fot. Ryphiphil / Pixabay

Zobacz najbardziej kolorowy cmentarz na świecie [GALERIA]

Dla nas, przyzwyczajonych do wyważonej szarości nagrobków, ten widok może być szokujący. W Gwatemali, w Chichicastenango znajduje się bodajże najbardziej kolorowy cmentarz na świecie. To miejsce przyciąga uwagę turystów i fotografów.

Reklama

Chichicastenango – słynny targ i… kolorowy cmentarz

Około 140 km na północny zachód od Gwatemali, na wysokości blisko 2000 m.n.p.m. leży miasteczko Chichicastenango. W tym miejscu, w czwartki i niedziele odbywa się największy w Gwatemali targ. To jedna z największych atrakcji tego kraju. Przyjeżdżają tu mieszkańcy z okolicznych miejscowości i można u nich kupić dosłownie wszystko. To między innymi unikatowe, tkane ręcznie tradycyjne wyroby z wełny i bawełny. Targ przyciąga do Chcichicastenango wielu turystów i tłumy Gwatemalczyków, a większość przybywających tam ludzi wcale nie mówi po hiszpańsku.

Oprócz targu w Chichicastenango warto zobaczyć coś jeszcze. Gdy przejeżdża się obok miasta, dostrzec można miejsce pełne pięknych, miniaturowych kolorowych domków. Z daleka nie widać jednak, że są to… groby.

Najbardziej kolorowy cmentarz na świecie

Cmentarz w Chichicastenango to prawdopodobnie najbardziej kolorowy cmentarz na świecie. Na każdym „Domku” umieszcza się płytę z informacją, kto jest pochowany w danym miejscu. Urny zakopuje się pod ziemią. Z tego cmentarza korzystają zarówno rdzenni mieszkańcy, Majowie jak i osoby innych wierzeń. Podobnie dzieje się z najważniejszym zabytkiem Chichicastenango, jakim jest XVII-wieczny kościół św. Tomasza.

Reklama
Reklama

Nie znajdziemy tu znanych w naszej kulturze typowych zniczy. Jest za to mnóstwo kwiatów. Praktycznie obok każdego nagrobka stoi wazon, w którym można je umieścić. Zdarza się, że nagrobki są bardziej przystrojone a nawet większe niż okoliczne domy mieszkańców.

Każdy kolor ma swoją symbolikę

Cmentarz ten obrazuje wierzenia związane z duszą i śmiercią, typowe dla Majów z plemienia Quiché, do których należą mieszkańcy Chichicastenango. Kolory nagrobków mają swoją symbolikę. Biały oznacza czystość i zarezerwowany jest na nagrobki rodziców. Żółty oznacza śmierć osoby starszej i symbolizuje słońce, które opiekuje się ludzkością. Kolor turkusowy mają nagrobki, gdzie pochowana jest matka – ten kolor oznacza „ochronę”. Nagrobki dzieci są różowe i niebieskie. Tyle mówi tradycja – dziś zaś najczęściej grób maluje się na ulubiony kolor osoby zmarłej.

Rokrocznie przed nadejściem listopada mieszkańcy odnawiają groby, odmalowując je. Często takie malowanie jest naprawdę konieczne, ponieważ nagrobki brudzą się od domu, wznoszonego w czasie rytualnych modlitw z kadzidłami.

Reklama
Reklama

Rodzinne spotkanie na cmentarzu

Przy okazji Dnia Zmarłych (31 października) i wspomnienia wszystkich świętych (1 listopada) rodziny urządzają swoisty festiwal na cześć zmarłych. Spotykają się przy grobach na rozmowie i nierzadko – także na wspólny posiłek. Składają też zmarłym ofiary – np. alkohol albo świątecznego kurczaka. Niektórzy noc poprzedzającą wspomnienie spędzają śpiąc na cmentarzu przy swoich bliskich zmarłych.

Według wierzeń Majów godne uhonorowanie zmarłych to najlepsza zachęta do życia i pozwala ono na oswojenie się ze śmiercią – która jest nieunikniona dla każdego człowieka.

os, Flickr, havecamerawilltravel, lonelyplanet-com, banitatravel.pl, astelus.com, wikipedia, latinamericanstories.com, podrozetv.pl, havecamerawilltravel-com / Stacja7

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę