Nasze projekty
Ks. Krzysztof Cebula

Rozważania majowe. Odc. 6 – Rozmowna

Ideał kobiety: rzeczowa i konkretna!

Reklama

W całej scenie zwiastowania, opisany przez św. Łukasza dialog, świadczy o niezwykłym poczuciu podmiotowości Maryi. To zastanawia, budzi podziw, a nawet swoiste zaniepokojenie. Jeśli mamy w pamięci, że przyszła Matka Zbawiciela, ma za sobą dopiero kilkanaście lat życia, to nawet przy bardzo dojrzałym traktowaniu relacji z Bogiem i siebie samej, okazuje się nad wyraz  rozmowna w czasie spotkania z Bożym Posłańcem.

Wszystko to jest możliwe dzięki planom Wszechmogącego. Nie bez przyczyny uniżenie się Boga w osobie Jezusa rozpoczyna się od niewiarygodnego wejścia Boga przedwiecznego w dialog z pobożną żydowską Dziewczyną. Wszystko odbywa się za pośrednictwem Anioła, ale i tak pozostaje niewyobrażalne.

Z jednej strony rzuca na kolana wielkość Boga wyrażona w geście tego bardzo osobistego objawienia i zaproszenia skierowanego do Maryi. Z drugiej wręcz po ludzku niepokoi postawa bożej Wybranki. Po rozproszeniu słowami Gabriela pierwotnego lęku i oszołomienia Dziewica z Nazaretu pozostaje roztropna i niesłychanie rzeczowa.

Reklama

Bóg traktuje człowieka podmiotowo. To niesłychane, ile dla wydoroślenia mojej relacji z Bogiem, może dać uważna analiza postawy Maryi w czasie zwiastowania: wsłuchanie się w jej pytania i odpowiedzi. Nie ma ich wiele, ale są wielkie.

Po obszernym wprowadzeniu Anioła w Boży plan i opisie znaczenia potencjalnego (ciągle jeszcze) Syna pada z Jej strony nad wyraz krótkie i konkretne pytanie: „Jakże się to stanie skoro nie znam męża?”. Maryja zamiast wpaść w popłoch po wybrzmieniu tych wszystkich wielkich rzeczowników i przymiotników pyta, tak po prostu, jak działanie Bożej łaski pogodzić się z ludzką naturą.

Reklama

Boży Posłaniec na zadane pytanie przedstawia gotową odpowiedź. Wszystko wybrzmiewa jakby czytany był napisany wcześniej scenariusz… Z całości objawienia i teologii wiemy, że takiego scenariusza nie było.

Był plan Boga, który poważnie i z niesłychaną miłością traktuje swoich rozmówców i była Dziewczyna należycie odczytująca to boże uniżenie, ten ukłon Wszechmocnego, ten boski sposób traktowania ludzi. Padały zatem w prawdziwym dialogu zdania oznajmujące, pytania i odpowiedzi. Takie to wszystko ludzkie, że aż zbyt ….ludzkie, nie do pojęcia.

Tak oto Bóg rozpoczął realizację planu Wcielenia.

Reklama

Matko Boża z Nazaretu, pomagaj mi zawsze pamiętać, że dla Stwórcy i Zbawiciela, Boga, zawsze jestem podmiotem dialogu jeśli w nim trwam, lub powodem troski, zabiegów i wysiłku bym się nim stał, bym się zwrócił do Niego twarzą i odezwał swoim ludzkim głosem. Naucz mnie zadawać rzeczowe pytania i udzielać Bogu konkretnych odpowiedzi.


Rozważania majowe. Odc. 1 – Nazaretanka >>>Rozważania majowe. Odc. 2 – Serdeczna >>>Rozważania majowe. Odc. 3 – Królowa >>>Rozważania majowe. Odc. 4 – Biblistka >>>Rozważania majowe. Odc. 5 – Rozważna >>>Rozważania majowe. Odc. 6 – Rozmowna >>>Rozważania majowe. Odc. 7 – Gotowa >>>Rozważania majowe. Odc. 8 – Krewna kapłana >>>Rozważania majowe. Odc. 9 – Służebnica >>>Rozważania majowe. Odc. 10 – Wsparta o Skałę >>>Rozważania majowe. Odc. 11 – Gościnna Gospodyni >>>Rozważania majowe. Odc. 12 – Wyróżniona >>>Rozważania majowe. Odc. 14 – Spiesząca >>>Rozważania majowe. Odc. 15 – Na otartych stopach >>>Rozważania majowe. Odc. 16 – Jak monstrancja >>>Rozważania majowe. Odc. 17 – Obrończyni życia >>>Rozważania majowe. Odc. 18 – Nazwana szczęśliwą >>>Rozważania majowe. Odc. 19 – Spontaniczna >>>Rozważania majowe. Odc. 20 – Nauczycielka modlitwy >>>Rozważania majowe. Odc. 21 – Przewodniczka własnej duszy >>>Rozważania majowe. Odc. 22 – Dostrzegająca niewidoczne >>>Rozważania majowe. Odc. 23 – Obecna w świątyni >>>Rozważania majowe. Odc. 24 – Stojąca w cieniu zdarzeń >>>Rozważania majowe. Odc. 25 – Świadek starego porządku >>>Rozważania majowe. Odc. 26 – Otwarta na nowe >>>Rozważania majowe. Odc. 27 – Odporna >>>Rozważania majowe. Odc. 28 – Dobra córka >>>Rozważania majowe. Odc. 29 – Zakłopotana narzeczona >>>Rozważania majowe. Odc. 30 – Na językach >>>Rozważania majowe. Odc. 31 – Matka >>>


 

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite