Nasze projekty

Jonasz z 2B – pierwszy na polskim YouTube serial ewangelizacyjny

Z pomysłem zrobienia takiego serialu zgłosiło się do o. Adama Szustaka małżeństwo aktorsko-reżyserskie, zainspirowane jego pomysłem na stworzenie "katolickiego netflixa". Tak powstał "Jonasz z 2B" - profesjonalny serial dla młodzieży, który od Środy Popielcowej emituje Langusta na palmie. I uwaga: ciągle poszukuje statystów!

Reklama

Małżeństwo, o którym mowa to Angelika i Mateusz Olszewscy – absolwenci wydziałów reżyserii i aktorstwa na PWSFTViT w Łodzi oraz AT w Warszawie. Mateusz skończył oba fakultety, Angelika jest po aktorstwie. 

– Od paru miesięcy oglądałam kanał o. Adama, więc gdy 1,5 roku temu ogłosił, że chce uruchomić „katolicki Netflix” napisaliśmy do niego z propozycją spotkania. Podczas rozmowy powstał pomysł stworzenia serialu dla młodzieży Już następnego dnia po spotkaniu zaczęłam pisać scenariusz – opowiada Angelika Olszewska.

Przyznaje, że z uwagi na swój zawód od początku chciała, aby ich serial był robiony profesjonalnie, w przeciwieństwie do wielu innych produkcji obecnych na YouTube. – Chcieliśmy również, aby to było skierowane do młodzieży poszukującej, nie tej już „przekonanej”. Zależało nam do wyjściu do nich, bo do nich też wychodzi o. Adam – dodaje. 

Reklama

Rzeczywiście, wszystkie role w „Jonaszu” grają profesjonalni aktorzy lub studenci aktorstwa. Uwagę zwraca zwłaszcza grający Jonasza Piotr Bondyra, znany z serialu „Komisarz Alex” oraz Piotr Cyrwus, aktor znany z wielu znakomitych ról w polskim serialu i kinie. Podczas pracy okazało się, że Piotr Cyrwus również regularnie słucha Langusty na Palmie. – Przyznał nawet, że kiedy usłyszał rok temu, że o. Adam Szustak otwiera „katolicki netflix”, zaczął się zastanawiać, czy jest możliwe, aby wziął tam udział w jakimś projekcie – opowiada Angelika Olszewska.

Bohaterem „Jonasza z 2B” jest licealista, któremu bardzo podoba się koleżanka ze szkoły. Okazuje się, że owa Magda należy do wspólnoty przy kościele oo. dominikanów i idąc za nią Jonasz chcąc nie chcąc styka się z taką rzeczywistością. 

Reklama

– Chcieliśmy pokazać jak wygląda taka wspólnota i że nie jest to ” jakaś sekta czy coś” – jak mawia jeden z czołowych postaci serialu – Piotrek (w tej roli Krzysztof Godlewski) – mówi Angelika Olszewska.

Prace przy serialu ruszyły jesienią, choć najwięcej dni zdjęciowych miało miejsce w lutym tego roku. Ciągle też trwają zdjęcia do ostatnich odcinków w tym poszukiwanie kolejnych statystów do sceny Rezurekcji. 

Chciałabym skorzystać z okazji i zaprosić wszystkich chętnych do roli statysty na dzień zdjęciowy który będzie miał miejsce 4 marca w Warszawie w kościele oo. dominikanów na Służewie. Potrzebujemy około 200 osób, które będą gotowe przyjść do nas na… 5 rano. Po zdjęciach zapraszamy na kanapki i ciepłe napoje. Będzie również okazja, aby bliżej poznać się z ekipą i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie

Reklama

mówi Angelika Olszewska. Osoby, które chciałyby zostać statystami do nagrywanego wówczas odcinka powinny zgłosić wcześniej taką chęć mailowo na adres: [email protected]

Serial będzie miał 9 odcinków, emitowanych raz w tygodniu. Celowo są to krótkie filmy, wygodne do oglądania w telefonie, przy wykonywaniu innych czynności. Nie brakuje elementów humorystycznych. – Zależało nam na tym, by treść była podana lekko, bo to pomaga w przyjęciu głębszych treści przez widza – mówi scenarzystka. 

Po zakończeniu produkcji serialu twórcy mają marzenie, aby pracować nad kolejnymi sezonami, bo pomysłów na to nie brakuje.

Wszystkie informacje będą podawane na bieżąco na kanałach serialu w mediach społecznościowych: na Facebooku i na Instagramie.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę