Nasze projekty

Papież na razie nie odwiedzi Moskwy

Wizyta papieża w Moskwie nie jest planowana w najbliższym czasie. Ale nadal jest pragnieniem - powiedział abp Paolo Pezzi. Ordynariusz archidiecezji Matki Bożej w Moskwie wziął udział w Mityngu Przyjaźni między Narodami w Rimini we Włoszech.

Reklama

Mówiąc o spotkaniu Franciszka z Cyrylem 12 lutego br. w Hawanie, abp Pezzi uznał za „wysoce prawdopodobną, a nawet pożądaną kontynuację spotkania w Hawanie w jakimś innych kraju lub podczas wspólnego uczestnictwa papieża i patriarchy w jakimś spotkaniu lub forum międzynarodowym”.

Nawiązując do podpisanej przez ich w Hawanie wspólnej deklaracji, katolicki metropolita w Moskwie zauważył, że „idziemy razem ku drodze, która będzie miała swe etapy i która, jak pragniemy, poprowadzi ku pełnej jedności, kiedy Bóg zechce”. Dziś ważne jest, by mieć „świadomość wspólnej drogi”.

Hierarcha przyznał, że spotkanie w Hawanie „nie rozwiązało problemów” w relacjach Kościoła katolickiego z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym, ale było znaczące. – Powiedziało: „Ty, prawosławny jesteś dobrem dla katolika, ty, katoliku, jesteś dobrem dla prawosławnego”. Papież Franciszek i Cyryl odkryli, że wraz ze swymi Kościołami są dla siebie nawzajem dobrem. Spotykając się zdecydowali, że różnorodność jest dobrem – tłumaczył abp Pezzi.

Reklama
Reklama

Dodał, że „na Kubie spotkali się dwaj świadkowie Chrystusa, którzy wznieśli filary do budowy mostów na jednej drodze”. – Kiedy się spotykamy, odkrywamy, że jesteśmy braćmi – stwierdził pochodzący z Włoch hierarcha.

– W tym historycznym uścisku papieża i patriarchy uczestniczyło dwóch świadków miłosierdzia Bożego – wskazał abp Pezzi. A ich hawańska wspólna deklaracja będzie – według niego – „punktem wyjścia zawsze wtedy, gdy pojawią się problemy do rozstrzygnięcia”.


pb (KAI/SIR) / Rimini

Reklama
Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite