Nasze projekty
Fot. Langusta na palmie/YouTube

Jak wyjść z cienia i mroku naszego wstydu? „Już się nie wstydzę” – niezwykła konferencja o. Adama Szustaka [VIDEO]

"To spotkania, na których pozwolimy, żeby ogarnęło nas światło, które wreszcie pozwoli nam wyjść z cienia, z mroku naszego wstydu. Żebyśmy mogli wreszcie powiedzieć: Już się nie wstydzę!". Zapis cyklu konferencji "Już się nie wstydzę" głoszonych na żywo przez o. Adama Szustaka jest już w całości dostępny na YouTube.

Reklama

„Jestem przekonany, że i ty doświadczyłeś takiego poranka”

Ta historia rozpoczyna się od pewnego poranka, który ja przeżyłem w życiu setki razy, niestety. Jestem przekonany, że wielu z was również doświadczyło takich poranków” – rozpoczął konferencję o. Adam Szustak, której zapis jest dostępny w całości na kanale Langusty na palmie na YouTube.

„Są takie dni, że człowiek się budzi, wstaje, idzie do łazienki, zapala światło, patrzy w lustro i kiedy widzi to, co widzi – i nie chodzi mi wcale o twarz, ale o to kim jest, czym jest jego życie i jak ono wygląda – to ma wrażenie, że nie ma takiej kartki w atlasie, nie ma takiego miejsca na ziemi, gdzie można uciec. Kiedy patrzy na to, co mu się przydarza, ma już dość.”

To jedno doświadczenie jest sednem problemów ludzi

Skąd się biorą takie poranki? Poznałem kiedyś Olę – jest pacjentką szpitala psychiatrycznego, która cierpi na nerwicę – choroba objawiała się tym, że ciągle znajdowała rzeczy, w których mogłaby komuś pomóc, wyręczyć kogoś, nawet tam, gdzie nie wymagało to żadnej pomocy. Spędziłem z nią jakieś pół godziny. Jej serce nauczyło się od dzieciństwa, że im bardziej będzie pomocna, usłużna, tym bardziej będzie kochana przez innych (…). Tę chorobę – nieustannego zasługiwania na miłość – mają wszyscy.

Reklama

Właśnie to doświadczenie, że jesteśmy za mało kochani, za mało dowartościowani, za mało doceniamy to, jacy jesteśmy, to jest sedno problemów ludzi. Przyglądam się nieszczęśliwym ludziom przez kilkanaście lat i mam przekonanie, że jest jedno nieszczęście, największe ze wszystkich: najbardziej nieszczęśliwi są ludzie, którzy kiedy im się przytrafiają nieszczęśliwe sytuacje: śmierć, choroba, rozwody – to w tym nieszczęściu mają poczucie, że to nikogo nie obchodzi. A kiedy człowiek ma obok siebie kogoś, kto w niego wierzy, to jest w stanie wszystko znieść. A kiedy człowiek patrzy w to lustro i widzi, że tam nie ma nikogo, to to jest właśnie to poczucie. I choć w tym lustrze są różne osoby – to mamy poczucie, że ich to nie obchodzi.”

Jest tylko jedno lekarstwo!

„Na to jest tylko jedno lekarstwo. Trzeba spotkać takie oczy – i to nie mogą być te oczy w lustrze, bo nasze oczy nie pomogą -w których to oczach, twarzy, słowach, zobaczymy i usłyszymy, że to, co myślimy, to, co widzimy w tym lustrze to nieprawda.”

Posłuchaj całej konferencji:

Reklama

Już się nie wstydzę!

Przez ponad miesiąc, w różnych miastach w Polsce ojciec Adam Szustak spotykał się z ludźmi, aby opowiadać im o wstydzie w ramach konferencji „Już się nie wstydzę”. Każdej konferencji muzycznie towarzyszył zespół w składzie: Agnieszka Musiał, Jan Smoczyński oraz Kamil Siciak. „Już się nie wstydzę nie ogarniać kiedy zgubię się” – tak brzmi jedno ze zdań refrenu piosenki promującej wydarzenie, którą wykonuje właśnie Agnieszka Musiał. Cykl konferencji głoszonych na żywo był skierowany do dorosłych osób, a bilety rozchodziły się bardzo szybko. Nagranie konferencji z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego jest już w całości dostępne na kanale YouTube ojca Adama Szustaka – Langusta na palmie.

zś/Stacja7

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę