Nasze projekty
FOT. Gavin Smith/Flickr

Adopcje w Polsce w liczbach

Liczba adopcji w Polsce od kilkunastu jest raczej stała i wynosi średnio 3 tys. dzieci na rok. Najczęściej rodziny adoptują małe dzieci, poniżej roku, najrzadziej nastolatków powyżej 15 lat.

Reklama

Co roku podobna liczba dzieci czeka na nowych rodziców i podobna liczba rodziców zgłasza chęć przyjęcia dziecka – to wniosek z danych statystycznych. – Nastąpiła pewna zmiana w roku 2016 po tym, jak wprowadzono refundację metody in vitro, ale obecnie wracamy do poziomu sprzed lat – mówi Zofia Dłutek, dyrektor Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego w Warszawie. >>Zobacz pełną rozmowę >>

 

 

W rozmowie z nami zwraca ona jednak uwagę na niewidoczne w tych liczbach zjawisko: pomimo, że co roku więcej rodziców czeka na dzieci, niż dzieci na rodziców, ciągle są dzieci, które nie znajdują domu. Z jej obserwacji wynika, że najczęściej są to albo dzieci niepełnosprawne, albo przeznaczone do adopcji razem z rodzeństwem, albo obciążone wyjątkowo trudną historią rodziców biologicznych.

Reklama

Najczęściej adoptowane są dzieci najmniejsze, w wieku kilku miesięcy do roku – nawet dwukrotnie częściej, niż inne również popularne grupy wiekowe.

 

 

Do adopcji trafiają zwykle dzieci, których rodzice zrzekli się praw rodzicielskich, bądź zostali pozbawieni tych praw przez sąd. Część dzieci, które przebywają w domach dziecka ma jednak nieuregulowaną sytuację prawną. Najbardziej pokrzywdzone są dzieci porzucone przez nieznanych rodziców oraz dzieci rodziców, którzy nie chcą zrezygnować całkowicie ze swego dziecka, mimo że od dawna się nim nie interesują. W każdym przypadku należy walczyć o odnalezienie tych rodziców i w ostateczności postawienie przed sądem w celu odebrania im władzy rodzicielskiej.

Reklama

W Polsce działa 57 ośrodków adopcyjnych pośredniczących we wzajemnym znajdowaniu się rodziców i dzieci. Dzieci nie mieszkają w tych ośrodkach, są do nich jedynie zgłaszane przez podmioty sprawujące pieczę zastępczą najczęściej przez Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie. Ich pełny wykaz znajduje się w tym dokumencie online

Reklama

 

stacja7.pl/ad/ms

 

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę