Nasze projekty

Światowy kryzys finansowy z perspektywy Kościoła

Katolicka Agencja Informacyjna zaprasza 19 lutego na promocję raportu "Kryzys ekonomiczny i kryzys wartości", autorstwa dwojga ekonomistów najwyższego europejskiego formatu - profesorów Paula Dembińskiego i Simony Beretty

Reklama

W promocji, z udziałem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, wezmą udział oboje autorzy: prof. Paul Dembiński i prof. Simona Beretta, a także prof. Adam Glapiński z Rady Polityki Pieniężnej i o. Maciej Zięba, dominikanin, znakomity znawca społecznego nauczania Kościoła.

Promocja raportu odbędzie się 19 lutego o godz. 12 w gmachu Sekretariatu Konferencji Episkopatu w Warszawie przy skwerze kard. S. Wyszyńskiego 6. Raport został opublikowany w polskim tłumaczeniu przez Wydawnictwo M.

Prof. Dembinski jest światowej sławy myślicielem i autorem publikacji dotyczących ekonomicznych, socjologicznych, psychologicznych i filozoficznych aspektów globalnej działalności finansowej. Prof. Simona Beretta z Mediolanu specjalizuje się w ekonomii międzynarodowej oraz relacjach między polityką a ekonomią.

Reklama

Oboje autorzy w swym raporcie wykazują, że dzisiejsze państwa i społeczeństwa zachodnie, doświadczając kryzysu, muszą de facto zmierzyć się z fundamentalnym dylematem wyboru nowego ładu gospodarczego.

Zdaniem prof. Adama Glapińskiego, książka ta pojawia się w wyjątkowo dobrym momencie, w chwili, gdy trwają najbardziej ożywione debaty na temat źródeł ostatniego kryzysu finansowego i jego systemowych konsekwencji oraz przyszłości gospodarki światowej.

Abp Wojciech Polak wyjaśnia, że poszczególne rozdziały książki prof. Dembińskiego w sposób kompetentny i wyczerpujący wyjaśniają znaczenie pojęć i odsłaniają dynamikę procesów ekonomicznych, zarówno w makro-, jak i mikroskali. Dodaje, że autorzy z "właściwą sobie nadzieją, której towarzyszy realizm i odpowiedzialność, zwracają uwagę na to, że wartości chrześcijańskie, streszczone w przykazaniu miłości, nie są utopią, lecz drogą do pełnego człowieczeństwa, również w wymiarze ekonomicznym".

Reklama

Prof. Paul H. Dembinski jest dyrektorem Observatoire de la Finance (www.obsfin.ch), którego misją jest promocja wymogów dobra wspólnego w działalności finansowej. Jest też redaktorem naczelnym pisma „Finance&the Common Good/Bien Commun” oraz wykładowcą dwóch renomowanych szwajcarskich uniwersytetów: Genewskiego i Fryburskiego. Jest też ekspertem z ramienia takich organizacji międzynarodowych, jak OECD i UNCTAD.

Paul H. Dembinski jest również prezesem Association Int. pour l’Enseignenemnt Social Chrétien oraz członkiem rady naukowej watykańskiej Fundacji "Centesimus Annus".

Prof. Simona Beretta, profesor zwyczajny, wykłada na Wydziale Nauk Politycznych Katolickiego Uniwersytetu Świętego Krzyża w Mediolanie. Specjalizuje się w ekonomii międzynarodowej oraz relacjach między polityką a ekonomią. Uczestniczyła i prowadziła wiele projektów badawczych z zakresu ekonomii politycznej i stosunków międzynarodowych.

Reklama

Wykładała gościnnie m.in. na Uniwersytecie w Bonn, Uniwersytecie Katolickim w Budapeszcie, prowadziła seminaria tematyczne na wielu uczelniach, w tym na: Uniwersytecie Cambridge, Uniwersytecie Notre Dame w stanie Indiana (USA), czy Katolickim Uniwersytecie w Leuven (Belgia). Członek komitetów redakcyjnych międzynarodowych periodyków naukowych, konsultor Papieskiej Rady Iustitia et Pax.

Paul H. Dembiński, Simona Beretta: "Kryzys ekonomiczny i kryzys wartości", Wydawnictwo M, Kraków 2015.


mp / Warszawa

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę