Nasze projekty
Fot. Materiały prasowe

Sylwester na Jasnej Górze. Wyjątkowe rekolekcje na powitanie Nowego Roku

Już 30 grudnia na Jasnej Górze odbędą się niezwykłe rekolekcje poświęcone tematyce Eucharystii. "Forma tego spotkania będzie klasyczna i sprawdzona" - zapowiada o. Zbigniew Ptak OSPPE, paulin prowadzący rekolekcje.

Reklama

Sylwester na Jasnej Górze brzmi intrygująco. Proszę zdradzić, na czym będzie polegać to wydarzenie?

O. Zbigniew Ptak OSPPE: Sylwester kojarzy się nam zwykle z hucznymi balami. Osoby wierzące najlepszy sposób na sylwestra widzą w modlitwie. Kiedy człowiek widzi, co się dzieje na świecie, to pragnie wstawiać się do Boga za cały świat. Dlatego dla takich osób organizujemy na Jasnej Górze noc sylwestrową. Forma tego spotkania będzie klasyczna i sprawdzona: nocne czuwanie z Eucharystią o północy. Dodatkowo w tym roku rozbudowujemy sylwestrowy czas. Wpisujemy go w rekolekcje o Mszy Świętej, które co miesiąc odbywają się u Matki Bożej Jasnogórskiej.

Wejście w Nowy Rok na rekolekcjach, to lepszy pomysł niż huczne świętowanie na balach czy koncertach?

Żyjemy w społeczeństwie, o którym socjologia mówi, że jest społeczeństwem zabawowym. Jest w nas pragnienie, aby coraz więcej czasu poświęcać na zabawę. Po części jest to zrozumiałe – ból życia domaga się odreagowania. Niemało ludzi jest przekonanych, że żyjemy na tym świecie jak na beczce prochu. I wielu ma w swoich dłoniach zapalnik. Dlatego ta świadomość niepewności i kruchości naszej egzystencji rodzi potrzebę, aby ten symboliczny czas kończącego się roku i rozpoczynającego następnego przeżyć głębiej i pełniej. A rekolekcje to sprawdzona i lubiana forma na zamyślenie, refleksję i wejście w głąb bardzo ważnych spraw.

Rekolekcje eucharystyczne – dlaczego taka właśnie tematyka? Dlaczego warto poświęcić weekend dla tych treści?

Reklama

Niespełna 12 lat temu otrzymałem od Pana Boga łaskę rozkochania się we Mszy Świętej z bardzo mocnym przynagleniem, aby poświęcić się Eucharystii. Przełożeni pobłogosławili mi na tę działalność i od tego czasu prawie wszystko w moim życiu jest podporządkowane Mszy Świętej. Jeżdżę po kraju ze słowem na ten temat, założyłem wydawnictwo, które wydaje książki poświęcone Eucharystii i oczywiście głoszę rekolekcje o Mszy Świętej. Jestem przekonany, że takie rekolekcje to doskonała duchowa inwestycja.

Rekolekcje potrwają trzy dni?

Tak, ale program jest tak ułożony, że ci, którzy nie mają możliwości zorganizowania trzech dni, jeśli poświęcą na nie samą sobotę, niczego co istotne nie stracą. Poza tym dużym atutem tych rekolekcji jest brak jakichkolwiek zapisów i opłat.

Reklama

Jaki jest odbiór poprzednich edycji rekolekcji? 

O tym, jaki jest odbiór, może powiedzieć jeden fakt. Rekolekcje głoszone są co miesiąc na ten sam temat. Przekazywane są te same treści. Pomimo tego, jest kilkadziesiąt osób, które uczestniczą w nich już któryś raz z rzędu. Widzę ogromny głód wiernych w tym temacie. Dlatego przymierzamy się do jakiejś delikatnej formy stałej formacji tych wszystkich, którzy uczestniczą w jasnogórskich rekolekcjach eucharystycznych.

Rekolekcjom towarzyszą także inne aktywności.

Reklama

Zanim rozpoczęła się ich pierwsza ich edycja, powstała grupa modlitewno-pokutna, której członkowie modlą się i poszczą o chlebie i o wodzie w intencji uczestników rekolekcji. Grupa ta poprosiła mnie o stałą formację. Spotykamy się dwa razy w miesiącu, by wchodzić w głąb każdej części Najświętszej Ofiary i odczytywać jej przesłanie dla naszego codziennego życia. Jest to jedna z nielicznych grup formacyjnych w Polsce, która skupia się na Mszy Świętej.

Prowadzimy również tzw. Duchową Adopcję Czytelnika. Książka posiada wielką moc ewangelizacyjną. Jest mnóstwo osób, które doświadczyły nawrócenia pod wpływem przeczytanej książki. Pragniemy zaprosić te nawrócone osoby do modlenia się za czytających książki, którzy jeszcze potrzebują nawrócenia/strona internetowa: dacz.jasnagora.pl


Program i szczegółowe informacje na temat rekolekcji eucharystycznych na Jasnej Górze znajdują się na stronie internetowej organizatora TUTAJ.


Zbigniew Ptak OSPPE – od ponad 40 lat jestem szczęśliwym paulinem. Mam trzy pasje: Eucharystię, błogosławieństwo i książki. Przed laty otrzymałem łaskę rozkochania we Mszy Świętej. Słowo Boże staram się głosić przede wszystkim na temat Eucharystii, a szczególnie na temat wewnętrznej postawy, od której zależą owoce Mszy Świętej. Prawie w każdą niedzielę głoszę gdzieś w Polsce, w różnych parafiach, słowo Boże o tym jak rozkochać się w Eucharystii. Od 2022 r. niemal co miesiąc głoszę rekolekcje na Jasnej Górze na temat uzdrawiającej mocy Mszy Świętej.
Druga pasja – błogosławienie – zrodziła się w jedynym na świecie Sanktuarium Rodzinnych Błogosławieństw w Leśniowie k. Częstochowy. Staram się błogosławić niemal przy każdej okazji.
Prowadzę Inicjatywę Ewangelizacyjną WEJDŹMY NA SZCZYT, której charyzmatem jest m.in. wydawanie książek, głównie o Eucharystii. Prowokuję autorów do pisania, wyszukuję nowe tematy i zapomniane tytuły. Moim marzeniem jest, aby każdy doświadczał głodu Eucharystii, aż do bólu serca. W 2022 roku powierzono mi funkcję dyrektora Wydawnictwa Zakonu św. Pawła I Pustelnika „Paulinianum”.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę