Nasze projekty
fot. Wikimedia/

„Tańcem chwalmy Go”. Czy można modlić się tańcem?

Jak Dawid, kiedy przed Bogiem był, tańczył dla Boga ze wszystkich sił. Dziś taniec rzadko spotykamy jako formę modlitwy. Jednym z takich miejsc, gdzie taniec wykorzystuje się jako uwielbienie Boga, jest Spotkanie Młodych Lednica 2000! Czy można modlić się tańcem?

Reklama

Taniec to bez wątpienia obok śpiewu i muzyki, naturalny wyraz radości ludzkiej. W Starym Testamencie pełnił on niezwykle istotną rolę w życiu religijnym. Jednym z pierwszym momentów w Piśmie Świętym, gdzie pojawił się taniec, był tzw. Kantyk Mojżesza, kiedy Izraelici tańczyli na chwałę Boga Jahwe, który zgładził Egipcjan w Morzu Czerwonym. Wtedy prorokini Miriam zaśpiewała na cześć Pana, a kobiety zaczęły tańczyć przy dźwięku tamburynów.

Taniec był także elementem pochodów wojowników, którzy powracali ze zwycięskich bitew, byli oni także witani tańcem przez kobiety. Tańczono ponadto przy uroczystościach triumfalnych i świętach publicznych.

Najbardziej znanym motywem tańca w Biblii jest taniec Dawida – twórcy psalmów, który tańczył z radości przed Arką Przymierza w lnianym efodzie (formie spódniczki). Jego żona uznała jednak to za niestosowne wobec poddanych. Za swoje słowa Mikal została ukarana przez Boga niepłodnością.

Reklama

Jak dziś można wielbić Boga tańcem?

Ten, kto choć raz był na Polach Lednickich w czasie Spotkania Młodych Lednica 2000, bądź na różnego rodzaju spotkaniach młodych – z pewnością spotkał się z tańcem, jako formą modlitwy.

Tańce Lednickie stały się już tradycją, która rok w rok towarzyszy wszystkim uczestnikom, którzy tańczą w rytm utworów skomponowanych przez zespół Siewcy Lednicy. Na Polach jest wodzirej, który uczy członków spotkania ułożonych, prostych choreografii. Dzięki temu, gdy brzmią znane wszystkim utwory, uczestnicy na całych Polach Lednickich tańczą i śpiewają.

Co więcej, co rok Spotkanie Młodych Lednica 2000 ma nowy utwór przewodni. Do niego także przygotowany jest taniec, którego uczą się uczestnicy w trakcie wydarzenia.

Reklama

Choć pojawia się wiele wątpliwości, czy taniec to godna forma modlitwy – z pewnością jest wyrazem radości i wdzięczności za wszystko, co dokonuje się każdego dnia. Na wszelkie wątpliwości związane z tym tematem odpowiedział św. Jan Paweł II, kiedy dziewczynka zadała mu pytanie:

Czy można tańcem wielbić Boga? :)

wikipedia.pl, kw/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę