Nasze projekty

Benedykt Pączka OFMCap

Szkoła muzyczna w Afryce? To szansa – nie zabawa

Czy polscy misjonarze w RCA mogą czuć się bezpieczni? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony sytuacja powoli się normuje, ale z drugiej – nasze misje wciąż są celem napadów. 2 lutego muzułmańscy rebelianci napadli na naszą misję w Bocarandze. Bocaranga znajduje się w naszej diecezji, tylko 160 km od miejsca, […]

Miłość – trudna sprawa. Wywiad z o. Benedyktem Pączką

O miłości do bliźniego i przebaczaniu mordercom – z ojcem Benedyktem Pączką, kapucynem, misjonarzem który alarmował świat o wojnie w Republice Środkowoafrykańskiej (RCA) – rozmawia Patrycja Michońska-Dynek

Wojna interesów

Seleka to „bandyci, ludzie bez rozumu, którzy kradną i zabijają, często po wzięciu narkotyków – „na odwagę”. Bardzo młodzi, żyjący od wojny do wojny, chętni, aby pojechać na kolejną rebelię, aby grabić i zabijać. Seleka, pomimo że są to muzułmanie, nie są to prawdziwi muzułmanie” – wyjaśnia br. Roland OFMCap. z RCA.

Kto nie uciekł – został zabity

Wjeżdżając do miasta zaczęli strzelać w powietrze, ludzie w tym czasie byli w swoich domach, trwał spoczynek nocny. Ten, kto słyszał strzały, uciekał przed siebie, w brus. Panowała wielka panika, a kto nie zdążył uciec, został bezlitośnie zabity. Selekowcy wchodzili do każdego domu i jeżeli kogokolwiek zobaczyli, zaczynali strzelać, zabijali z zimną krwią, bez żadnych powodów, po prostu strzelali.

Cieszę się, że tutaj jestem

„Tak szczerze, to mam takie wrażenie, że ziemia ta została opuszczona przez Boga, a ja mam siły, które na pewno nie pochodzą ode mnie”.

Wspieraj nas - złóż darowiznę