Ślady św. Franciszka u stóp Łysicy

Niedaleko Świętego Krzyża, w miejscowości Święta Katarzyna można spotkać źródełko... św. Franciszka.

Reklama

Na źródełko św. Franciszka można trafić w drodze na Łysicę, najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich. Woda ze źródełka św. Franciszka uchodzi za cudowną – działa leczniczo na oczy oraz sprzyja poczęciu syna. Nadaje się też bezpośrednio do picia, okoliczni mieszkańcy regularnie przychodzą po jej zapasy. Co ciekawe – źródło ma stałą temperaturę i nigdy nie zamarza.

Sw_Katarzyna_kaplica_sw_Franciszka_051006Ze źródełkiem związana jest legenda o zamku na szczycie Łysicy, w którym miały mieszkać dwie siostry. Starsza, zakochana w pięknym rycerzu, chciała mieć zamek tylko dla siebie i postanowiła zabić młodszą siostrę. Nim zdążyła zrealizować plan, piorun w czasie burzy uderzył w zamek i pogrzebał w ruinach złą siostrę i jej kochanka. Tak według ludowych wierzeń miało powstać znane świętokrzyskie Gołoborze. Młodsza siostra, która w czasie burzy spacerowała po lesie, zalała się płaczem na widok zniszczonego zamku a jej łzy zasiliły cudowne źródełko u stóp Łysicy.

Dlaczego więc źródełko nazwano imieniem św. Franciszka? Od stojącej przy źródełki kapliczki jemu poświęconej. Kult biedaczyny z Asyżu związany jest tutaj z tradycjami pustelniczymi Świętej Katarzyny, która powstała przecież jako osada eremitów. Później pojawili się tu bernardyni, stanowiący gałąź Zakonu Franciszkanów, i to oni w 1641 r. wystawili pierwszy kościółek pw. św. Franciszka. Urządzono przy nim także dwie cele pustelnicze, na których pamiątkę w tym samym miejcu w XIX w. wystawiono Franciszkowi drewnianą kapliczkę, która stoi do dziś.

Reklama
Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę