Polskie Radio od sierpnia zamierza wycofać się z transmitowanej od 1981 roku niedzielnej Eucharystii. dla marynarzy i rybaków. „To rugowanie przejawów religijności z życia publicznego” - zaznacza Krzysztof Dośla przewodniczący „Solidarności” w regionie Gdańskim.
Polskie Radio transmituje Msze Święte z kościoła pod wezwaniem św. Elżbiety Węgierskiej w Gdańsku dla ponad 30 tys. polskich marynarzy i rybaków na całym świecie. To było w kameralnej atmosferze i to wszystko było bardzo uroczyste z nastrojem duchowym – mówi Piotr Spychała, emerytowany kapitan żeglugi wielkiej.
Polskie Radio tłumaczy: „Nie ma pieniędzy”
Publiczny nadawca zamierza z początkiem sierpnia zrezygnować z transmisji. Wyjaśnień zażądała sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Chcemy zagwarantować, żeby w Polsce nikt nie był dyskryminowany i chcemy wiedzieć, dlaczego Polskie Radio podejmuje takie decyzje – mówił Kacper Płażyński, poseł PiS, przewodniczący Komisji.
Już dwa razy na posiedzeniu nie stawił się żaden reprezentant władz Polskiego Radia.
Nadawca skierował do komisji pismo, w którym decyzję umotywował względami ekonomicznymi. To jest oczywiście kłamstwo, bo to nie kwestie ekonomiczne, tylko kwestie ideologiczne tego rządu i większości jego ministrów – wskazuje cytowany przez Radio Maryja dr Piotr Gawryszczak, politolog, historyk.
Ze strony koalicji rządzącej słychać głosy, że w dobie nowoczesnych technologii transmisja Eucharystii dla słuchaczy z zagranicy nie ma uzasadnienia.
Przeczytaj również
Transmitowana nawet w czasie stanu wojennego
Msza Święta dla marynarzy i rybaków transmitowana jest od 1981 roku. Zapoczątkowały ją Porozumienia Sierpniowe. Nie zmienił tego nawet stan wojenny – podkreślił przewodniczący „Solidarności” w regionie Gdańskim, Krzysztof Dośla.
Nikt z komunistów wówczas nie podniósł ręki na tę Mszę św. i nie przyszło mu do głowy, żeby wysuwać kuriozalne argumenty o jakichś kosztach, bo tak naprawdę w mojej ocenie to jest ideologiczna walka. To jest rugowanie wszelkiego rodzaju przejawów religijności z życia publicznego – dodał Dośla.
Przeciwko zakończeniu transmitowania mszy na falach radiowych protestują związki zawodowe zrzeszające marynarzy i rybaków. Skierowali w tej sprawie pismo do ministra infrastruktury, dokument trafił do sejmowej komisji i na początku czerwca do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ma wrócić do tematu w piątek.
opoka.pl, Radio Maryja, jk/Stacja7