Nasze projekty

Słynna ikona Rublowa zniknie z muzeum. Grozi jej zniszczenie

Słynna ikona Andrieja Rublowa "Trójca Święta" znajdująca się w Galerii Tretiakowskiej zostanie zwrócona Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Specjaliści wiele razy zwracali uwagę, że dzieło to może ulec zniszczeniu, jeśli nie będzie odpowiednio przechowywane.

fot. domena publiczna

Prezydent Rosji Władimir Putin „w odpowiedzi na liczne prośby wiernych prawosławnych” zwrócił Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu „cudowną ikonę” Trójcy Świętej, autorstwa Andrieja Rublowa. Od 1929 roku przechowywana jest w Galerii Tretiakowskiej w Moskwie.

Z kolei patriarcha moskiewski i Całej Rusi Cyryl postanowił, że przez rok odzyskana przez Kościół ikona będzie wystawiona do publicznego kultu w katedrze Chrystusa Zbawiciela na placu Czerwonym w Moskwie. Następnie powróci do swego historycznego miejsca w katedrze Trójcy Świętej (soborze Troickim) w Siergijew Posadzie.

Ikona Trójcy Świętej, zwana też ikoną gościnności Abrahama, przedstawia epizod biblijny dotyczący spotkania Abrahama i Sary z trzema aniołami przy namiocie w Mamre. XV-wieczna ikona jest jednym z dwóch zachowanych dzieł sztuki, których autorstwo bezsprzecznie przypisywane jest Rublowowi. Drugim są freski w soborze Uspieńskim we Włodzimierzu nad Klaźmą. Andriej Rublow (1360-1430) był malarzem i mnichem. Od 1988 roku jest świętym Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Reklama

Ikonie grozi zniszczenie

Już w 2008 r. dyskutowano w Rosji możliwość powrotu ikony Trójcy Świętej na stałe do jej oryginalnego miejsca przeznaczenia, jednak specjaliści zwracali wówczas uwagę na fatalny dla tego dzieła sztuki klimat panujący w Soborze Troickim w Siergijew Posadzie. Historyczka sztuki Jelena Rodnina tłumaczy, że ikona powinna być przechowywana w temperaturze 18-20 stopni Celsjusza i wilgotności 50-55 proc., inaczej może ulec zniszczeniu.

W 2022 roku na trzy dni przewieziono ikonę do Siergijew Posadu, gdzie było wystawione w soborze Troickim z okazji z okazji 600. rocznicy odnalezienia relikwii św. Sergiusza z Radoneża, założyciela ławry. Po powroci do muzeum odkryto na nim 61 uszkodzeń. Wcześniej dzieło Rublowa opuściło muzeum tylko raz, w czasie ewakuacji placówki podczas II wojny światowej, gdy wojska niemieckie zbliżały się do Moskwy.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę