Nasze projekty
Fot. Archiwum prywatne Teresy Życzkowskiej

Kupiła kajak „na spółkę” z ks. Wojtyłą. Wspomnienia Teresy Życzkowskiej

Brała udział w spływach, dzieląc swój kajak z ks. Wojtyłą. Była na Placu św. Piotra podczas zamachu na Ojca Świętego. – To był największy człowiek, z jakim spotkaliśmy się w życiu i bardzo wpłynął na nas wszystkich – o św. Janie Pawle II mówi dr Teresa Życzkowska w kolejnym odcinku serii "Poznaj Go".

Reklama

Teresa Życzkowska po raz pierwszy spotkała się z ks. Karolem Wojtyłą w 1952 roku na imieninach wspólnej znajomej. Znalazła się tam dzięki swojemu bratu Zdzisławowi Heydlowi – wówczas ministrantowi w kolegiacie św. Anny i studentowi Politechniki Krakowskiej. – Tam znaleźliśmy się w innym środowisku niż nasze studenckie towarzystwo. Wszyscy byli radośni i promienni. Nie bali się mówić tego, co naprawdę myślą – wspomina po latach dr Życzkowska.

„Kamyk”

Teresa Życzkowska uczestniczyła we wspólnych wędrówkach czy spływach kajakowych z „Wujkiem” i jak wspomina, choć nie zawsze było łatwo, spotkaniom towarzyszyła niezwykła miłość do bliźniego – świadectwo pomocy, szacunku do kobiet i szkoła modlitwy. Msze święte odprawiane były na uboczu, tak aby uniknąć przechodniów. Ogromnie ważne był każdy szczegół i dbałość o liturgię, której uczył „Wujek”.  Aby upamiętnić i pielęgnować tamte chwile, do dzisiaj organizowane są spływy kajakowe, w których uczestniczą dzieci i wnuki bliskich towarzyszy Jana Pawła II.

Wspomina także losy pewnego kajaka, który… kupiła „na spółkę” z „Wujkiem”. – Całe życie miałam przekonanie, że jest on w połowie mój, a w połowie Ojca Świętego – opowiada Teresa Życzkowska. Ów kajak nazywał się „Kamyk” i kiedy kobieta sama nie mogła brać udziału w spływie, był on pożyczany tym, którzy akurat nie mieli własnego sprzętu. Obecnie słynny papieski kajak stanowi część wystawy Muzeum Archidiecezjalnego im. Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie.

Reklama

Po drugiej stronie Placu Św. Piotra

Pani Teresa wspomina pobyty u papieża, kiedy zapraszana była śniadania w Watykanie czy obiad w Castel Gandolfo. Miała okazję nawet odwiedzić ogrody papieskie na dachu apartamentu. Pani Teresa była także świadkiem zamachu na papieża 13 maja w 1981 roku. Znajdowali się po drugiej stronie Placu Świętego Piotra. Wspomina, że w momencie strzału słychać było tylko straszny szum gołębi, a potem huk. – Staliśmy tam i po prostu modliliśmy się – dodaje. Opisuje, że jeden z księży, którzy towarzyszyli polskiej pielgrzymce przejął prowadzenie modlitwy na placu, a na tronie papieskim położono obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. – Byliśmy z mężem pierwszymi osobami, które przywiozły do Polski te słynne zdjęcia z zamachu – mówi.

Życie i pontyfikat świętego Jana Pawła II jest świadectwem i przykładem ogromnej wiary i ufności. – To był największy człowiek, którego myśmy spotkali w życiu i bardzo wpłynął na naszą działalność. Staraliśmy się zawsze dotrzymywać mu posłuszeństwa. – mówi Pani Teresa.

Reklama

“Poznaj go” to cykl filmów, jakie z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II przygotowała archidiecezja krakowska. To seria wywiadów z osobami, które mogą nazywać się przyjaciółmi św. Jana Pawła II. Wśród nich jest koleżanka papieża z Wadowic, członkowie „Rodzinki”, uczniowie, najbliżsi współpracownicy w Krakowie i Watykanie. Nagrania wideo ukazują się przez cały rok 2020, 18. dnia każdego miesiąca na stronie internetowej archidiecezji oraz w mediach społecznościowych.

diecezja.pl, as,zś/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę