Nasze projekty
Reklama

Już za miesiąc jubileuszowa Lednica!

Lednica 2021 już za równy miesiąc! To 25. Lednica, a druga bez obecności uczestników na Polach Lednickich. Mimo to, 5 czerwca organizatorzy zapraszają na jubileuszowe spotkanie on-line pod hasłem "Usłysz". Nie może Cię tam zabraknąć!

Spotkanie z Bramą Rybą w tle

Sytuacja epidemiczna wciąż nie pozwala na organizacje imprez masowych. W związku z tym XXV Lednica tak, jak w ubiegłym roku musi odbyć się w formie online. Organizatorzy podkreślają, że dzięki zeszłorocznym doświadczeniom wiedzą, jak dobrze przygotować się do tego spotkania, by w pełni oddać jego klimat. Możemy Wam zdradzić, że planujemy znacznie więcej kadrów z Bramą-Rybą w tle! – piszą organizatorzy.

5 czerwca Pola Lednickie będą zamknięte dla gości. Organizatorzy zapewniają jednak, że uczestnicy z pewnością poczują klimat Pól Lednickich. Na pewno nie zabraknie adoracji Najświętszego Sakramentu, Mszy św., modlitwy oraz tańców, śpiewów i symboli lednickich – podkreślają.

Kochani,mamy dziś dla Was ogłoszenie, którego trochę się domyślacie, więc będzie krótko. Na ten moment XXV…

Reklama
Posted by Lednica2000 on Thursday, April 22, 2021

„Usłysz” – hasło tegorocznego spotkania

Tegorocznym hasłem spotkania lednickiego jest słowo „Usłysz”. Usłysz rozbrzmiewa w coraz szybszym i wciąż bardziej złożonym świecie. Jednak pytania człowieka wchodzącego w dorosłe życie pozostają proste i niezmienne od lat. Bo najważniejsze kwestie są ponadczasowe: kim jestem – dlaczego jestem – po co żyję – kim mam się stać? – piszą organizatorzy.

Usłysz – to zawołanie, które poprowadzi nas w tym roku na Lednicy. To zaproszenie do wsłuchiwania się przede wszystkim w głos Pana Boga, ale i siebie nawzajem – powiedziała w rozmowie z KAI Sylwiana Hańczyc, asystentka Scholi Lednickiej i kierownik sceny na spotkaniach lednickich. Podkreśla, że tegoroczne spotkanie młodych na Lednicy ma być też okazją do wsłuchiwania się w wewnętrzny głos, rozpoznawany jako „wołanie nieba”.

Mistrz ciszy

Osobą, która będzie towarzyszyć uczestnikom podczas spotkania, jest Jan Chrzciciel – mistrz ciszy, nauczyciel zasłuchania i prorok prostoty. Razem z Przyjacielem Oblubieńca będziemy uczyć się dbać o przestrzeń zasłuchania w głos wewnętrznego sygnału nieba – sumienia” – tłumaczy Sylwiana Hańczyc.

Reklama

Jak wyjaśnia, młodzi pójdą za Janem Chrzcicielem, by przyjrzeć się jego życiu i rozważyć słowa, które skierował on do faryzeuszy, i odpowiedzieć sobie na pytanie, co czynić dziś, w 2021 roku, gdzie jest nasze miejsce w świecie oraz zastanowić się, dlaczego ci, którzy byli zgromadzeni nad Jordanem wokół Jana Chrzciciela, poszli za Jezusem? Jeśli tylko pozwolimy Janowi Chrzcicielowi poprowadzić się w drodze, usłyszymy i zobaczymy, jak wskazuje na Jezusa, mówiąc: „oto Baranek Boży” – On jest odpowiedzią na wszystkie pytania świata – przekonuje.

Jak przedstawić ciszę?

Organizatorzy przedstawili 1 kwietnia plakat XXV Spotkania Młodych Lednica 2000. Pandemiczny chaos, kolejny lockdown, miliony obrazków na ekranie komputera – jak pośród tego wszystkiego przedstawić ciszę? I przypomniał mi się o Jan W. Góra OP, który kilkanaście lat temu tłumaczył nam, nastoletnim wtedy, na pierwszej wizycie w dominikańskim klasztorze, że jeśli widzimy zakapturzonego brata to broń Boże nie możemy go zaczepiać, bo kaptur założony na głowę, jest oznaką, że zakonnik się modli – mówi jeden z organizatorów Lednicy.

Kaptur sprzyja wyciszeniu, bo ogranicza pole widzenia i chroni uszy przed dźwiękami świata zewnętrznego. Uznaliśmy, że to doskonale wyraża hasło najbliższej Lednicy. Tysiące ludzi zaproszonych zostaje, by zostawić na chwilę cały świat, “wejść do swej izdebki” i w kapturach, jak mnisi, modlić się w ciszy do Tego, który jest w ukryciu. Wierzymy, że to co będzie się działo w ich wnętrzach, będzie niezwykłe, pełne barw, życia, radości oraz wolności, jaką dać może tylko Chrystus – czytamy na stronie internetowej.

Reklama

„Cały Twój”

Ubiegłoroczna Lednica pod hasłem „Cały Twój” była pierwszym w ponad dwudziestoletniej historii Spotkaniem Młodych, które odbyło się w formie zdalnej. Nie zabrakło tańców i śpiewów lednickich, a także modlitwy – szczególnie o ustanie pandemii – oraz Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Zobacz, jak było na Lednicy 2020!

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę