Transmisje radiowe z obchodów Jubileuszu

Transmisja najważniejszych wydarzeń, relacje dziennikarzy, ale również felietony i reportaże. Dziennikarze Polskiego Radia przybliżą czasy Mieszka I, przyjrzą się życiu ówczesnych Słowian i będą odkrywać historię związaną z Chrztem Polski. Jednocześnie na czterech antenach Polskiego Radia relacjonować będą wszystkie ważne elementy uroczystości jubileuszowych.

Reklama

Codziennie od czwartku do soboty dziennikarze Radiowej Jedynki będą podsumowywali wydarzenia dnia związane z Jubileuszem w „Kronice Chrztu Polski” o godz. 22.15. Pojawią się tam m.in. homilie z Mszy Świętych związanych z obchodami.

W związku z Jubileuszem Chrztu Polski w czwartek 14 kwietnia wyjątkowo „Sygnały Dnia” nadawane będą z Gniezna. Wśród zaproszonych gości są m.in. Prymas Polski abp Wojciech Polak, wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

W tym dniu o godz. 15.00 Radiowa Jedynka będzie transmitowała celebrację jubileuszową na Ostrowie Lednickim, gdzie zabrzmi dzwon „Mieszko i Dobrawa”.

Reklama
Reklama

W piątek 15 kwietnia w południe dziennikarze Radiowej Jedynki połączą się z Poznaniem, w którym odbędą się uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego. Transmitowane będzie orędzie Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

W sobotę 16 kwietnia o godz. 14.00 na Stadionie w Poznaniu odbędzie się Eucharystia z chrztem dorosłych i posłaniem wieńczącym obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Całość będzie transmitowana na antenie Radiowej Jedynki. Po godz. 16.00 tematyce uroczystości jubileuszowych w całości poświęcona zostanie audycja „Ślady na piasku”. Goście programu – sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński, koordynator misji zagranicznych Caritas Polska Marta Titaniec i Zbigniew Nosowski z Laboratorium WIĘZI – będą rozmawiali o świadomości znaczenia sakramentu chrztu wśród Polaków oraz związanym z tym poczuciem tożsamości.

W niedzielny poranek między 6.00 a 9.00 w paśmie „Familijna Jedynka” dziennikarze audycji podsumują uroczystości.

Reklama
Reklama

Tematyka Chrztu Polski będzie obecna także w serwisach informacyjnych, materiałach reporterskich i magazynach Radiowej Jedynki.

Program 2 wyemituje specjalne „Zapiski ze współczesności” ( poniedziałek-piątek godz. 11.45), których bohaterem będzie Krzysztof Ożóg – autor książki „966. Chrzest Polski”.

11 kwietnia o godz. 21.30 Dwójka nada audycję „Opowieści po zmroku: 1000-lecie chrztu Polski”. Rok 1966 – rok 1000-lecia chrztu Polski stał się areną walki o dusze narodu. Przygotowywany przez dekadę kościół pod przewodnictwem Prymasa Stefana Wyszyńskiego zaatakowany został przez PRL-owską propagandę. Jakie znaczenie dla najnowszej historii miały wydarzenia milenijne? Do wysłuchania programu a w nim archiwalnych nagrań, wypowiedzi świadków i historyków zaprasza Aleksandra Łapkiewicz. W załączniku materiał dźwiękowy zapowiadający audycję.

Reklama

Nie zabraknie również akcentu muzycznego – w piątek 15 kwietnia o godz. 20.00 rozpocznie się transmisja z Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu, gdzie wystąpią Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki”, Poznański Chór Chłopięcy, Chór Dziewczęcy i Kameralny Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego „Artis Sonus”, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza oraz soliści: Barbara Gutaj – sopran, Katarzyna Włodarczyk – alt, Robert Gierlach – baryton.

W ich wykonaniu zabrzmi Oratorium 966.pl – twórcami tego niezwykłego dzieła są Jacek Sykulski, chórmistrz, kompozytor, dyrektor artystyczny Poznańskiego Chóru Chłopięcego, autor pieśni „Abba Ojcze” i oratorium „Wolności dla nas idzie czas” stworzonego z okazji 90. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego, oraz profesor Sylwester Dworacki, wybitny filolog klasyczny związany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który napisał słowa do tego utworu.

Tematyka chrztu Polski pojawi się również w czwartkowym „O wszystkim z kulturą” (godz. 18.00), a relacje z obchodów rocznicy w piątkowym (po godz. 7.30) i sobotnim (godz. 7.00-10.00) „Poranku Dwójki”.

Od poniedziałku 11 kwietnia do środy 13 kwietnia w porannych i popołudniowych wydaniach „Zapraszamy do Trójki” Marcin Pośpiech i Kuba Witkowski zaprezentują specjalny cykl historyczny związany z Jubileuszem Chrztu Polski. Zajmą się w nim m.in. wpływem chrześcijaństwa na kulturę Słowian oraz elementami, które chrześcijaństwo przejęło z obrzędowości pogańskiej, a także życiem codziennym Słowian oraz potęgą Państwa Polskiego w czasach Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Ponadto w kolejnych dniach dziennikarze Trójki przygotują w tym paśmie relacje z wydarzeń jubileuszowych, z Ostrowa Lednickiego i Poznania.

W czwartkowych Serwisach Trójki reporterzy będą na żywo relacjonowali wydarzenia z Ostrowa Lednickiego, w piątek natomiast – Zgromadzenie Narodowe w Poznaniu.
W czwartek 14 kwietnia gościem „Salonu politycznego Trójki” o godz. 8.13 będzie kard. Kazimierz Nycz.

W tych dniach temat Chrztu Polski będzie się pojawiał również w „Pulsie Trójki”, „Klubie Trójki” (13 kwietnia), „Raporcie o stanie świata” i „Salonie Politycznym Trójki”.

Od 12 do 15 kwietnia o godz. 11.00 na antenie Radiowej Czwórki prezentowane będą kolejne felietony związane z wydarzeniami sprzed 1050 lat. Słuchacze dowiedzą się m.in. dlaczego pierwszy historyczny władca Polan – Mieszko I nie został świętym, a także, czym jest dokument Dagome iudex. Nie zabraknie także specjalnej reporterskiej rekonstrukcji wydarzeń z 966 roku.

Jubileuszowe obchody na bieżąco relacjonować będą również dziennikarze Nowin Radiowej Czwórki (14 kwietnia z Lednicy, 16 kwietnia z Poznania).


Polskie Radio / Warszawa

Ratzinger_Wprowadzeniewchrzes_2012_500pcxPolecamy książkę „Wprowadzenie w chrześcijaństwo” kard. Josepha Ratzingera

Tą książką Znak jako pierwszy polski wydawca rozpoczął zapoznawanie polskich czytelników z dorobkiem Josepha Ratzingera, który wówczas nie był nawet jeszcze biskupem (pierwsze wydanie ukazało się w 1971 roku).

We Wprowadzeniu w chrześcijaństwo poprzez analizę „Credo” autor wprowadza czytelników w głębokie rozumienie kluczowych zagadnień wiary, dając świadectwo zarówno doskonałej znajomości sytuacji dzisiejszego człowieka, jak i ogromnej otwartości na współczesne prądy myślowe.

>>> Kup teraz <<<

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę