ŚDM: poszukiwani restauratorzy

Ciągle poszukiwani są restauratorzy, którzy wejdą we współpracę z Komitetem Organizacyjnym ŚDM Kraków 2016 i będą realizować talony żywnościowe pielgrzymów. Organizatorom zależy najbardziej na polskich, lokalnych podmiotach.

Reklama

Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016 zakłada, że najważniejszymi partnerami w kwestii wyżywienia pielgrzymów ŚDM staną się miejscowi restauratorzy, właściciele punktów gastronomiczno-usługowych, w tym m.in. prowadzący stołówki szkolne, akademickie, stołówki w domach zakonnych i parafiach, a także specjalnie powstałe pola gastronomiczne i mobilne punkty żywienia.

Organizatorzy ŚDM woleliby, żeby pielgrzymi stołowali się w restauracjach, stołówkach i barach niż w punktach typu grill i kebab, bo w tych pierwszych jest większa szansa na zdrowe i pełnowartościowe posiłki. Wszystkie przygotowane posiłki powinny spełniać obowiązujące na terenie Polski prawo w zakresie norm żywienia. Dzienna norma żywieniowa to 2630 kcal, odpowiednio: śniadanie i kolacja – po 790 kcal, obiad – 1050 kcal.

KO ŚDM wymaga od restauratorów darmowej wody dla pielgrzymów, osobnej kolejki obsługi w swoich lokalach oraz odpowiedniej informacji w menu. Podpisanie umowy z Komitetem Organizacyjnym i realizowanie talonów ŚDM nie wyklucza restauratora z równoległej działalności komercyjnej.

Reklama
Reklama

Sublicencja dająca prawo punktom gastronomicznym reklamowania się logo ŚDM w witrynie lokalu, na stronie internetowej i w menu kosztuje 1000 zł (albo z rabatem 600 zł). Ponadto wszyscy partnerzy żywieniowi ŚDM będą widnieli na oficjalnej stronie wydarzenia krakow2016.com, a pielgrzymi będą mieli te punkty zaznaczone na mapie mobilnej aplikacji, którą przygotowuje Komitet Organizacyjny.

„Oznaczenie logo ŚDM jest niejako akredytacją, certyfikacją danego lokalu – przekonuje Sabina Michalska zajmująca się sprawami żywienia pielgrzymów w czasie ŚDM w ramach Sekcji Logistyki Komitetu Organizacyjnego. – Z wcześniejszych ŚDM wiemy, że nawet te osoby, które nie mają talonów i tak idą kupować jedzenie właśnie w te miejsca ze względu na to, że mają naszą akredytację. My, jako Komitet, poświadczamy, że to są dobre miejsca, które prowadzą smaczne żywienie, przygotowują zbilansowane posiłki” – dodaje.

Komitet Organizacyjny planuje podpisać umowy na wyżywienie z około 2000 punktów gastronomicznych, a także uruchomić około 100 punktów dodatkowej dedykowanej gastronomii (catering) w pobliżu miejsc o największym skupieniu pielgrzymów. We wszystkich tych punktach będą akceptowane talony żywieniowe i normalne rozliczenie pieniężne, tak by każdy pielgrzym mógł płacić talonem lub gotówką za standardowe posiłki pielgrzyma.

Reklama
Reklama

Talony żywieniowe na dzień

Restauratorzy wchodzący we współpracę z Komitetem Organizacyjnym nie będą przygotowywali posiłków charytatywnie. Pielgrzymi będą dysponowali talonami, które są ekwiwalentem pieniężnym.

Komitet Organizacyjny poszukuje partnerów w kwestii wyżywienia dla tych pielgrzymów, którzy wybiorą pakiet z wyżywieniem. Szacuje się, że będzie ich ok. 500-600 tys. Pakiet z wyżywieniem zawiera dwa talony na każdy dzień. Jeden o wartości 20 zł, drugi o wartości 15 zł (dodatkowo pielgrzymi otrzymują talon 15 zł na posiłek w dniu przyjazdu) – po dwa talony na środę, czwartek i piątek.

Reklama

Za talon 20-złotowy pielgrzymowi przysługuje dwudaniowy ciepły posiłek. Talon też może zostać podzielony na dwa o wartości 10 zł każdy i zrealizowany np. na jedno ciepłe danie i zestaw suchego prowiantu do konsumpcji w drodze. Na podstawie talonu 15-złotowego pielgrzymi będą mogli zjeść lunch lub kolację składającą się z gorącego dania.

Talony przeznaczone na dany dzień można realizować w dowolnej kolejności. „W znacznej części świata jest zupełnie inny styl jedzenia niż w Polsce. Nie chcemy tego zmieniać na parę dni” – mówi Sabina Michalska wyjaśniając, że w ciągu dnia pielgrzymi mogą np. zjeść lunch w ramach 15-złotowego talonu, a ciepły obiad czy obiadokolację zjeść wieczorem po zakończeniu wydarzeń centralnych.

Restauratorzy zrealizowane przez pielgrzymów talony będą rozliczać każdego dnia. Tę operację będzie można najprawdopodobniej zrealizować za pomocą usług Poczty Polskiej. Codzienne rozliczanie ma być swoistym zabezpieczeniem przed podrabianiem talonów. Te ostatnie z odpowiednimi zabezpieczeniami przygotuje Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Na każdy dzień będą obowiązywały inne talony różniące się kolorami. Niezrealizowanego talonu we środę pielgrzym nie zrealizuje już we czwartek.

Talon na pakiet „Suchy prowiant”

Na sobotę i niedzielę obowiązuje talon na suchy prowiant na czuwanie na Campus Misericodiae. „To będzie duża paczka, którą dostaną pielgrzymi z ekwiwalentem ponad dobowego jedzenia” – mówi Sabina Michalska i wyjaśnia, że chodzi o sobotnie obiad i kolację oraz niedzielne śniadanie i lunch. Ta największa żywieniowa paczka na czas ŚDM będzie ważyć ok. 2 kg i zostanie przygotowana przez Komitet Organizacyjny we współpracy z Instytutem Żywienia i firmami kooperującymi z organizatorami ŚDM.

Pakiet suchego prowiantu na sobotnio-niedzielne czuwanie będzie dystrybuowany w dziesięciu punktach obsługiwanych przez wojsko i wolontariuszy. Punkty te znajdą się przy drogach dojścia na Campus Misericordiae. Komitet szacuje, że sobotnio-niedzielnych pakietów z suchym prowiantem będzie musiał zapewnić ok. 0,5 mln (tylu pielgrzymów wykupi pakiety z wyżywieniem na weekend). Dostarczy je 50 tirów.

Dodatkowo pielgrzymi będą mieli jeszcze 20-złotowy talon na dwudaniowy posiłek, który będą mogli zrealizować w sobotę lub niedzielę.

Jeśli pielgrzymi wykupią pakiety A+ i B+, czyli przedłużą o jeden dzień wszystkie świadczenia, to dwa talony (20 zł i 15 zł) będą mogli zrealizować jeszcze w poniedziałek.

Śniadania w parafiach zakwaterowania

Śniadania dla pielgrzymów ŚDM przygotowują komitety parafialne. „Mogą to zrobić w formie tzw. szwedzkiego bufetu, mogą przygotować 10-osobowe stoliki z przygotowanymi posiłkami, a mogą każdemu uczestnikowi ŚDM wręczyć przewidzianą porcję, czyli np. bułkę z serkiem, wędliną i pomidorem. To wszystko zależy od inwencji parafii” – wyjaśnia Sabina Michalska i podkreśla, że chodzi o dużą różnorodność (m.in. produkty dla wegetarian) tak, żeby nikt nie odszedł głodny.

„Rodziny, które przyjmą pielgrzymów na nocleg, mogą przygotować dla nich śniadanie, ale nie jest to obowiązkowe, jednak prosimy o ich przygotowanie. Te wspólne śniadania są czasem jedyną możliwością porozmawiania i poznania bliżej swoich gości” – stwierdza Sabina Michalska.

W zależności od liczby pielgrzymów goszczących na terenie danej parafii lokalny komitet dostanie rekompensatę finansową. W przypadku kilkutysięcznych grup pielgrzymów księża proboszczowie będą mogli liczyć na zaliczkę od Komitetu Organizacyjnego, ze względu na wysokie koszty przygotowania takich posiłków.


pra / Kraków

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę