Nasze projekty
YouTube/Ekipa/Frizz

Oni przejęli YouTuby! O co chodzi z tą Ekipą?

Friz, Murcix, Tromba, Patec, Wersow, Mini Majk, Poczciwy Krzychu - brzmi jak postacie z kreskówki, albo filmu science-fiction? Nic bardziej mylnego! To postacie, które dziś zdobywają serca polskich nastolatków. Czym jest “Ekipa” i czemu zawdzięcza swój fenomen?

Reklama

2,8 mln obserwujących na Instagramie, 4,3 mln subskrypcji na kanale YouTube  – te liczby robią wrażenie! Dziś takie zasięgi należą do Karola “Friza” Wiśniewskiego, który wraz z “Ekipą” podbija polskiego YouTube! Jak to wszystko się zaczęło? 

Wszystko zaczęło się od… przyjaźni! 

Kraków,14-letni Karol pochodzący z krakowskich blokowisk powoli zaczynał szukać inspiracji na przyszłość. Jego zainteresowania coraz bardziej przybliżały go do montowania obrazów, dźwięków. Nowe technologie, aparat to coś, co coraz częściej zwracało jego uwagę i coraz częściej zresztą pojawiało się w jego zasięgu. W swojej pasji nie był sam, towarzyszył mu przyjaciel Mateusz, z którym wielokrotnie rozmawiali o swoich pasjach…

Zaczęło się właściwie od inspiracji szlakami wytartymi przez znanych YouTuberów takich jak słynny “Rezi”, a dodatkowo chłopcy zaciekawieni byli tematyką gamingową i słynnymi youtubowymi wyzwaniami. Wszystko płynęło dosyć spokojnie do momentu, w którym w internecie wybuchł BOOM na grę Pokemon Go! Wtedy “Friz” trafił w dziesiątkę zapotrzebowania młodych odbiorców YouTube i razem z “Trombą” nagrywali swoje poszukiwania postaci z pokemonów w aplikacji. Wtedy do paczki  dołączył starszy o 9 lat Łukasz Wojtyca, którego młodsi koledzy zaczęli nazywać “Wujek Łuki” – i tak zresztą przyjęło się do dziś.

Reklama

Do Ekipy wkrótce dołączyli także: niskorosły Mini Majk, Mikołaj “Mixer” Magdziarz i jego dziewczyna Marta “Murcix” Błoch, a także Kamil Chwastek – “Poczciwy Krzychu”, Jakub “Patec” Patecki, Piotr Nowak “Nowciax” oraz dziewczyna Karola Weronika Sowa “Wersow”, dziewczyna Tromby Maria Ryskala “Marcysia”. Tych młodych influencerów łączy przede wszystkim przyjaźń, która – jak sami mówią – bywa zmienna jak pogoda. Co nie zmienia faktu, że oni po prostu – lubią spędzać wspólnie czas i mają na siebie pomysł! 

Dom za 5 mln złotych?! 

Friz Z Ekipą inspirują się przede wszystkim zagranicznymi, YouTubowymi twórcami. Te inspiracje zaprowadziły ich do momentu, w którym postanowili postawić wszystko na jedną kartę i…wspólnie zamieszkać! I tak w marcu 2019 r. wszyscy członkowie “Ekipy” przenieśli się do domu na obrzeżach Krakowa, który – jak mówił sam Friz w odcinku wprowadzającym do posiadłości – wart był całe 5 mln złotych. 

Właśnie w marcu 2019 r. stało się coś, co przyniosło Ekipie największą popularność…Karol wraz z przyjaciółmi ruszyli z maszyną, której zadaniem była produkcja filmu każdego dnia. Przez 365 dni – dzień w dzień twórcy na kanale Friza publikowali vlogi, pranki i inne filmy, które każdego dnia oglądało kilka milionów dzieci i młodych z całej Polski! 

Reklama

Big Brother naszych czasów?

Dlaczego Big Brother naszych czasów? Przede wszystkim dlatego, że wokół Ekipy wytworzyła się pewna bańka rzeczywistości, w którą oglądający ich młodzi obserwatorzy zaczęli wierzyć i wyobrażać sobie, że tak właśnie wygląda życie…”Koło fortuny decyduje ile mogę zjeść w ciągu 24 godzin”, “Koło fortuny decyduje ile pieniędzy mogę wydać z karty Friza przez 24 godziny”, “Nie wykonasz zadania w 7 sekund = razimy cię prądem” – to tylko kilka clickbaitowych tytułów filmów Friza, które budzą zainteresowanie wszystkich jego subskrybentów…

Członkowie Ekipy prowadzili sobie także wewnętrzne teleturnieje, w których wygraną były ogromne pieniądze w kwotach kilku bądź kilkudziesięciu tysięcy złotych, a także inne, cenne nagrody. Budowali oni narrację, że właściwie na wszystko mogą sobie pozwolić, są panami życia i właściwie nic nie jest w stanie ich zatrzymać…Choć nie można powiedzieć, te filmy oglądało się z dużą przyjemnością, obserwując wirtualną rzeczywistość myśląc, że właściwie każdy może być jej częścią…

Wyluzujmy się na parę chwil

Kiedy po wyczerpującym roku dodawania filmów dzień w dzień, Friz postanowił zakończyć 1 sezon Ekipy “z przytupem”. 8 marca 2020 r. filmy pojawiały się co godzinę i to był prawdziwy “sztos” dla wszystkich jego obserwujących, którzy byli pod wrażeniem włożonej pracy w całość projektu. Tego dnia pojawił się także odcinek, który był słowem podsumowania od każdego członka Ekipy, po czym wszyscy mieszkańcy domu na kilka dni totalnie zniknęli z internetu… 

Reklama

Wtedy pojawiały się głosy internautów: co dalej z Ekipą? Co stanie się, kiedy zakończy się daily? Czy to już koniec? Obserwatorzy oczekiwali na głos Friza kilka dni, po czym okazało się, że postanowił on zabrać Ekipę na wyjazd do Stanów w podziękowaniu za ich całoroczną pracę w tworzeniu jego kanału. To miał być kilkunastodniowy wyjazd, by wyluzować, by złapać oddech po tej aktywności, a w rzeczywistości okazał się czasem upływającym pod względem kwarantanny, obostrzeń i z kilkudniowego wyjazdu przerodził się w dwumiesięczną przeprowadzkę do Stanów… 

Widmo pandemii wisiało już wtedy w powietrzu, a mimo to Ekipa postanowiła wyruszyć w tę podróż. Spotkało się to oczywiście z negatywnymi komentarzami, choć nie zabrakło także takich, które broniły swoich internetowych idoli…  W Stanach Zjednoczonych influencerzy kontynuowali realizację swojego contentu dla młodych. Skakali do małego basenu z kilkunastu metrów, czy rozbili drogi samochód podpisując film tytułem: “Tego wypadku nie mieliśmy w planie”, jak gdyby wypadek można byłoby zaplanować, albo byłby on czymś, co w ogóle chcielibyśmy zaplanować. 

Żeby nie było… Na obronę Ekipy trzeba powiedzieć, że to nie jest tylko tak, że wśród tych wszystkich kraks nie ma miejsca na dobro! Członkowie będąc w Stanach i obserwując w mediach trudną sytuację polskich medyków w marcu 2020 r., dla których brakowało środków higieny i ochrony osobistej, zorganizowali zbiórkę, z której bardzo dużą sumę przeznaczyli właśnie na ten szczytny cel.

Ludzie ci sami, choć miejsca są nowe 

Kiedy Ekipie po długim czasie “emigracji” udało się wrócić do Polski, czekał ich czas dwutygodniowej kwarantanny. Co więcej, z Ekipy później odszedł Mixer, który podczas podróży rozstał się ze swoją dziewczyną Martą. To Mikołaj wprowadził ją do Ekipy, a to on Ekipę opuścił. W sumie… do tej pory nie wiadomo, dlaczego to właśnie on odszedł z Ekipy i czy była to na pewno jego decyzja? 

Za Mixera wkrótce do Ekipy wkroczył Nowciax, którego widzowie “shipują” z Martą – byłą dziewczyną Mikołaja. Nowciax wcześniej był fotografem zatrudnionym przez Friza, a dziś jest także YouTuberem i razem z Ekipą mieszka w nowym domu. Wciąż fotografuje, ale robi to z pasji i zainteresowania. 

Ekipa to siano kosi 

Ekipa – to niezaprzeczalnie jeden z największych sukcesów polskiego YouTube. Wokół członków skupia się kilka milionów widzów, którzy każdego dnia oczekują na nowy film! Kilka milionów ludzi! 

I nie ulega także żadnym wątpliwościom, że Ekipa to także zespół ludzi, którzy dbają o wizerunek, montaż, realizację i po prostu – zarabianie pieniędzy. Nie da się ukryć, że za członkami Ekipy stoją ogromne pieniądze, na które zresztą wszyscy skrupulatnie sobie zapracowali. Jednakże motyw pieniędzy pojawia się w ich filmach tak często, że może budzić niepokój wobec dzieciaków ich oglądających. Młodzi widząc tak ogromne pieniądze wierzą, że tylko praca influencera, vlogera może im przynieść takie zarobki i tym samym tworzy się bańka, która znów – zamyka rzeczywistość dzieci na ułamek YouTuberów, którym faktycznie się udało. 

Ekipatonosi to sklep Ekipy, w którym można znaleźć gadżety z logiem Ekipy, a od niedawna także…płytę z popowo-hip-hopowymi singlami! Poznaliśmy już cztery single, do których większość scen kręcona była na Zanzibarze i w Dubaju. Nie można powiedzieć, produkcja robi ogromne wrażenie i totalnie wpisuje się w gusta młodych…Z tym, że jeśli spodziewacie się górnolotnych utworów niczym Marek Grechuta, czy nawet bardziej współczesnych: Sanah, czy Dawida Podsiadło…Nic z tego! Single Ekipy to głównie siano, hajs, kobiety i kawał mocnego beata, który przyciąga młodych odbiorców. 

Tak to robi Ekipa! 

Nie ulega wątpliwościom, że cały sztab Ekipy robi wrażenie! Biorąc pod uwagę Boom na lody Ekipy, które powstały we współpracy z firmą Koral, można powiedzieć, że to absolutny fenomen! Każdy, kto zna tych YouTuberów chciał spróbować lodów, a Ci, którzy nie znali, chcieli sprawdzić: o co w ogóle chodzi z tą Ekipą?

A Wy jak sądzicie, o co chodzi z tą Ekipą? Co myślicie o ekipie krakowskich influencerów? Ja doskonale bawiłam się obserwując to, co jeszcze można wymyślić, by przykuć uwagę widzów. Czekam na Wasze oceny! 

Fot. YouTube/Friz/Ekipa

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę