Nasze projekty
Fot. Gość Legnicki/YouTube

Cleo, Alvaro Soler, Kortez, Podsiadło i Zalewski, a nawet… Sławomir. Tak się przerabia hity na pielgrzymce!

Kreatywność na pieszych pielgrzymkach nie ma żadnych granic! Podczas wędrówki na Jasną Górę możemy usłyszeć całą armię wielkich przebojów kreatywnie przekształconych przez ekipy muzyczne. Posłuchajcie!

Reklama

Najpierw przypomnij sobie odtwarzany przez stacje radiowe przebój Cleo. Potem zanuć słynny refren „Chodzę dziś znów/Tobie po głowie”, a następnie podłóż pod jego melodię takie słowa:

„Idziemy znów z modlitwą w głowie/ Za krokiem krok/Do Mamy w Częstochowie/Idziemy znów z modlitwą w głowie/I zrób co chcesz, bo my ufamy Tobie”.

Prawda, że idealnie pasuje do pieszego wędrowania? Kreatywnością pielgrzymkową wobec przeboju pochwalili się na Facebooku uczestnicy Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej – grupy Promienistej, wklejając dla pozostałych pielgrzymów wymyślone przez siebie słowa. Zamiast w zwrotkach opiewać nieśmiałość chłopaka bojącego się okazać swoje uczucia – jak robi to Cleo – śpiewają o bąblach na stopach i wsparciu samej Matki Bożej, którego doświadczają w trudzie pielgrzymowania.

Reklama

Posłuchaj tej wersji, nagranej w ubiegłym roku specjalnie dla Stacji7 przez pielgrzymów z Gniezna:

HISTORIA POWSTANIAW szkole w Dębe, w dniu 30 lipca 2019 roku, spędzaliśmy czas przed pójściem spać w sali lekcyjnej, w której był radioodtwarzacz. Włączyliśmy go oczywiście… i w pewnym momencie usłyszeliśmy piosenkę Cleo. Błażej spontanicznie powiedział, że można by do „tego” ułożyć tekst o pielgrzymce. Razem z Kamilą w kilkanaście sekund ułożyli tekst refrenu.Następnie w Koźminku, 31 lipca 2019 roku Błażej, Kamila, Asia, Ola i Szymon ułożyli tekst pierwszej zwrotki. W tym samym czasie Kamila nauczyła się grać utwór na gitarze. Z kolei, w dniu 4 sierpnia 2019 roku, odpoczywając w ogrodzie w Konstantynowie przed Dworszowicami Kościelnymi Ola, Szymon i Kamila ułożyli pozostałe 2 zwrotki.

Posted by PPAG "Promienista Gniezno" on Tuesday, August 6, 2019

Okazało się, że Cleo zainspirowała też inne grupy, które po pierwszej publikacji naszego zestawienia przysłały własne wersje tego przeboju. Oto jedna z nich, w wykonaniu Pieszej Pielgrzymki Legnickiej na Jasną Górę:

Reklama

W ten sposób przebój Cleo, wyświetlony już na YouTube ponad  25 milionów razy, dołączył do wielkiego grona innych największych hitów muzycznych, które humor i pomysłowość polskich pielgrzymów „ochrzciły”, czyniąc z ich melodii przeboje pielgrzymkowe.

***

Pamiętacie Despacito? Jeszcze tego samego lata, gdy piosenka zawładnęła muzyczną wyobraźnią plażowiczów dostała kolejne życie w wersji do słów „Nie tak szybko, krok po kroku do Maryi, nie tak szybko….”

Reklama

Podobnie stało się z przebojem Sławomira „Miłość w Zakopanem” zmienionym 2 lata temu w „Miłość w Częstochowie”. Słynny refren brzmi w tej wersji: „Do Częstochowy podążamy i Maryję wychwalamy”:

Sławomir dostarczył również melodii do innego pielgrzymkowego hitu:

Z tego nurtu muzycznego pochodzi też inna inspiracja pielgrzymów czyli hit „Oczy zielone”, tym razem opiewający Oczy Matki Bożej:

Posted by Parafia św. Katarzyny w Bytowie on Monday, July 29, 2019

Przeróbki doczekał się również wielki przebój trzech polskich wokalistów: Korteza, Podsiadły i Zalewskiego o tytule „Początek” i znanym refrenie „Ja nie chcę iść pod wiatr gdy wieje w dobrą stronę”. W wersji wiodącej do Częstochowy brzmi tak:

W ubiegłym roku 2018 pielgrzymkową piosenką stał się także hit Alvaro Soler „La Cintura”, który przerobili pielgrzymi w Wrocławia:

Z polskiej sceny muzycznej swoją przeróbkę ma także „Ona tańczy dla mnie” zamienione na „Ona czeka na mnie”:

Tych hitów jest i było dużo więcej, bo moda na przerabianie przebojów podczas wędrówek na Jasną Górę trwa przynajmniej kilkadziesiąt lat. Jeśli znacie jakieś kolejne, albo sami je wymyśliliście i nagraliście, przyślijcie nam link na adres [email protected] lub poprzez wiadomość na Facebooku!

ad,zś/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę