Nasze projekty

Idea wznowienia „Śpiewnika Pelplińskiego” – zbiórka na Polakpotrafi.pl

Po prawie 130 latach zostanie wznowiony „Zbiór pieśni nabożnych do użytku domowego i kościelnego” zwany „Śpiewnikiem Pelplińskim”. Wydany w 1871 r. zbiór zawiera większość skodyfikowanych pieśni polskich. O wznowienie wyjątkowej księgi starają miłośnicy polskiej kultury tradycyjnej i wydawnictwo „Bernardinum”

Reklama

Po prawie 130 latach zostanie wznowiony „Zbiór pieśni nabożnych do użytku domowego i kościelnego” zwany „Śpiewnikiem Pelplińskim”. Wydany w 1871 r. zbiór zawiera większość skodyfikowanych pieśni polskich. O wznowienie wyjątkowej księgi starają miłośnicy polskiej kultury tradycyjnej i wydawnictwo „Bernardinum”.

 

Za pośrednictwem portalu Polakpotrafi.pl udało się im już zebrać ponad 11,8 tys. zł czyli 62 proc. potrzebnej kwoty. Edycję kopii tego unikatowego dzieła można wspierać do 1 marca br.

Reklama

 

Wśród 1102 utworów "Śpiewnika" znajdują się zarówno pieśni liturgiczne na różne święta i uroczystości kościelne, jak też np. pieśni o Świętej Rodzinie, aniołach, świętych i tzw. katechizmowe. Ponadto – zebrano w nim także pieśni towarzyszące różnym okolicznościom życia człowieka: od narodzin do śmierci oraz pieśni pokutne, za zmarłych, sądzie Bożym, niebie, piekle i o wieczności.

 

Reklama

– To dzieło, które towarzyszyło wielu pokoleniom Polaków w kraju i za granicą i nadal jest w użyciu – podkreśla Seweryn Huzarski, wiceprezes stowarzyszenia Trójwiejska, które jest inicjatorem wydania „Śpiewnika Pelplińskiego”. Do dzisiaj pieśni pochodzące z tego śpiewnika funkcjonują jako odpisy w zeszytach lub jako skany krążące w internecie. Coraz liczniejsi miłośnicy i praktycy pieśni nabożnych skazani są na poszukiwania utworów rozproszonych w internecie.

 

Huzarski zapowiada, że nowe wydanie „Śpiewnika Pelplińskiego” będzie możliwie wierną kopią oryginału. Wydany zostanie jako faksymile w technice fotograficznej i będzie to bardzo dokładna kopia nawet pod względem koloru i grubości papieru.

Reklama

 

Śpiewnik zostanie wydany w twardej oprawie pokrytej płótnem z tłoczonymi napisami. Niewielka część nakładu zostanie zaopatrzona w ozdobną, skórzaną oprawę jako podziękowanie dla najhojniejszych lub szczególnie zasłużonych dla powodzenia naszego projektu – ujawnia Huzarski. Planowany nakład to 2 tys. egzemplarzy. "Śpiewnik" może się ukazać już w czerwcu br.

 

Huzarski zwraca uwagę, że w całej Polsce coraz liczniejsze grono ludzi odkrywa na nowo piękno polskich tradycji muzycznych, wśród nich także tych religijnych. "W odróżnieniu od nowej muzyki, pieśni te nie odpychają miałkością. Odnajdujemy wśród nich dzieła najwybitniejszych, polskich poetów i kompozytorów – podkreśla autor projektu. Ma też nadzieję, że wydanie „Śpiewnika Pelplińskiego” przyczyni się do odrodzenia praktyki wspólnych, międzypokoleniowych spotkań śpiewaczych.

 

Zbiórka środków na ten cel prowadzona jest za pośrednictwem portalu Polakpotrafi.pl, pod adresem: polakpotrafi.pl/projekt/spiewnik-pelplinski. W ten sposób udało się już zebrać 11 886 zł z 19 tys. potrzebnych na realizację projektu. Inicjatywę można wesprzeć finansowo do 1 marca.

 

Jej pomysłodawcy zapowiadają, że jeśli zbiórka zakończy się powodzeniem, w ramach promocji „Śpiewnika pelplińskiego” zorganizują koncert w studiu Polskiego Radia PR 2 w Warszawie oraz spotkania śpiewacze w kilku miastach Polski.

 

Po raz pierwszy „Śpiewnik Pelpliński” wydany został w 1871 roku. Po raz drugi – i w Polsce po raz ostatni wydano go w 1886 roku. Wydawnictwo Bernardinum z Pelplina, które współpracuje przy tym projekcie ze stowarzyszeniem Trójwiejska jest kontynuatorem działalności wydawniczej oficyny, która wydała śpiewnik pod koniec XIX wieku.


awo, Pelplin

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę