Nasze projekty

7 rad, jak pozbyć się stresu przed egzaminem

Sesja to najbardziej stresujący czas w studenckim kalendarzu. Strach przed egzaminami może skutecznie osłabić, a nawet zupełnie „rozbroić” nawet najlepiej przygotowanego studenta. Oto kilka sprawdzonych metod, jak nie dać się zwariować przed egzaminem.

Reklama

1. Sprawdź podstawowe informacje.
Upewnij się co do miejsca i godziny egzaminu. W sesyjnym zamieszaniu łatwo o przeoczenie jakiejś informacji, a nikt nie chciałby spóźnić się na egzamin.
 

2. Pomyśl o „zbroi”:)
Przygotuj wcześniej strój, uprasuj koszulę.  Unikniesz w ten sposób niepotrzebnego stresu w egzaminacyjny poranek. Przygotuj też wszystko, co będzie ci potrzebne: długopisy, notes, wodę.
 

3. Nie powtarzaj bez przerwy materiału.
Paniczne przerzucanie notatek przed drzwiami sali egzaminacyjnej też na niewiele się zda. Szansa, że nauczysz się czegoś nowego jest równa zeru, z pewnością jednak zafundujesz sobie mętlik w głowie, a wszystkie daty, wzory i pojęcia zaczną zlewać się w jedno.

Reklama

 

7 rad, jak pozbyć się stresu przed egzaminem

 

Reklama

4. Nie przychodź na egzamin za wcześnie.
Niektórzy uważają, że dzięki temu będą w stanie wszystko jeszcze raz powtórzyć. Trudno jednak o skupienie w grupie równie zestresowanych studentów. Poza tym panika przedegzaminacyjna jest zaraźliwa.
 

5. Nie słuchaj opowieści o egzaminatorach
Wśród zdających zawsze krążą opowieści o egzaminatorach, które zazwyczaj można umieść w zbiorze mitów i legend danej uczelni. Pamiętaj, że egzamin to nie pole bitwy i nikt nie będzie czyhać na twoje życie:) Uleganie panice przed konkretnym profesorem jest naprawdę niepotrzebne. Zamiast tego skup się na pytaniach i swojej wiedzy.
 

6. Zrób „próbę generalną”
Wyobraź sobie egzamin krok po kroku – oswoisz w ten sposób lęk przed odpowiedzią. Dobrym pomysłem jest też przejrzenie arkuszy z poprzednich lat. Jeśli  to egzamin ustny, dowiedz się, jakie pytania padały w zeszłym roku. Spróbuj zaplanować swoją wypowiedź na przykładowy temat.
 

Reklama

7. Rozruszaj się
Przed egzaminem poświeć trochę czasu na krótki spacer, odrobina świeżego powietrza na pewno Ci nie zaszkodzi, a dotleniony umysł lepiej pracuje. Postaraj się nie myśleć o czekającym Cię egzaminie. Może to dobry moment na chwilę skupienia i modlitwę, która lepiej niż cokolwiek doda Ci odwagi?


Nie zapomnij też o wsparciu z "góry": Polecamy modlitwę studenta za wstawiennictwem św. Rity


Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę