Nasze projekty
Fot. lizmanzanokuan/Cathopic

Meksyk. Pod okiem Matki z Guadalupe

Kraj, w którym papież Polak dostał mandat karny za to, że był w sutannie. Kraj okupiony krwią męczenników

Reklama

Prześladowania

Meksyk przed 1821 r. był krajem żyjącym w blasku Matki Bożej z Guadalupe. Kościół w tamtym czasie, bardzo mocno przyczynił się do rozwoju kraju, przemysłu, handlu, a nade wszystko edukacji. Jako jedyna instytucja troszczył się o los indian. Niestety w roku 1821, kiedy został ogłoszony republiką a władzę przejęli masoni, wówczas zaczęły się krwawe represje. Szczególne prześladowania katolików miały miejsce w latach 1924-1935, kiedy władzę nad państwem objął Plutarco Elias Callesa, który sam siebie nazywał “osobistym wrogiem Boga i antychrystem”. Decyzją prezydenta Callesa, z kraju zostali wypędzeni wszyscy biskupi i zagraniczni księża. Księża z Meksyku zostali pozbawieni prawa noszenia sutanny. Skonfiskowano cały majątek Kościoła. Meksykanie nie mogli nawet używać na pożegnanie słowa Adios (z Bogiem).

Mimo tych represji, księża potajemnie sprawowali Eucharystię i udzielali sakramentów. W latach 1915-1937, zamordowano 22 kapłanów, beatyfikowanych później przez Jana Pawła II.

Reklama

 

Jan Paweł II w Meksyku

To właśnie Jan Paweł II wybrał Meksyk, jako pierwszy kraj, do którego wybrał się w zagraniczną podróż. Ta pielgrzymka i ten wybór były dla Meksykanów powiewem Ducha, wiary i siły. Jan Paweł II potem odwiedził ten kraj jeszcze czterokrotnie. Entuzjazm i atmosfera spotkania papieża z tymi ludźmi, była bardzo podobna do tej, która była charakterystyczna dla wizyt Jana Pawła II w Polsce. Meksykanie całym sercem kochali i kochają papieża Polaka. Każdy, kto w Meksyku miał okazję jechać taksówką, łatwo może zauważyć, że są tam przyczepione dwa wizerunki: Matki Bożej z Guadalupe i Jana Pawła II. Meksykanie, którzy usłyszą, że rozmawiają z Polakami natychmiast traktują nas jak trafnie to powiedział bp Mering:  “jakbyśmy byli promieniem odbitym od świętości Jana Pawła II.”

Reklama

Matka Boża z Guadalupe

Głównym celem pielgrzymowania do Meksyku jest dla wszystkich pielgrzymów oczywiście Matka Boża z Guadalupe. Bazylika Matki Bożej z Guadalupe jest najczęściej odwiedzanym sanktuarium na świecie. Co roku przyjeżdża tam ok. 20 milionów pielgrzymów z całego świata. Wizerunek Matki Bożej, który pojawił się na płaszczu Juana Diego, kryje wiele tajemnic, które ciągle są odkrywane, jedną z nich jest odbicie z źrenicy Matki Bożej mężczyzny z brodą, podobnego do wizerunku Juana Diego.

Meksyk dziś

Reklama

Meksyk dziś to kraj, który nadal dręczony jest problemami i konfliktami. Obok Kolumbii, jest zaliczany do najbardziej niebezpiecznych krajów świata. Działają tam liczne kartele narkotykowe, wszędzie obecna jest korupcja, napady rabunkowe, szczególnie na świątynie to codzienność. Niestety obserwuje się także duchową zapaść. Mimo, że prawie 90 proc. społeczeństwa to katolicy, nasila się rozpad rodzin a w ostatnim czasie zalegalizowano cywilne związki homoseksualne. Dlatego wielką troską następców Jana Pawła II pielgrzymujących do tego kraju, było przywrócenie wiary i nauki Kościoła. Benedykt XVI przypomniał, że “życie zgodne z Ewangelią jest fundamentem dobrego współżycia społecznego. Ratunkiem dla Meksyku, jest nawrócenie się do Boga i przemiana serc. Tylko pojednanie z Bogiem i żarliwa modlitwa mogą pozwolić społeczeństwu odnowić się od samych podstaw, aby osiągnąć życie godne, sprawiedliwe i w pokoju.”

Dlatego też Franciszek podczas swojej wizyty mówił wprost: “doświadczenie pokazuje, że ilekroć szukamy drogi przywilejów czy też korzyści dla nielicznych kosztem dobra wszystkich, wcześniej czy później życie społeczne przekształca się w teren żyzny dla korupcji, handlu narkotykami, wykluczania różnych kultur, przemocy, a nawet dla handlu ludźmi, porwań i śmierci” i zaapelował do władzy aby nie lekceważyła tego “antycywilizacyjnego wyzwania”.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę