Nasze projekty

Sąd moskiewski nakazał archidiecezji katolickiej zapłacić kontrahentowi prawie miliard rubli

Sąd arbitrażowy miasta Moskwy zobowiązał 5 października katolicką archidiecezję Matki Bożej w stolicy Rosji do wykonania zobowiązań umownych wobec firmy "Dostępne mieszkanie" w wysokości prawie 930 mln rubli. Spółka ta przez wiele lat prowadziła sprawę odzyskania przez archidiecezję budynków kościelnych na Milutińskim Pierieułku w Moskwie.

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Nagesh Badu/Unsplash

Były sekretarz generalny Konferencji Biskupów Katolickich Rosji Igor Kowalewski przypomniał w rozmowie z rosyjską agencji prasową Interfax, iż przez długi czas archidiecezja walczyła o zwrot kilku budynków, w tym kościoła św. Piotra i Pawła, w centrum miasta, które wcześniej należały do Kościoła katolickiego. Jeszcze przed rozpoczęciem rozpraw sądowych podpisano umowę z firmą „Dostępne mieszkanie”, przewidującą wynagrodzenie jej w razie pomyślnego zakończenia sprawy, a w wypadku niepowodzenia wydatki archidiecezji byłyby minimalne.

Po wieloletnich staraniach udało się przywrócić sprawiedliwość dziejową i wszystkie instancje sądowe potwierdziły prawa katolików do tych obiektów, jednakże władze archidiecezji odmówiły wykonania zobowiązań wynikających z umowy – powiedział I. Kowalewski. Zaznaczył, że na znak protestu wobec takiej decyzji ogłosił on zerwanie z archidiecezją i episkopatem oraz wystąpił ze stanu kapłańskiego i wyjechał z Rosji. Zwrócił uwagę, że obecnie „oczywiście firma podała sprawę do sądu, żądając wypełnienia warunków porozumienia i dziś ich pozew został zaspokojony”.

Ze swej strony dyrektor służby informacyjnej archidiecezji ks. Kirił Gorbunow zapowiedział w rozmowie z Interfaxem, iż archidiecezja nie zgadza się z tym wyrokiem i zamierza go zaskarżyć.

Reklama

KAI, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę