ciekawymi ludźmi, spotkania biblijne, zajęcia dla dzieci. A przede wszystkim – potrzeba przygotowywania ciepłych posiłków dla osób bezdomnych, starszych, chorych. Kiedy już ustaliliśmy swoje priorytety, przyszła pandemia i konieczność pomocy starszym osobom w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości, a potem wojna na Ukrainie i pomoc Uchodźcom. Jesteśmy otwarci na to, gdzie jesteśmy najbardziej potrzebni, ale wiemy, że priorytetem jest troska o rodzinę – wyjaśnia Monika.

Chętnych do skorzystania z pomocy oferowanej przez Boży Młyn było tak wiele, że musieli oni ograniczyć wydawanie żywności dla osób z terenu parafii. Jednak jak podkreślają – z innego rodzaju pomocy może skorzystać każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Prowadzimy różnego rodzaju warsztaty, zajęcia dla dzieci, wykłady – wszystkie są bezpłatne i ogólnodostępne. Każdy też może przyjść do Bożego Młyna na pyszna kawę i coś słodkiego, porozmawiać z życzliwą osobą, spędzić czas w miłej atmosferze – zapewnia Monika Róg.

Reklama

Joanna Całko, która włącza się w pomoc przy parafii św. Jana Kantego w Krakowie podkreśla, że pomoc osobom z najbliższego otoczenia przełamuje wiele barier. Działalność charytatywna uwrażliwia mnie na drugiego człowieka, pomaga budować we mnie proaktywną postawę – nie tylko czekam, aż ktoś poprosi o pomoc, ale sama jestem w stanie takie osoby złowić w otoczeniu – mówi.

Boży Młyn potrzebuje pomocy. Mają wielkie plany w 2023 roku

Boży Młyn to nie tylko działanie, ale także uważne słuchanie drugiej osoby i odpowiadanie na jej potrzeby. Z rodzinnych warsztatów, spotkań, zajęć, zrodziły się pomysły na kolejne inicjatywy. Jedną z nich jest seria warsztatów i wykładów dotyczących problemu uzależnienia od smartfona – nie tylko u młodzieży, ale także u dzieci i dorosłych. 

Niedawno dotarły do nas takie zatrważające informacje, że średni czas spędzany przez dzieci przed smartfonem to 9 godzin dziennie! To więcej niż etat! Niestety, my dorośli, też musimy uderzyć się w pierś, jesteśmy uzależnieni. Dlatego chcemy przeprowadzić całą serię warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, pomagających uświadomić sobie stopień zagrożenia oraz pokazać jak można wyrwać się z tego cyfrowego nałogu – wyjaśnia Monika.

Reklama

Ale to nie koniec pomysłów. W planach Bożego Młynu na 2023 rok jest także zapewnienie ciepłych posiłków dla osób starszych lub bezdomnych, zakup środków czystości dla rodzin, opłacenie zajęć dla dzieci, udział w Szkole dla Rodziców i Wychowawców czy zorganizowanie warsztatów. W tym celu uruchomili specjalną stronę zbiórkową zrealizowaną przez Stację7, na której można wesprzeć Boży Młyn darowizną lub symboliczną kwotą na konkretny cel. Przykładowo – wystarczy jedynie 10 zł, by zakupić jeden ciepły posiłek dla osoby starszej lub bezdomnej. A potrzeby są duże.

Na początku marca mieliśmy 90 osób na liście do paczek świątecznych, dziś mamy ich 107, więc widać, jak bardzo wzrasta liczba potrzebujących.Tak samo jest z działalnością “Szkoły dla Rodziców” – w zeszłym roku planowaliśmy przeprowadzić 2-3 serie tych warsztatów, a skończyło się na 9, bo tak duże jest zapotrzebowanie! W tym roku też już skończyła się pierwsza edycja i mamy listę osób, które już czekają na na następne. W Stowarzyszeniu Latarnia, które prowadzi Boży Młyn, mamy założenie, żeby wszystkie zajęcia były bezpłatne, by mogły z nich skorzystać także osoby z mniejszymi możliwościami finansowymi. Dlatego bardzo potrzebujemy wsparcia – wyjaśnia Monika Róg.

Tutaj cuda dzieją się codziennie! Wystarczy o nich głośno powiedzieć

A wspierać Boży Młyn jest warto! Jak podkreśla Monika Róg, w Bożym Młynie cuda dzieją się codziennie. Rano przychodzi starsza osoba z prośba o pomoc w zorganizowaniu jej lodówki, a po południu dzwoni ktoś, że właśnie kupił sobie nową lodówkę i czy nie znamy kogoś, kto by potrzebował tą starszą, ale zupełnie dobrą. Czasami śmiejemy się, że jak czegoś potrzebujemy to trzeba stanąć na środku Bożego Młyna i głośno to powiedzieć  – śmieje się Monika.

Tak było nawet w przypadku samochodu, który jest nam bardzo potrzebny do przewozu żywności i osób. Zaczynaliśmy od zera na koncie, a w ciągu kilku miesięcy uzbieraliśmy całą potrzebną kwotę i nasz wspaniały Ford w wakacje woził starsze osoby na wycieczki w piękne miejsca, a w każdy poniedziałek przewozi żywność z Banku Żywności! Cały czas czujemy Boże prowadzenie w naszych działaniach.

Pamiętam historie i rozmowy, które prowadzę z potrzebującymi czy z bezdomnymi. Są to historie z więzieniem w tle, chorobą, wyrzuceniem z domu. Dotykają mnie także historie matek, które samotnie zmagają się walcząc o byt dla rodziny i cieszy mnie, że w tych wszystkich miejscach możemy pomagać – dodaje Joanna Całko.

Jak wesprzeć Boży Młyn?

Aby pomóc zrealizować zadania na 2023 rok w Bożym Młynie, wejdź na stronę zbiórki TUTAJ – możesz wpłacić dowolną darowiznę lub wykupić cegiełkę za wybraną przez siebie kwotę. 

Strona zbiórkowa została zrealizowana przez zespół kreatywny portalu Stacja7.pl

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę