Nasze projekty
Reklama

Czy Lis ma piersi?

Właśnie ukazał się raport o wolności religijnej na świecie Papieskiego Stowarzyszenia "Pomoc Kościołowi w Potrzebie". Jaką ocenę otrzymała Polska?

W Pakistanie wyznający islam sąsiedzi bronili chrześcijańskich kościołów. W Egipcie muzułmanie uchronili przed atakiem swych współwyznawców jedną ze świątyń katolickich. W Wielkiej Brytanii ortodoksyjni Żydzi pomogli muzułmanom zapewnić bezpieczeństwo ich meczetów. Tegoroczny amerykański raport o wolności religijnej przytacza takie przykłady międzyreligijnej solidarności w obliczu prześladowań.

 

Są na świecie także kraje, w których wolność religijna jest naruszana, choć na szczęście nie w takich skrajnych okolicznościach. W tej grupie wypada nam zauważyć własną Ojczyznę. Coraz częściej w skuteczne środki oddziaływania społecznego wyposażane są środowiska i osoby dążące do rozniecania nienawiści o podłożu religijnym.

Reklama

 

Kościół w Polsce jak do tej pory nie chce, nie uznaje za konieczne, nie potrafi zainwestować według światowych standardów w potężną kancelarię prawną. Nie chce też w oparciu o istniejące prawo – owszem kulawe, dziurawe, post-PRL-owskie, ale jednak prawo – doprowadzić paru pismaków, a nawet całe koncerny prasowe i medialne do przyzwoitości.

 

Reklama

Czyż Kościół na polu swej społecznej obecności nie powinien się przyczyniać do podnoszenia standardów także w tym obszarze? Czy nie jest palącą potrzebą czasu zgodne z prawem zadbanie o etos zawodowy tych, którzy swoją działalnością jedynie imitują dziennikarstwo? Czasem wystarczy odebrać im niebezpieczne zabawki, czasem – znowu zgodnie z prawem – przymusić do naprawienia uczynionych szkód. Takich udawanych czy farbowanych partaczy zawodu każde środowisko stara się piętnować. Czynią to także środowiska dziennikarskie w Polsce, na razie niezbyt skutecznie. Czy nie warto ich w tym wspierać?

Właśnie ukazał się raport o wolności religijnej na świecie Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie". Został przygotowany przez międzynarodowych ekspertów. Objął uwagą i wnioskami okres od października 2012 roku do czerwca 2014 roku. Eksperci monitorowali 196 krajów świata. Niestety w 81 krajach wolność religijna jest ograniczona w wysokim lub bardzo wysokim stopniu.

 

Reklama

Autorzy raportu na bardzo konkretnych przykładach wykazują, że w Polsce w ostatnich latach doszło do wzrostu agresji i podniesienia antyklerykalizmu do rangi postawy, która może być akceptowana społecznie. Winą obarczają głównie środki masowego przekazu.

 

Redagowany przez Tomasza Lisa Newsweek Polska zyskał wątpliwą sławę zwłaszcza dzięki swym gorszącym okładkom, przedstawiającym ulubione cele ataków gazety – piszą autorzy raportu. Oczywiście, nawet jeśli ktoś nie czyta bezpośrednio zawartości tych słownych ścieków, to medialni przedsiębiorcy często dbali, by nie tylko witryny prasowych kiosków, ale także wielkopowierzchniowe reklamy działały, także na maluczkich.

 

Każdy człowiek posiada piersi. Mężczyzna może z nich zrobić użytek przynajmniej na dwa sposoby: wypiąć je wysoko i z impetem zaatakować lub uznać swoją winę i uderzyć się w nie z przejęciem. Jestem bardzo ciekaw co się stanie. Z pewnością Lis ma piersi, ale czy i jaki zrobi z nich użytek?

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę