Nasze projekty
Reklama
fot. YouTube

Jak Maryja z Jasnej Góry trafiła do Papieża?

Sława Jasnogórskiej Matki Bożej nie zamyka się w granicach Polski. Nie od dziś wiadomo, że swoją obecność zaznaczyła również w życiu papieży.

Jednym ze słynniejszych papieskich zdjęć ostatnich lat jest zdjęcie ze wspólnej modlitwy dwóch papieży – Benedykta XVI i Franciszka. Co ciekawe modlili się oni właśnie przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Jak Jasnogórska Maryja znalazła się w Watykanie?

Szczególne upodobanie do niej miał Pius XI. Będąc delegatem papieskim w Polsce był on świadkiem Cudu nad Wisłą. Po wyborze na papieża poprosił, by w jego kaplicy był obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Później przed tym wizerunkiem modlili się kolejni papieże.

Reklama

Franciszek i Benedykt XVI spędzą wspólnie urlop?

Przy tym wizerunku w Castel Gandolfo modlili się również razem dwaj papieże – Benedykt XVI i Franciszek. Papież Benedykt XVI nigdy nie ukrywał, że Jasna Góra i Częstochowa są dla niego wyjątkowym miejscem. Jeszcze jako biskup był tutaj dwa razy.

Reklama

Wyjątkowa relacja łączyła z Jasną Górą Jana Pawła II. Odwiedzał to miejsce wiele razy, dając w ten sposób wyraz swojego przywiązania do Maryi. Jedna z historii z nim związana wyraźnie pokazuje, że to upodobanie widzieli także wierni i polecali Papieża w swojej modlitwie do Matki Bożej.

12 maja 1981 roku do Watykanu przybyła grupa z Wielkopolski. Przywieziono dla Ojca Świętego piękny obraz, dzieło sztuki ludowej – wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej wykonany z pestek. Wśród różnych ozdób na obrazie znajduje się napis SOS – save our souls, sygnał ludzi wołających o pomoc. Obecność tego napisu jest tym bardziej zaskakująca, że Obraz miał być wręczony papieżowi Janowi Pawłowi II następnego dnia. A 13 maja 1981 został postrzelony.

Przy tym obrazie modlili się więc Polacy o ocalenie papieża. Ustawiono wizerunek na fotelu, na którym Jan Paweł II miał siedzieć w czasie audiencji. Nie bez powodu obraz ten nazwano “świadkiem zamachu”, a historia ta pokazuje, że żadne wezwanie “SOS” w kierunku Boga przez Maryję nie pozostaje bez odpowiedzi.

Reklama

Ciekawostki w cyklu „Jasna Góra z bliska” stworzyliśmy w oparciu o materiały od jasnogórskich paulinów, wydane przez nich książki oraz informacje zawarte na stronie www.jasnagora.pl


Zobacz wszystkie ciekawostki w cyklu „Jasna Góra z bliska”!

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę