fot. Wikipedia

Matka Boża z Montserrat. Pomaga wyprosić pomyślność dla małżeństw i par

Według jednej z legend figurę wykonał sam św. Łukasz, a w Montserrat znalazła się dzięki św. Piotrowi. Przed Jej oblicze po swoim nawróceniu pielgrzymował św. Ignacy Loyola. Poznajcie niezwykłą historię figury Matki Bożej z Montserrat, patronki Katalończyków.

Reklama

„Czarnulka”

Figurka przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem siedzącym na jej kolanach. W prawej ręce Maryja trzyma kulę, która symbolizuje wszechświat – poprzez otwór w szklanej osłonie, pielgrzymi mogą dotknąć kuli i w ten sposób poprosić o wstawiennictwo. Dzieciątko w lewej dłoni trzyma szyszkę – symbol płodności i życia wiecznego, a Jego prawa ręka wykonuje gest błogosławieństwa.

Figurka powstała w drugiej połowie XII wieku, ma około metr wysokości i w całości wykonana jest z drewna. Jej czarny kolor najprawdopodobniej spowodowany jest dymem świec, które przez setki lat stały obok figury. Z tego powodu figura nazywana jest przez Katalończyków „La Moreneta” co oznacza: Czarnulka. Szczególnie czczona jest przez młode małżeństwa, które przyjeżdżają na wzgórze Montserrat prosząc o pomyślność dla związku. 

Figura Matki Bożej z Montserrat | Fot. Wikipedia

Spod dłuta św. Łukasza

Jedna z legend głosi, że figurę Matki Bożej wykonał w Jerozolimie sam święty Łukasz. Na wzgórzu Montserrat w Katalonii miała się zaś znaleźć za sprawą św. Piotra, który złożył figurę w specjalnej grocie stworzonej przez aniołów. Do jej przygotowania aniołowie mieli użyć „złotej piły” – Montserrat oznacza bowiem dosłownie „przepiłowana góra”. W VIII wieku figurkę ukryto przed Maurami, a odnaleziono dopiero pod koniec IX wieku w Świętej Grocie. Według przekazów, odnalezieniu figurki towarzyszyło wiele cudów, m.in. nie dało się przesunąć na inne miejsce – dlatego dokładnie w miejscu jej odnalezienia wybudowano kaplicę, gdzie obecnie znajduje się Opactwo Matki Bożej w Montserrat.

Reklama
Reklama
Opactwo Matki Bożej w Montserrat | fot. Unsplash

Malownicze opactwo w masywie Montserrat

Figurka znajduje się nad ołtarzem głównym benedyktyńskiego opactwa Matki Bożej – miejsce to, zaraz po Santiago de Compostela, jest uważane za drugi, najważniejszy ośrodek pielgrzymkowy w Hiszpanii. Góra, na której znajduje się opactwo to najwyżej położone miejsce na równinie katalońskiej. Malowniczy krajobraz rozpościerający się na Katalonię budzi nie lada zachwyt! W klasztorze działa jedna z najstarszych drukarni, a w otwartym tam w 1920 roku muzeum można znaleźć obrazy najbardziej znanych hiszpańskich artystów, m.in. El Greco, Pabla Picasso czy Salvadora Dali. W klasztorze działa także jeden z najstarszych w Europie chłopięcych chórów gregoriańskich „Escolania de Montserrat” liczący 50 osób.

Wnętrze Bazyliki Matki Bożej w Monsterrat | fot. Wikipedia

Miejsce pielgrzymki św. Ignacego Loyoli

Klasztor został wybudowany w 976 roku i szybko stał się celem licznych pielgrzymek w całej Hiszpanii. To właśnie do tego klasztoru po swoim nawróceniu w 1522 roku odbył pielgrzymkę św. Ignacy Loyola. Oryginalny XII-wieczny klasztor został zniszczony przez wojska napoleońskie w 1811 roku, a obecny kościół pochodzi z 1874 roku. Podczas hiszpańskiej wojny domowej zamordowano 22 mnichów mieszkających na terenie klasztoru. Miejsce to służyło także jako schronienie dla członków katalońskiego ruchu oporu podczas dyktatury Francisco Franco. W 1947 odbyła się tu uroczysta Msza św. w której uczestniczyło 100 tys. ludzi – wbrew prawu została ona odprawiona w języku katalońskim.

zś/Stacja7

Reklama
Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę