Nasze projekty

Ks. Grzegorz Ogorzałek: Wybierajcie zdrową dietę popkulturową

Jeśli napychamy się niezdrowym jedzeniem to nie ma to nas najlepszego wpływu. Kończy się to często niestrawnością, a na dłuższą metę poważniejszymi chorobami. Podobnie z tym co oglądamy, czego słuchamy i co czytamy. Warto zwracać uwagę na to czy dany film, książka lub gra sprawiają, że staję się bardziej kochającym człowiekiem - mówi ks. Grzegorz Ogorzałek, twórca kanału "W koloratce" na YouTube.

Reklama

Skąd pojawił się pomysł tworzenia kanału o filmach?

Kolega pracujący w jednym z lubelskich liceów poprosił mnie o poprowadzenie rekolekcji dla młodzieży. Zgodziłem się. Pomyślałem jednak potem: „Przecież ja ich nie znam, nie wiem, czym żyją, czym się interesują…” Przygotowałem wówczas anonimowe ankiety, w których jedno z pytań brzmiało: „Jaki jest twój ulubiony kanał na YouTube?” Gdy zacząłem czytać odpowiedzi i przeglądać kanały, które są chlebem powszednim dla młodzieży, pomyślałem sobie o dwóch rzeczach. Pierwsza to: jak wielka różnorodność treści znajduje się w tej przestrzeni i druga, jak niewielu jest tam duchownych. Zaczął więc mi świtać pomysł prowadzenia videobloga.

Tak się również złożyło, że bardzo lubię materiały przygotowane i publikowane przez biskupa Roberta Barrona (biskup pomocniczy Los Angeles). To od niego zapożyczyłem pomysł komentowania współczesnych filmów i szukania w nich ziaren Ewangelii, inspiracji do pogłębienia życia duchowego, czy też punktu wyjścia do opowiedzenia o Panu Bogu.

Reklama

Pracuje Ksiądz w seminarium, jak na Księdza pasję patrzą klerycy? Czy razem oglądacie filmy? 

Klerycy na początku patrzyli ze zdziwieniem i zaskoczeniem. Niewielu jest księży, a tym bardziej wychowawców seminaryjnych, prowadzących videobloga. Z czasem się przyzwyczaili. Niektórzy zasubskrybowali kanał i czasami słyszę jakąś informację zwrotną. Mam też cichą nadzieję, że przynajmniej niektórych zainspiruję do ewangelizacyjnej działalności w Internecie.

Reklama

Zdarza nam się wspólnie oglądać filmy. Niektóre z komentowanych na kanale „W koloratce” były przez nich zaproponowane. Oprócz wspólnych seansów w seminarium, czasami wychodzimy razem do kina.

Reklama

 

Czy we współczesnej popkulturze można znaleźć wartościowe treści? 

Myślę, że można. Często najbardziej poruszają, dotykają nas treści, które są jakoś nam znane. Przecież takie tematy jak bohaterstwo, oddanie życia, przyjaźń, bliskość, niezgoda na krzywdę, bronienie słabszych są obecne w szeroko rozumianej popkulturze. Oczywiście jest tam również mnóstwo antywartości i na nie trzeba uważać. Ale po to Bóg dał nam rozum, abyśmy z niego korzystali i rozeznawali, co jest dla nas wartościowe, a co nie.

Jaki film w ostatnim czasie zrobił na Księdzu największe wrażenie? 

Pierwszy film jaki przychodzi mi na myśl to „Narodziny gwiazdy”. Piękna muzyka, dobre aktorstwo, temat autentyczności, realizowania pasji, bycia z drugim człowiekiem i przeżywania straty. Ten film na nowo uświadomił mi, że Bóg stworzył nas, byśmy wnosili dobro w ten świat oraz dzielili się swoimi talentami i budowali bliskie relacje.

Na co powinni zwrócić uwagę młodzi ludzie konsumując popkulturę? 

Myślę, że na zdrową dietę popkulturową. Jeśli napychamy się niezdrowym jedzeniem to nie ma to nas najlepszego wpływu. Kończy się to często niestrawnością, a na dłuższą metę poważniejszymi chorobami. Podobnie z tym co oglądamy, czego słuchamy i co czytamy. Warto zwracać uwagę na to czy dany film, książka lub gra sprawiają, że staję się bardziej kochającym człowiekiem, tzn. zdolnym do głębokich więzi z Bogiem, drugim człowiekiem i sobą. Jeśli nie, to szkoda czasu. Warto też słuchać mądrych autorytetów.

Już niebawem będziecie mogli zobaczyć ks. Grzegorza na naszym portalu w nowym projekcie wielkopostnym. Więcej informacji niebawem.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę