Nasze projekty

Franciszek na 40. rocznicę wyboru Jana Pawła II

Podczas środowej audiencji generalnej 10 października papież Franciszek wspomniał 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Reklama

Oto pełny tekst przemówienia Franciszka:

 

Drodzy bracia i siostry,

Reklama
Reklama

Witajcie! Dziękuję za ciepłe uczucia! Dziękuję arcybiskupowi Markowi za jego miłe słowa i pozdrawiam braterską obecność kardynała Stanisława i obecnych biskupów.

Przybyliście jako reprezentanci świętego Kościoła Bożego, który jest w Krakowie, który powitał mnie z otwartymi ramionami latem 2016 roku. Przybyliście razem z waszymi Pasterzami i osobami konsekrowanymi, aby podziękować Bogu za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II II, w pobliżu 40. rocznicy jego wyboru na Stolicę Piotrową. Serdecznie pozdrawiam was wszystkich, zwłaszcza biednych, chorych i licznych młodych ludzi biorących udział w pielgrzymce.

Święty Jan Paweł II wzbogacił Kościół powszechny o wielką obfitość darów, które w dużej mierze odziedziczył jako skarb wiary i świętości waszej ziemi i waszego Kościoła. Przywołał swoje serce i, że tak powiem, wcielił w życie świadectwa świętych krakowskich: od św. Stanisława i św. Jadwigi, do św. Brata Alberta i Siostry Faustyny. Od nich nauczył się bezgranicznego oddania się Bogu i wielkiej wrażliwości dla każdego człowieka; poświęcenie i wrażliwość przejawia się w jego kapłańskiej, biskupiej i papieskiej posłudze. Otrzymał od Boga wielki dar, że potrafi odczytać znaki czasu w świetle Ewangelii, i to on uczynił z niego korzyść dla podróży swego ludu, waszego ludu, który w różnych bolesnych wydarzeniach nigdy nie utracił wiary w Boga i wierność własnej kulturze zakorzenionej w duchu chrześcijańskim.

Reklama
Reklama

Wierny tym korzeniom starał się, aby Kościół stał się strażnikiem niezbywalnych praw człowieka, rodziny i narodów, aby był znakiem pokoju, sprawiedliwości i integralnego rozwoju całej ludzkiej rodziny. Jednocześnie zawsze podkreślał priorytet łaski i posłuszeństwa woli Bożej, przed jakimkolwiek ludzkim obliczeniem.

To bogate dziedzictwo, które zostawił nam święty Jan Paweł II, jest dla nas – a zwłaszcza dla waszych rodaków – wyzwaniem, aby być wiernym Chrystusowi i odpowiedzieć radosnym poświęceniem się wezwaniu do świętości, które Pan zwraca się do każdego i każdego z nas, w naszej konkretnej sytuacji osobistej, rodzinnej i społecznej.

Drodzy bracia i siostry! Św. Jan Paweł II nie przestaje czuwać nad Kościołem w Krakowie, który tak bardzo kochał! Z Nieba towarzyszy wam podróż: rodziny, młodzież i dziadkowie, kapłani, zakonnicy i osoby konsekrowane; najbardziej pokrzywdzeni, cierpienie. Ja też wam ufam za jego wstawiennictwem. Dziękuję wam za waszą wizytę i błogosławię was wszystkich i całą wspólnotę diecezjalną w Krakowie. Proszę, nie zapomnijcie się za mnie pomodlić.

Reklama

 

ad/Vatican.va

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite