Nasze projekty
FOT. o. Jacek Hajnos OP/RTCK

Grafiki do książki „Targ zamknięty” pomogą niepełnosprawnym

Znasz książkę o. Adama Szustaka "Targ zamknięty"? Jest ona ilustrowana grafikami uzdolnionego brata dominikanina Jacka Hajnosa, które już w najbliższą sobotę będzie można zobaczyć w Krakowie na żywo i... kupić, wspierając niepełnosprawnych.

Reklama

Autor przejmujących prac, br. Jacek wraz z wydawnictwem RTCK zdecydowali się na wystawienie grafik na aukcję charytatywną, z której dochód zasili Fundację Anny Dymnej „Mimo wszystko” oraz organizowany przez nią Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”. Aukcja rozpocznie się w dniu wernisażu i będzie się odbywała przez internet, tak, aby wszyscy zainteresowani zakupem grafik oraz wsparciem Fundacji mogli w niej uczestniczyć z dowolnego miejsca świata.

Wernisaż prac o. Jacka, które znają wszyscy czytelnicy książki „Targ zamknięty” będzie pierwszą wystawą jego grafik od kiedy wstąpił do zakonu. Wszystkie powstały na skutek inspiracji rekolekcjami „Targ zamknięty”, które wygłosił o. Adam Szustak OP. Ich bohaterem jest Hiob, ale również każdy z nas, – tych, którzy ciągle próbujemy „handlować” z Panem Bogiem. „NIE BĘDZIESZ HANDLOWAŁ Z PANEM BOGIEM SWOIM – Tak mogłoby brzmieć jedno z przykazań Dekalogu, które Pan Bóg nam ofiarował na górze Synaj. Całkiem prawdopodobne, że gdyby historia świata potoczyła się na nowo, tak właśnie brzmiałaby jedna z najważniejszych reguł danych przez Boga człowiekowi” – czytamy w opisie rekolekcji i książki. O. Adam stara się w niej odpowiadać na pytania: dlaczego, jeśli będziemy chcieli zasłużyć na łaskę, wytargować swoje zbawienie oraz szczęście tutaj na ziemi, to “pocałujemy klamkę”, bo Boży targ jest ZAMKNIĘTY!? Dlaczego handlowanie względem Pana Boga jest „do wyrzucenia”? I co dokładnie się za taką postawą kryje? 

Grafiki br. Jacka ilustrują ten problem.

Reklama
Reklama

Jacek Hajnos – rysownik, malarz, grafik, laureat dziesiątek konkursów w Polsce i zagranicą, autor książki-albumu “Różnica”, tym razem zainspirowany nauczaniem swojego współbrata – o. Adama Szustaka, stworzył cykl, który zaskakuje i stawia trudne pytania o kondycję współczesnego człowieka w odniesieniu do Boga.

Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”, który wesprze licytacja prac o. Jacka, to jeden z pierwszych projektów Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” organizowany wspólnie z Fundacją im. Brata Alberta. Festiwal jest kilkuetapowym konkursem, w którym udział biorą zarówno grupy teatralne, jak i soliści. Pomysłodawczynią „Albertiany” jest Anna Dymna. Zwycięzcy konkursu prezentują spektakle podczas uroczystej gali w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W nagrodę otrzymują m.in. „Maski” przyznawane przez każdy z krakowskich teatrów. W wydarzeniu biorą także udział laureaci II i III miejsc. Autorem słów do hymnu „Albertiany” jest Czesław Miłosz, muzyki – Abel Korzeniowski. Wydarzenie jest też okazją do uhonorowania Medalami Świętego Brata Alberta osób szczególnie zasłużonych w działalności charytatywnej. Wyróżnienie, od 1997 r. przyznaje Fundacja im. Brata Alberta.

Reklama
Reklama

Wernisaż wystawy „Everyman – Hiob” odbędzie się w sobotę 24 listopada w Krakowie w krużgankach kościoła oo. Dominikanów.

ad/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę