Abp Marek Jędraszewski nowym metropolitą krakowskim

Archidiecezja krakowska ma nowego pasterza. Został nim abp Marek Jędraszewski, dotychczasowy metropolita łódzki

Fot. El

„Niech będzie błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa; który napełnił nas wszelkim błogosławieństwem duchowym na wyżynach niebieskich w Chrystusie” Nowemu Metropolicie Krakowskiemu życzymy obfitości łask Chrystusa i opieki Matki Najświętszej Niepokalanie Poczętej

 

Reklama
Reklama

Reklama
Reklama

 

Abp Marek Jędraszewski urodził się 24 lipca 1949 roku w Poznaniu. Maturę uzyskał w 1967 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Reklama

W latach 1967-1973 studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu i na tamtejszym Papieskim Wydziale Teologicznym. W 1973 przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Antoniego Baraniaka. W latach 1973-1975 był wikariuszem w parafii pw. św. Marcina w Odolanowie k. Ostrowa Wlkp. (obecnie na terenie diecezji kaliskiej).

abp_Jedraszewski
fot. Eliza Bartkiewicz /episkopat.pl

W roku 1974 uzyskał licencjat z teologii na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu na podstawie pracy „Problematyka osoby w filozofii Gabriela Marcela”. W roku 1975 wyjechał na studia specjalistyczne na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. W 1977 roku uzyskał licencjat z filozofii, a w 1979 obronił pracę doktorską.

W roku 1975 wyjechał na studia specjalistyczne na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. W 1977 roku uzyskał licencjat z filozofii na podstawie pracy „La filosofia del simbolo religioso di Paul Ricoeur” (wyróżniona złotym medalem Uniwersytetu Gregoriańskiego), a w 1979 obronił pracę doktorską „Le relazioni intersoggettive nella filosofia di Levinas” (praca nagrodzona złotym medalem Ojca Świętego Jana Pawła II).

Abp Jędraszewski pracował od 1980 r. na Papieskim Wydziale Teologicznym, a później kiedy Wydział został włączony w strukturę UAM − na Wydziale Teologicznym. Jednocześnie, w latach 1980-1987 był prefektem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. W latach 1990−1996 pełnił funkcję redaktora naczelnego „Przewodnika Katolickiego”.

W roku 1991 habilitował się na Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie na podstawie rozprawy „Jean-Paul Sartre i Emmanuel Levinas – w poszukiwaniu nowego humanizmu. Studium analityczno-porównawcze”. W roku 1996 otrzymał nominację na docenta na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. W 2002 roku otrzymał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych.

17 maja 1997 roku Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Za dewizę biskupią przyjął słowa: Scire Christum (Znać Chrystusa).

11 lipca 2012 r. papież Benedykt XVI mianował bp. Marka Jędraszewskiego arcybiskupem metropolitą łódzkim. Ingres do archikatedry łódzkiej odbył on 8 września 2012 r. Dewizą biskupią Pasterza Kościoła Łódzkiego są słowa „Scire Christum” (Znać Chrystusa).

W Watykanie z uznaniem mówiono o inicjatywie abp. Jędraszewskiego z okazji Roku Wiary, jaką były „Rozmowy w katedrze”. Spotkały się one nie tylko z wielkim zainteresowaniem ludzi ale i mediów. Co miesiąc (z wyjątkiem wakacji) arcybiskup odpowiadał w łódzkiej katedrze na pytania przysłane przez internautów i zadawane przez zebranych w świątyni wiernych.

abp_Jedraszewski - Eliza Bartkiewicz flickr
fot. Eliza Bartkiewicz /episkopat.pl

W Konferencji Episkopatu Polski abp Marek Jędraszewski należy do Rady Stałej KEP, jest członkiem Sekcji Nauk Filozoficznych Komisji Nauki Wiary, członkiem Komisji Wychowania Katolickiego, członkiem Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, członkiem Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski w 2016 r. Ponadto Metropolita Łódzki jest delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego oraz jest członkiem Rady Programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Metropolita łódzki od października 2014 r. jest także przewodniczącym Komisji Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) ds. katechezy, szkół i uniwersytetów i jej sekcji ds. uniwersytetów. Abp Jędraszewski jest autorem ponad 160 artykułów naukowych i 23 książek.

Wielokrotnie w nauczaniu metropolity łódzkiego powraca temat wolności.Angażuje się również w działalność ekumeniczną i dialog międzyreligijny. Do jego ulubionych lektur należą książki z dziedziny antropologii filozoficznej, historii, historii sztuki. Lubi też poezję i muzykę poważną a także spacery i oglądanie transmisji piłkarskich i tenisowych. Życiowa dewiza metropolity łódzkiego, to: słuchać innych.

8 grudnia 2016 roku papież Franciszek mianował go metropolitą krakowskim. W tej posłudze abp Marek Jędraszewski zastąpi kard. Stanisława Dziwisza.


(KAI) az / Łódź

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę