Nasze projekty
fot. Mariusz Kubik/Wikimedia

Ostatni wiersz ks. Jana Twardowskiego. Powstał w dniu jego śmierci

Dziś 17. rocznica śmierci ks. Jana Twardowskiego - polskiego duchownego i wielkiego poety. W dniu śmierci, leżąc na szpitalnym łóżku podyktował swój ostatni wiersz... "Jezu, ufam Tobie, zamiast śmierci racz z uśmiechem przyjąć Panie pod Twe stopy życie moje jak różaniec."

Reklama

Ks. Jan Twardowski urodził się 1 czerwca 1915 r. w Warszawie, w rodzinie o kolejarskich tradycjach. Jako poeta debiutował już w 1937 r., a jego zainteresowania literaturą zaprowadziły do na studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, które przerwała II wojna światowa. W jej czasie został żołnierzem Armii Krajowej, a także walczył w powstaniu warszawskim, gdzie został ranny.

Tuż po wojnie wstąpił do Seminarium Duchownego w Warszawie oraz rozpoczął studia teologiczne. Polonistykę ukończył w 1947r. W 1948 r. przyjął święcenia kapłańskie i rozpoczął posługę w swojej pierwszej parafii – na wsi Żbików koło Pruszkowa. W 1959 r. został mianowany rektorem kościoła sióstr zakonnych Wizytek w Warszawie. Przez lata wykładał w Seminarium Duchownym.

Ks. Jan Twardowski był laureatem wielu nagród literackich. Zmarł 18 stycznia 2006 r. w Warszawie, w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym. W dniu śmierci zdołał podyktować jeszcze swój ostatni wiersz „Jezu ufam Tobie”. Jak relacjonowali później obecni tego dnia przy jego łóżku, wiersz dyktował przez pięć godzin.

Reklama

Jezu ufam Tobie – ks. Jan Twardowski

Jezu, ufam Tobie
Zamiast śmierci
racz z uśmiechem przyjąć Panie
pod Twe stopy
życie moje
jak różaniec

Ksiądz Jan Twardowski został pochowany w krypcie Panteonu Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Choć sam bardzo chciał, żeby były to warszawskie Powązki, które bardzo lubił.


aleteia.pl, eszkola.pl, zinterpretuj.pl, pa/Stacja

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę