Nasze projekty

Tysiące młodych na Lednicy umyje sobie nawzajem nogi!

Kilkadziesiąt tysięcy młodych obmyje sobie nawzajem nogi w czasie spotkania przy Bramie Rybie. Będzie to symbol służby wobec drugiego człowieka, która wynika z odkrycia swojego "JESTEM" - "JESTEM" dla innych. Takie wydarzenie będzie miało miejsce na Lednicy po raz pierwszy w historii.

Reklama

Informację o umywaniu nóg organizatorzy Lednicy przekazali na konferencji prasowej 15 maja. Zaprezentowali jednocześnie chustę, którą otrzyma każdy obecny na Lednicy kapłan. Chusta przyda się do wycierania stóp, które umyją sobie nawzajem dziesiątki tysięcy młodych obecnych na spotkaniu. – To mocny gest, ale zachęcimy do niego wszystkich uczestników. Bez wyjątku – podkreślają organizatorzy. Dla wszystkich przygotowana będzie woda i ręczniki.

Lednica odbędzie się już po raz 22., w tym roku jej hasło to słowo „JESTEM”. – Pamiętam te spotkania od początku aż po dzień dzisiejszy. Zawsze byłem pod wrażeniem tego młodego Kościoła, który gromadził się z o. Janem Górą, który przeżywał też na swój sposób życie sakramentalne. To nie była tylko zabawa czy taniec, ale przede wszystkim głębokie przeżycie sakramentalne, które właśnie w przypadku wielu doprowadziło do głębokich nawróceń. Po wielu latach niektórzy przystępowali do spowiedzi świętej i twierdzili, że było to spowiedzi ich życia, w takich nadzwyczajnych okolicznościach – wspominał podczas konferencji abp Stanisław Gądecki.

Arcybiskup wyraził również swój zachwyt nad wolontariatem lednickim. – Lednica jest przykładem wolontariatu bardzo oddanego przed spotkaniem, w trakcie i po nim. Stworzyła się bardzo oddana rzesza wolontariuszy, która uczy się Kościoła przez pracę – zauważył abp Gądecki. Każdego roku w przygotowanie spotkania włącza się kilka tysięcy wolontariuszy. W tym roku potrzeba ich aż 4 tys. Organizatorzy zachęcają do włączania się w działania poszczególnych służb. – Nic nie oddaje słowa „JESTEM” bardziej niż ofiarowanie siebie jako bezinteresownego daru dla innych. Każdy znajdzie coś dla siebie – mówią organizatorzy. Szczególne zapotrzebowanie na wsparcie jest w grupie odpowiedzialnej za Infrastrukturę Spotkania Lednickiego – wolontariusze działają tutaj zarówno przed jak i po spotkaniu.

Reklama
Reklama

W tym roku uczestnicy Spotkania otrzymają Zwierciadło Prawdziwego Spojrzenia, aby spojrzeli w oczy Pana Jezusa i zobaczyli w Jego twarzy siebie. Nie będzie to jednak jedyny symbol. – Każdy, kto przyjedzie na Pola Lednickie, dostanie dar od prezydenta RP Andrzeja Dudy – flagę Polski. Ze względu na fakt, że Lednica jest częścią obchodów 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pan prezydent przyjął zaproszenie na Spotkanie i zapowiedział swoją obecność – zdradza koordynator tegorocznego Spotkania Natalia Graczyk.

Podczas procesji otwierającej Lednicę uczestnicy zostaną poproszeni o objęcie flag i lednickie pole oświetlone zostanie biało-czerwonym śwatłem. W tym samym czasie zobaczyć będzie można spadochronowy „Skok w wolność” – płk. Szopiński skoczy nad Polem Lednickim z podarowaną przez prezydenta kopią najstarszego rękopisu „Bogurodzicy”.

Reklama
Reklama

Kolejnym akcentem patriotycznym spotkania lednickiego będzie godzina św. Jana Pawła II, w której uczestnicy będą dziękować za wolność Polski. Tuż po Eucharystii natomiast rozpoczną się wspólne rozważania na temat wolności naszego kraju, a także roli Papieża Polaka w drodze ku niej. Towarzyszyć im będzie piękna symbolika – gest ucałowania polskiej ziemi. Trudno o lepsze miejsce do celebrowania polskiej wolności, niż miejsce, w którym zaczęła się Polska.

W tym roku na Lednicy pojawi się rónież „Konferencja na 3 głosy” – trzech ojców dominikanów będzie głosić słowo z różnych części pola, na specjalnych podwyższeniach. Jeden z nich stanie na drabinie, inny na beczce, a trzeci na rusztowaniu.

Reklama

Jeszcze przed Lednicą odbędzie się akcja Fishmob – „Cała Polska tańczy dla świętego Jana Pawła II„. Fishmob to akcja odbywająca się z okazji rocznicy urodzin papieża Polaka, podczas której ludzie wychodzą na ulice wielu miast w całej Polsce i tańcami Lednickimi dziękują Bogu za dar, jakim był dla nas św. Jan Paweł II.


stacja7.pl/ot

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite