Nasze projekty

Dzisiaj zaćmienie Słońca! Jak je obserwować?

Dziś przed południem z terenu naszego kraju będzie można obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Jak je obserwować, żeby "coś" zobaczyć i jednocześnie sobie nie zaszkodzić? Na to pytanie odpowiada Tomasz Rożek w cyklu "Nauka. To lubię"

Reklama

Karol Wójcicki z planetarium warszawskiego Centrum Nauki Kopernik mówi IAR, że więcej szczęścia będą mieli mieszkańcy Wysp Owczych i Spitsbergenu, którzy zobaczą zaćmienie całkowite. Jak jednak dodaje, Polacy nie mają na co narzekać, bo widowisko na niebie będzie wyjątkowe i potrwa ponad 2 godziny. Księżyc zacznie przesłaniać naszą dzienną gwiazdę około 9.40. Zaćmienie swoje maksimum osiągnie krótko przed 11.00, by zakończyć się kilka minut po 12.00. Nasz satelita przesłoni od 60 do 80 procent powierzchni Słońca, w zależności od tego, z którego miejsca Polski będziemy obserwować to zjawisko.

Przy okazji zaćmienia Słońca wiele planetariów i obserwatoriów w Polsce organizuje wspólne obserwacje tego zjawiska. Taka impreza odbędzie się też w Centrum Nauki Kopernik, gdzie będzie można dokładnie i w sposób bezpieczny przyjrzeć się widowisku na niebie. Jak mówi Karol Wójcicki, organizatorzy przygotują specjalne teleskopy, dzięki którym będzie można oglądać zaćmienie "z bliska". Goście otrzymają też odpowiednie okulary, zapewniające bezpieczeństwo. Początek imprezy o 9.30.

Obserwacjom sprzyjać będzie dobra pogoda. Według prognoz, niemal w całym kraju niebo będzie bezchmurne.

Reklama

 

Jak obserwować zaćmienie w domu?

Przy spoglądaniu na Słońce należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa – nie robić tego bezpośrednio lub przy użyciu lornetki, gdyż można sobie w ten sposób uszkodzić wzrok. Najlepiej jest skorzystać ze specjalnych, przyciemnianych okularów.

Reklama

IAR/Michał Dydliński/łp

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę