Nasze projekty

Rzecznik Episkopatu: Nie sądzę, by biskupi zajęli się rozmową o. Szustaka z abp Gądeckim

Gościem rozmów Stacji7.pl był ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Dzień przed zebraniem plenarnym KEP stwierdził, że wątpi w to, by biskupi mieli zajmować się rozmową o. Szustaka z abp Gądeckim. „Myślę, że ważną rzeczą jest uszanowanie prywatności tej rozmowy, nie sądzę, żeby ona stanowiła problem, którym miałby się zajmować episkopat, ale oczywiście to nie moja decyzja, tylko decyzja księży biskupów, co będzie dokładnie omawiane w czasie obrad” – stwierdza.

Reklama

Tak jak przed spotkaniem zapowiedział abp Gądecki przed spotkaniem z o. Szustakiem, będzie to rozmowa osobista na tematy związane z Kościołem. Taka rozmowa się odbyła, ksiądz arcybiskup nie uznał za stosowne, żeby po tej rozmowie ją komentować, zrobił to ze swoje strony o. Adam Szustak. Myślę, że rzeczą ważną jest uszanowanie prywatności tej rozmowy, nie sądzę, żeby ona stanowiła problem, którym miałby się zajmować episkopat, ale oczywiście to nie moja decyzja, tylko decyzja księży biskupów, co będzie dokładnie omawiane w czasie obrad – mówi rzecznik Episkopatu.

Wśród tematów rozpoczynającego się w piątek 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski znajdzie się pandemia i najnowsza zapowiedź luzowania obostrzeń w kościołach. Czekamy na oficjalne rozporządzenia i akty prawne, aby te łagodzenia weszły w życie i żeby można dostosować kościoły do nowych norm. Mamy też świadomość, że pandemia, którą przeżywamy od półtora roku, wprowadziła pewne zmiany i dezorientację u wiernych, więc jest szereg problemów duszpasterskich, ale też prawnych, które w tym momencie muszą zostać poddane refleksji.

Przygotowania do ad limina Apostolorum

Równocześnie w polskich diecezjach trwają przygotowania do wizyty „ad limina Apostolorum” w Watykanie, którą polscy biskupi rozpoczną 4 października.  Biskupi muszą teraz przygotować specjalne sprawozdania, zgodnie z wymogami takie sprawozdania powinny być przesłane na 3 miesiące przed rozpoczęciem tej wizyty, więc do końca czerwca one powinny znaleźć się w Watykanie. To jest ogromna praca, bo to są specjalne formularze, jest dużo pytań – ma to formę raportu na temat tego, co dzieje się w poszczególnych diecezjach – wyjaśnia rzecznik Episkopatu. Do przyjazdu do Rzymu zobowiązani są biskupi diecezjalni i biskupi pomocniczy. Takiego obowiązku nie mają seniorzy. 

Reklama
Reklama

 Jak zaznaczył, nie było do tej pory wymogu, by w spotkaniu z papieżem uczestniczyli biskupi, którzy zostali zaszczepieni.

Biskupi zdecydują też o tym, kiedy w życie wejdą nowe zasady kształcenia kleryków w seminariach „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”.  Wszyscy chcieliby, żeby on wszedł w życie od nowego roku akademickiego, czyli od października tego roku, ale są pewne problemy proceduralne, które trzeba pokonać, ale biskupi ostatecznie określą, czy będzie to już ten rok akademicki, czy kolejny.

Co z beatyfikacją Matki Czackiej i kard. Wyszyńskiego?

O. Gęsiak zaznaczył, że nie jest jeszcze przesądzone, jak będzie wyglądać beatyfikacja Matki Róży Czackiej i kard. Stefana Wyszyńskiego, która odbędzie się 12 września w Warszawie. Stwierdził, że trzeba przygotować się na różne scenariusze. Mamy świadomość, że pandemia ustępuje, ale tak naprawdę nikt nie wie jak będzie wyglądała sytuacja 12 września. Data to jedyna pewna rzecz, która w tej chwili jest potwierdzona. Muszą być przygotowane różne warianty i ks. kard. Kazimierz Nycz podzieli się z biskupami stanem przygotowań, bo to Archidiecezja Warszawska te dwie beatyfikacje przygotowuje i koordynuje.

Reklama
Reklama

W czasie zebrania plenarnego biskupi ponowią Akt poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. To jest jeden z najważniejszych elementów zebrania episkopatu. (…) Warto, żeby po raz kolejny biskupi powiedzieli, że bez miłości Boga, bez wsparcia Chrystusa, (…) sam element ludzki może nie być wystarczający, by iść dalej do przodu, by oczyszczać się, nawracać i budować Królestwo Boże na ziemi, w naszym kraju, do czego przecież wszyscy jesteśmy powołani.

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę