Nasze projekty
Fot. episkopat.pl / Instytut Prymasowski

Prymas Wyszyński, mądrość, niebanalna ironia i zaskakujący humor. Aneta Liberacka o książce “Ojciec wolnych ludzi”

„Ludzie, którzy otaczali prymasa nie mieli nigdy żadnej wątpliwości, że mają do czynienia z człowiekiem świętym, na którym można się wzorować i który jest dla nich autorytetem. Takiego prymasa chcemy pokazać młodym ludziom” - mówiła Aneta Liberacka o książce „Ojciec wolnych ludzi” w rozmowie z Weroniką Kostrzewą podczas audycji „Kościół, Wydarzenia Komentarze” na antenie Radia Plus.

Reklama

Aneta Liberacka zaznaczyła, że książka autorstwa Pawła Zuchniewicza wydawana przez Wydawnictwo Stacja7, która niebawem ukaże się na rynku, została rekomendowana jako lektura uzupełniająca dla szkół średnich. Podkreśliła, że to szansa, by w zupełnie inny sposób przedstawić młodym prymasa Wyszyńskiego. Życie prymasa było oczywiście wypełnione mnóstwem wydarzeń, często bardzo ciężkich, ale było zawsze życiem pokazującym jak można współpracować każdego dnia z Panem Bogiem, jak to życie sobie poukładać. Ta książka też jest dla nas takim drogowskazem duchowym i mam nadzieję, że właśnie tym stanie się dla młodych ludzi.

Redaktor naczelna portalu Stacja7 podkreśliła, że książka nie tyle została uzupełniona o nową treść, co dostała zupełnie nowe życie – oprócz beletryzowanej biografii kard. Wyszyńskiego w książce znajdziemy osobiste świadectwo autora oraz ponadczasową „rozmowę z Prymasem”, w której pytania zadają młodzi czytelnicy portalu Stacja7.pl, a odpowiedzi, opracowanych przez Pawła Zuchniewicza w oparciu o fragmenty różnych pism – „udziela” sam kard. Stefan Wyszyński.

„Kamienny” prymas kontra młodzi

Czy historia prymasa Wyszyńskiego to historia, która jest w stanie przemówić do młodych ludzi? Z taką nadzieją wydajemy tę książkę i i bardzo głęboko wierzę, że tak – podkreśliła Aneta Liberacka podczas audycji i zauważyła, że często prymas jest przedstawiany jako człowiek „twardy”, wręcz „kamienny”, bo właśnie tego wymagały od niego czasy w których żył i decyzje, jakie przyszło mu podejmować. Dzięki biografii zawartej w książce możemy odnaleźć zupełnie inne cechy prymasa. Po pierwsze musiał być twardy, po drugie musiał wszystkie ciosy przyjmować na siebie. Ale też z tej biografii zawartej w książce bardzo przebija to, jaki był naprawdę – wewnętrznie czy jako człowiek. Z ojcowskich rozmów z różnymi ludźmi przebija się to, jaki był – zabawny, radosny i czasami ironiczny w bardzo inteligentny sposób! Oczywiście zawsze z szacunkiem, nawet do osób, które były po przeciwnej stronie. 

Reklama

Z ojcowskich rozmów z różnymi ludźmi przebija się to, jaki był – zabawny, radosny i czasami ironiczny w bardzo inteligentny sposób! Oczywiście zawsze z szacunkiem, nawet do osób, które były po przeciwnej stronie. 

Młodym szczególnie jest dedykowana druga część książki, w której znajdują się odpowiedzi na współczesne pytania. Poprosiliśmy młodych ludzi, czytelników Stacji7, żeby wysłali pytania, które chcieliby dzisiaj zadać prymasowi Wyszyńskiemu. Pytania nas zaskoczyły, dlatego, że ludzie pytali o to, jaką drogę mają wybrać, co mają w życiu robić, jaki jest sens tego życia, jakie jest ich powołanie, jak je mają poznać, jak mają się modlić. Autor książki Paweł Zuchniewicz wybrał odpowiedzi na pytania z nauki prymasa i okazuje się, że – oczywiście jak na proroka przystało – prymas Wyszyński na te pytania wiele razy odpowiadał. 

Wolni czyli jacy?

Tytuł książki nawiązuje do pojęcia wolności, które wciąż budzi w młodych wiele pytań. W jaki sposób tę wolność w swoim życiu możemy prowadzić, jak możemy z niej korzystać? W jaki sposób ta wolność ma w nas uderzać? Jak mówi prymas, ta wolność wcale nie jest dowolnością. On wyjaśnia, że wszechobecna wolność i dowolność moralna prowadzi do katastrofy. Prymas właśnie w tej nauce pokazuje, że zasady są ważne. On tutaj nic nie koloryzuje, tylko mówi i stawia wymagania – wyjaśniała Aneta Liberacka i dodała, że wyraża to także podtytuł książki, będący cytatem prymasa: „Od siebie trzeba wymagać najwięcej”. Młodzi teraz oczekują, by stawiać im wymagania. I myślę, że młodzi je odkryją czytając biografię i dowiadując się jakim człowiekiem był prymas, a potem czytając ten rozdział z jego nauką, gdzie mówi, że najważniejsze jest w życiu go stawiać sobie cele, dlatego, że człowiek, który sobie stawia cele i do tego wymagania, coś w życiu osiągnie, do czegoś dojdzie, znajdzie jakiś sens. I to wydaje mi się, jest odpowiedź na problemy i na pytania, które sobie dzisiaj zadają młodzi ludzie. 

Reklama

zś/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę