Nasze projekty
Reklama

Nawigacja do Częstochowy

System nawigacyjny jest gotowy do pracy. Wyznaczam trasę… Proszę czekać… piesza wędrówka do Częstochowy potrwa przynajmniej kilka dni. Ale skoro nie zniechęca to przeszło 100 tysięcy pątników każdego lata do wyboru jednej spośród 150 pielgrzymek na Jasną Górę – złap zasięg i znajdź swą drogę!

Nawigacja do Częstochowy
fot. M. Jończyk

NAJDŁUŻSZA

Nawigacja ujęłaby to tak: „Idź prosto. Do celu pozostało… 638km. Szacowany czas podróży… 19 dni”. W praktyce, najdłuższa w Polsce, tzw. Pielgrzymka Kaszubska z Helu na Jasną Górę jest tak wyczerpująca, że nie wszyscy pokonują ją o własnych siłach – choć część spośród trzystu pątników przyjeżdża z całej Polski specjalnie po to, by wziąć w niej udział. Ba. Z okazji jubileuszu 30-lecia pielgrzymki wydłużono trasę do 1040km, zahaczając, tak przy okazji, o sanktuarium Maryjne na Słowacji.

 

Reklama

NAJSTARSZA

Kultywowana podobno nieustannie od 1611 roku Pielgrzymka Sieradzka kursuje w systemie tam i z powrotem: po przejściu stu kilometrów do Częstochowy pątnicy instalują opcję „Prowadź do domu” i zaraz po wizycie w sanktuarium, pokonują pieszo kolejną setkę. Nic dziwnego więc, że w przeszło czterystuletniej tradycji pielgrzymki zdarzały się przypadki, że zamiast do domu, pielgrzymi kierowali swe kroki do „domu Ojca” – przykładem Macieja Ptaszyńskiego, mieszkańca Sieradza z końca XIX wieku, który nie wytrzymał trudów wędrówki i został pochowany na częstochowskim cmentarzu św. Rocha.

 

Reklama
Nawigacja do Częstochowy
fot. M. Jończyk

NAJKRÓTSZA

 

Kusi długością trasy, bo to właśnie przyłączając się do Pielgrzymki Zagłębiowskiej już po 70 km i trzech dniach drogi usłyszymy magiczne „Jesteś u celu”. Nie warto jednak liczyć na mniejszy wysiłek – marsz jest tak intensywny, że już w przeciągu pierwszych 48 godzin pokonuje się 80% dystansu. Co ciekawe, na pierwszym odcinku pielgrzymom towarzyszy Biskup Ordynariusz. Zobaczyć hierarchę w akcji – bezcenne.

Reklama

 

NAJSZYBSZA

 

Z myślą o miłośnikach prędkości i Matki Boskiej Częstochowskiej, którzy nie mogą doczekać się widoku Jasnej Góry, powstała Pielgrzymka dla Niecierpliwych. 165 km z Krakowa, szlakiem Orlich Gniazd, bez dłuższych postojów czy noclegów. Całą trasę pątnicy pokonują w mniej niż 40 godzin! To chyba jedyna ekipa pokutników na świecie, która ma szansę usłyszeć komunikat: „Idziesz z niedozwoloną prędkością….”

 

NAJLICZNIEJSZA

Historia największej polskiej pielgrzymki rozpoczyna się skromnie, gdy podczas zarazy dziesiątkującej Warszawę na początku XVIII wieku, 20 śmiałków wyruszyło w stronę Jasnej Góry z intencją odwrócenia epidemii. Z biegiem lat pątniczy wyczyn przerodził się w tradycję, którą kultywowano nawet w okresie okupacji i podczas Powstania Warszawskiego. Dziś reprezentacja stolicy liczy przeszło 15 tysięcy ludzi rocznie i obejmuje aż 5 pielgrzymek. Są to Warszawska Pielgrzymka Piesza, Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna, Praska Pielgrzymka Rodzin, Grupy „17-ste” Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej i Pielgrzymka Niepełnosprawnych.

 

OP-tymalna

 

Jeżeli po drodze wam z Zakonem Kaznodziejskim, polecamy Pielgrzymkę Dominikańską, która zrzesza fanów Ordo Praedicatorum. A jest co zrzeszać, bo z samego tylko duszpasterstwa Beczka wyrusza z Krakowa bez mała 300 dusz. Jak przystało na wersję optymalną, uwzględnia ona parametry trasy czarno na białym, czyli zarówno przepustowość poszczególnych dróg, jak i całkowitą długość – postojów! Tuż przed Częstochową, przedostatniego dnia pielgrzymki, w liturgiczne wspomnienie Dominika Guzmana (8 sierpnia), wszyscy zatrzymują się, fundując sobie dzień odpoczynku: śpiewają, pląsają i leżą!

 

Nawigacja do Częstochowy

PRZEŁAJOWA

 

Tym wszystkim, którym wewnętrzy głos podpowiada „Jesteś poza trasą” polecamy aktualizacje systemu nawigacyjnego do MB Częstochowskiej. W ofercie nie tylko modyfikacje szlaków przystosowane dla niepełnosprawnych czy dla rodzin z małymi dziećmi, ale też wersje stworzone z myślą o niezsubordynowanych: pielgrzymka hipisowska dla Młodzieży Różnych Dróg i Kultur czy lubelska pielgrzymka dla niewierzących, wątpiących i poszukujących. Bo przecież wszyscy jesteśmy w drodze.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę