
NAJDŁUŻSZA
Nawigacja ujęłaby to tak: „Idź prosto. Do celu pozostało… 638km. Szacowany czas podróży… 19 dni”. W praktyce, najdłuższa w Polsce, tzw. Pielgrzymka Kaszubska z Helu na Jasną Górę jest tak wyczerpująca, że nie wszyscy pokonują ją o własnych siłach – choć część spośród trzystu pątników przyjeżdża z całej Polski specjalnie po to, by wziąć w niej udział. Ba. Z okazji jubileuszu 30-lecia pielgrzymki wydłużono trasę do 1040km, zahaczając, tak przy okazji, o sanktuarium Maryjne na Słowacji.
NAJSTARSZA
Kultywowana podobno nieustannie od 1611 roku Pielgrzymka Sieradzka kursuje w systemie tam i z powrotem: po przejściu stu kilometrów do Częstochowy pątnicy instalują opcję „Prowadź do domu” i zaraz po wizycie w sanktuarium, pokonują pieszo kolejną setkę. Nic dziwnego więc, że w przeszło czterystuletniej tradycji pielgrzymki zdarzały się przypadki, że zamiast do domu, pielgrzymi kierowali swe kroki do „domu Ojca” – przykładem Macieja Ptaszyńskiego, mieszkańca Sieradza z końca XIX wieku, który nie wytrzymał trudów wędrówki i został pochowany na częstochowskim cmentarzu św. Rocha.
Przeczytaj również

NAJKRÓTSZA
Kusi długością trasy, bo to właśnie przyłączając się do Pielgrzymki Zagłębiowskiej już po 70 km i trzech dniach drogi usłyszymy magiczne „Jesteś u celu”. Nie warto jednak liczyć na mniejszy wysiłek – marsz jest tak intensywny, że już w przeciągu pierwszych 48 godzin pokonuje się 80% dystansu. Co ciekawe, na pierwszym odcinku pielgrzymom towarzyszy Biskup Ordynariusz. Zobaczyć hierarchę w akcji – bezcenne.
NAJSZYBSZA
Z myślą o miłośnikach prędkości i Matki Boskiej Częstochowskiej, którzy nie mogą doczekać się widoku Jasnej Góry, powstała Pielgrzymka dla Niecierpliwych. 165 km z Krakowa, szlakiem Orlich Gniazd, bez dłuższych postojów czy noclegów. Całą trasę pątnicy pokonują w mniej niż 40 godzin! To chyba jedyna ekipa pokutników na świecie, która ma szansę usłyszeć komunikat: „Idziesz z niedozwoloną prędkością….”
NAJLICZNIEJSZA
Historia największej polskiej pielgrzymki rozpoczyna się skromnie, gdy podczas zarazy dziesiątkującej Warszawę na początku XVIII wieku, 20 śmiałków wyruszyło w stronę Jasnej Góry z intencją odwrócenia epidemii. Z biegiem lat pątniczy wyczyn przerodził się w tradycję, którą kultywowano nawet w okresie okupacji i podczas Powstania Warszawskiego. Dziś reprezentacja stolicy liczy przeszło 15 tysięcy ludzi rocznie i obejmuje aż 5 pielgrzymek. Są to Warszawska Pielgrzymka Piesza, Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna, Praska Pielgrzymka Rodzin, Grupy „17-ste” Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej i Pielgrzymka Niepełnosprawnych.
OP-tymalna
Jeżeli po drodze wam z Zakonem Kaznodziejskim, polecamy Pielgrzymkę Dominikańską, która zrzesza fanów Ordo Praedicatorum. A jest co zrzeszać, bo z samego tylko duszpasterstwa Beczka wyrusza z Krakowa bez mała 300 dusz. Jak przystało na wersję optymalną, uwzględnia ona parametry trasy czarno na białym, czyli zarówno przepustowość poszczególnych dróg, jak i całkowitą długość – postojów! Tuż przed Częstochową, przedostatniego dnia pielgrzymki, w liturgiczne wspomnienie Dominika Guzmana (8 sierpnia), wszyscy zatrzymują się, fundując sobie dzień odpoczynku: śpiewają, pląsają i leżą!
PRZEŁAJOWA
Tym wszystkim, którym wewnętrzy głos podpowiada „Jesteś poza trasą” polecamy aktualizacje systemu nawigacyjnego do MB Częstochowskiej. W ofercie nie tylko modyfikacje szlaków przystosowane dla niepełnosprawnych czy dla rodzin z małymi dziećmi, ale też wersje stworzone z myślą o niezsubordynowanych: pielgrzymka hipisowska dla Młodzieży Różnych Dróg i Kultur czy lubelska pielgrzymka dla niewierzących, wątpiących i poszukujących. Bo przecież wszyscy jesteśmy w drodze.