Nasze projekty
FOT. Fundacja inCanto

Niezwykła muzyka czyli Musica Divina rusza w Krakowie

Sakralna muzyka wokalna z różnych epok w najpiękniejszych świątyniach Krakowa – taki będzie festiwal Musica Divina, rozpoczynający się 8 sierpnia. – To nie jest po prostu kolejny krakowski festiwal muzyki klasycznej – przekonują pomysłodawcy.

Reklama

Festiwal ma być kontynuacją pomysłu ubiegłorocznego Festiwalu Muzyki Niezwykłej, który przyciągnął kilkunastotysięczną publiczność. – Chcemy przede wszystkim przybliżać ludziom muzykę sakralną w miejscach, dla których została stworzona czyli w świątyniach. Uważamy też, że przestrzeń sakralna nie powinna być wykorzystywana do celów komercyjnych, dlatego wszystkie koncerty w ramach Musica Divina są bezpłatne – mówi Marta Bernat, dyrektor zarządzająca Fundacji inCanto, organizującej Festiwal. Zauważa, że festiwal jest skierowany zwłaszcza do publiczności krakowskiej, dla której organizowanych jest wiele imprez z muzyką sakralną, ale również i z „odstraszającymi” cenami. Dlatego właśnie Fundacja wynagrodzenie artystów bierze na siebie, finansując je z datków sympatyków festiwalu.

Darmowość dla widza nie oznacza jednak słabszego poziomu artystycznego przedsięwzięcia. Przeciwnie, zapraszani są najlepsi muzycy reprezentujący całe bogactwo wokalnej muzyki sakralnej różnych epok i różnych stron Europu. W tym roku główną gwiazdą festiwalu jest brytyjski oktet wokalny Voces8, prezentujący muzykę chóralną tworzoną od średniowiecza po współczesność. W wykonaniu grupy Trio Mediaeval usłyszymy repertuar ułożony na wzór dawnej maryjnej mszy wotywnej. Alternative History Quartet natomiast wystąpi z polifonią mistrzów renesansu aranżowaną na głos wokalny i lutnię. Silnym polskim akcentem będzie koncert zatytułowany Bogurodzica zespołu Jerycho specjalizującego się w nowatorskim odczytywaniu polskich (i nie tylko) źródeł muzycznych. Zwieńczeniem festiwalu będzie msza wigilii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i koncert przygotowany przez Frédérica Taverniera-Vellasa i Jeana-Étienna Langianniego z udziałem uczestników warsztatów towarzyszących festiwalowi.

Festiwal potrwa od 8 do 14 sierpnia, a koncerty odbywać się będą m.in. w Bazylice Mariackiej, bazylice franciszkanów czy w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa (jezuici) na Kopernika.
Szczegółowy program znajduje się tutaj.

Reklama

Stacja7 jest patronem medialnym Festiwalu.

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę